Tak będzie wyglądać Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego w Warszawie
Pierwszą nagrodę w konkursie na projekt Pracowni Przetworu Kopernikańskiego przyznano pracowni Heinle Wische und Partners Architekci z Wrocławia. Trzykondygnacyjny budynek, który stanie tuż obok Centrum Nauki Kopernik pomieści pracownie i laboratoria badawcze.

Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego ma być ośrodkiem naukowo-badawczym poświęconym procesom uczenia się. Placówka będzie prowadzona przez konsorcjum, w którego skład wejdą Centrum Nauki Kopernik oraz Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej. Obiekt uzupełni kompleks budynków na bulwarach wiślanych, w którego skład wchodzą gmach główny, planetarium i usytuowany przy bulwarach pawilon 512. W odróżnieniu od wzniesionego w latach 2008-2011 Centrum Nauki Kopernik, w nowym budynku nie będzie ekspozycji. Znajdą się tu przede wszystkim laboratoria – miejsca pracy dla około 200 osób, przestrzenie warsztatowe oraz kawiarnia.
Chęć udziału w konkursie wyraziło 35 prac, ostatecznie wpłynęło 10 koncepcji. Za najlepszy uznano projekt pracowni Heinle Wische und Parners Architekci z Wrocławia. Drugą nagrodę otrzymała praca opracowana przez zespół w składzie: Krzysztof Katerla (pełnomocnik zespołu), Paulina Boruch, Jarosław Caba a trzecią pracownia Major Architekci z Wrocławia. Jury przyznało także dwa wyróżnienia, które przypadły pracowni Kuryłowicz & Associates (wyróżnienie I stopnia) oraz OVO Grąbczewscy Architekci (wyróżnienie II stopnia).
Zwycięska koncepcja przewiduje wzniesienie budynku na planie kwadratu w południowo-wschodniej części działki, na terenie obecnego parkingu. Obiekt kontynuować będzie linię zabudowy od strony Wybrzeża Kościuszkowskiego, a wysokością dostosuje się do gmachu głównego CNK. Prostą, zwartą bryłę ujęto elewacją wykonaną z wypełnionych powietrzem poduszek z membrany etfe. W dolnej elewacji zaprojektowano przeszklenie, dzięki któremu budynek otwiera się na bulwary. Elastyczna przestrzeń wewnętrzna została oparta na kwadratowym module, w oparciu o który zaprojektowano wszystkie przewidziane w programie przestrzenie. Pod względem zagospodarowania terenu projektanci zaadaptowali założenia, zgodnie z którymi ukształtowano Park Odkrywców i otoczenie Centrum Nauki Kopernik.
Autorom pracy przyznano pierwszą nagrodę za właściwe odniesienie się do budynku w zakresie kontynuacji linii zabudowy, prawidłowe uzupełnienie tkanki urbanistycznej w obszarze opracowania konkursowego oraz prawidłowe wytworzenie pierzei ulicy Wybrzeże Kościuszkowskie. Wykreowano prostą i elegancką w formie bryłę budynku z ukształtowanymi w niej podcieniami w narożnikach od strony północnej i południowej. Autorzy pracy zaproponowali odniesienie się do relacji pomiędzy istniejącym budynkiem Centrum Nauki Kopernik a projektowanym budynkiem Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego, polegające na poszukiwaniu indywidualnych środków wyrazu wynikających z planowanych w obiekcie przyszłych działań i jego funkcji - powiedział Jerzy Grochulski, przewodniczący sądu konkursowego.
Zwycięzca otrzymał nagrodę wysokości 50 tys. zł. W najbliższym czasie podpisze umowę na realizację projektu budowlanego i wykonawczego. Prace projektowe powinny być wykonane w technologii BIM i zakończone w kwietniu 2018 r. W tym samym roku ogłoszony zostanie przetarg na generalnego wykonawcę, którego zadaniem będzie ukończenie budowy do końca 2020 r.