Warszawa Śródmieście. Projekt studentów ZHAW

i

Autor: Archiwum Architektury

Szwajcarscy studenci opracowali projekt śródmieścia Warszawy

2015-09-29 14:25

Projekt "Warszawa Śródmieście" należy do serii prac urbanistycznych, które w ostatnich latach powstały na Wydziale Architektury Zuryskiej Wyższej Szkoły Nauk Stosowanych (ZHAW). W ramach tych zajęć dotychczas przygotowano koncepcje dla m.in. Londynu, Barcelony, Palermo, a także północnego Zurychu i Berlina. Szczegółowa prezentacja projektu znalazła się w specjalnym wydaniu Hochparterre, dostępnym wraz z październikowym numerem A-m.

Nadrzędnym celem zadania przedstawionego studentom było zintegrowanie miasta z Pałacem Kultury oraz zagospodarowanie przestrzeni Placu Defilad, zajmującego powierzchnię wielkości 600 x 400 metrów. Projekt powstawał w kilku etapach. W trakcie semestru letniego 2014 studenci studiów licencjackich ZHAW opracowali 81 podprojektów, a następnie wzięli udział w wewnętrznym konkursie na koncepcję urbanistyczną i masterplan. Później w małych grupach pracowali nad zwycięską koncepcją. Relację z postępów w pracy zdawali co tydzień na forum klasy. To tutaj, przy głównym modelu nakreślono ogólne zasady estetyczne, dyskutowano o wysokości i funkcji budynków, określono podział elewacji, połączenia między dziedzińcami czy rzędy arkad. W połowie semestru, podczas wizyty studyjnej w Warszawie, studenci mogli zweryfikować swoje pomysły - wyjaśnia Thomas Schregenberger z ZHAW w Witerturze.

Ze względu na niemożność odtworzenia przedwojennego planu, zaproponowano prostokątną siatkę przenikających się placów i ulic. Przewidziano tu wielofunkcyjną zabudowę o wysokości 30 metrów, przede wszystkim typowe dla centrów dużych miast restauracje, kina, hotele, domy handlowe, lecz także pocztę, szkoły i żłobek. Elewacje budynków ukształtowano przestrzennie, wykorzystując zróżnicowany zestaw elementów takich jak głębokie ościeża, ryzality, gzymsy, belkowania, arkady, loggie, etc.

Projekt został szczegółowo opisany w specjalnym, dwujęzycznym wydaniu szwajcarskiego czasopisma Hochparterre, dołączonym do październikowego numeru "Architektury-murator.

Przedsięwzięcie jest częścią siódmej edycji festiwalu "Warszawa w budowie" organizowanego przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz Muzeum Warszawy. W ramach wydarzenia odbędzie się również panel dyskusyjny poświęcony opisywanemu projektowi.