Architektura MuratorProjektyTeatr Muzyczny w Poznaniu

Teatr Muzyczny w Poznaniu

W międzynarodowym konkursie na opracowanie koncepcji architektonicznej nowej siedziby Teatru Muzycznego w Poznaniu zwyciężyło Atelier Loegler.

Teatr Muzyczny w Poznaniu
Jeśli realizacja dojdzie do skutku, będzie to pierwszy w powojennej historii miasta budynek teatralny zbudowany od podstaw

Siedzibą poznańskiego Teatru Muzycznego od 1956 roku jest modernistyczny gmach Domu Żołnierza przy ul. Niezłomnych projektu Władysława Czarneckiego. Przestrzeń ta jest jednak niewielka i nie spełnia wymogów sceny musicalowej, zespół instytucji od lat zabiegał więc o budowę nowego obiektu. Rozważano różne pomysły i lokalizacje. Ostatecznie wybór padł na niezagospodarowaną działkę u zbiegu ul. Święty Marcin i Skośnej, tuż obok Akademii Muzycznej. Pod koniec ubiegłego roku władze miasta ogłosiły konkurs na projekt nowej siedziby teatru. Pierwszą nagrodę przyznano pracowni Romualda Loglera. Architekci zaproponowali obiekt oddzielający tereny kolejowe od zabudowy miejskiej. Przez przeszkloną fasadę od strony ul. Św. Marcin widać najpierw zygzakowatą kompozycję lewitujących ramp. Wnętrze strefy wejściowej to świat kontrastów (...) „opisany” semitransparentną ścianą, złożoną z dwóch warstw – przeszklenia i akustycznych fiszbin – wyjaśniają autorzy. Ze strefy wejściowej można dostać się bezpośrednio do głównej, trzypoziomowej sali przewidzianej dla 1200 osób. Boazeria ścian nawiązuje w swej tektonice do image’u elewacji. Czerwony kolor wewnętrznej i zewnętrznej „powłoki” widowni wyróżnia ją w przestrzeni budynku, podkreślając priorytetowy charakter. Główną salę uniesiono pięć metrów nad poziomem terenu. Jej majaczący kształt odczytywany jest z zewnątrz poprzez fiszbinową fasadę. Staje się ona integralną częścią miejskiego krajobrazu – dodają.

Zakończenie realizacji: 2023

Teatr Muzyczny w Poznaniu
Trzypoziomowa sala główna będzie mogła pomieścić 1200 widzów. Oprócz niej w budynku przewidziano salę kameralną na 300 osób i dodatkową przestrzeń eventową na ok. 150-200 osób
Tagi:
Dom pomocy społecznej w Poznaniu To miejsce przełamywania schematów i zastałych wyobrażeń. Głównym założeniem było stworzenie budynku pełnego światła i otwartej przestrzeni – o projekcie autorstwa Krzysztofa Janusa pisze Piotr Marciniak.
Palazzo in fortezza, czyli apartamentowiec Drzymały 17 na poznańskim Sołaczu Trwa realizacja apartamentowca Drzymały 17 na poznańskim Sołaczu. Budynek o cechach architektury obronnej, jednak z zielnymi tarasami na dachu zaprojektowała lokalna pracownia MODO Architektura.
Nowa biblioteka Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Wkrótce ruszy budowa Infocentrum projektu Consultor Projekt Infocentrum Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu został wyłoniony w konkursie z 2018 roku. Po latach przygotowań budowa obiektu mieszczącego m.in. nową bibliotekę ma szansę wreszcie się rozpocząć. Prezentujemy najnowsze wizualizacje pracowni Consultor Architekci.
Stara Rzeźnia w nowej odsłonie: Poznań zyska nową dzielnicę Znamy projekt zagospodarowania Starej Rzeźni w Poznaniu. Ponad stuletni, nieco zapomniany fragment miasta zyska zupełnie nowe funkcje. Koncepcję zabudowy na zlecenie Vastint Poland opracował zespół pod kierunkiem zmarłego niedawno Przemysława Borkowicza, a następnie pracowni JSK Architekci.
Na terenie dawnych zakładów Modena w Poznaniu powstanie osiedle. Jego projekt opracowało biuro HRA Architekci Teren dawnych zakładów odzieżowych Modena w Poznaniu od ponad dwóch dekad pozostawał niezagospodarowany. Teraz ma się to zmienić. Do 2028 roku firma Cordia zbuduje tu duże osiedle. W pierwszym etapie powstanie 6-piętrowy budynek z dominantą podkreślającą przyszłą oś całego założenia.
Osiedle Portowo w Poznaniu: zespół mieszkaniowy nad Wartą projektu APA Wojciechowski Osiedle Portowo w Poznaniu zaplanowano na terenie historycznej Stoczni Rzecznej nad Wartą. W ramach inwestycji powstanie w sumie 47 budynków oferujących blisko 1800 mieszkań.