Atelier Loegler

Teatr Muzyczny w Poznaniu ma być największy w Polsce. Wkrótce rusza budowa

2023-05-30 14:44

Trwa przetarg na generalnego wykonawcę nowej siedziby Teatru Muzycznego w Poznaniu. Gmach według konkursowego projektu Atelier Loegler ma być gotowy w 2026 roku.

Teatr Muzyczny w Poznaniu według Atelier Loegler

Siedzibą poznańskiego Teatru Muzycznego od 1956 roku jest modernistyczny gmach Domu Żołnierza przy ul. Niezłomnych projektu Władysława Czarneckiego. Przestrzeń ta jest jednak niewielka i nie spełnia wymogów sceny musicalowej, zespół instytucji od lat zabiegał więc o budowę nowego obiektu. Rozważano różne pomysły i lokalizacje. Ostatecznie wybór padł na niezagospodarowaną działkę u zbiegu ul. Święty Marcin i Skośnej, tuż obok Akademii Muzycznej.

W 2019 roku władze miasta ogłosiły konkurs architektoniczny na projekt nowej siedziby teatru. Pierwszą nagrodę przyznano krakowskiej pracowni Atelier Loegler Romualda Loglera. Jak czytamy w założeniach, intencją autorów było nie tylko nadanie zadanym funkcjom teatru precyzyjnej architektonicznej formy, ale też wprowadzenie w urbanistyczną scenerię ul. Św. Marcin nowego aktora. Image Teatru jest rezultatem wektora widoków zachodniej strony miasta zdominowanej biurowcem Bałtyk, targowymi terenami wystawowymi, kultowym miejscem Poznania, i bryłą głównego budynku Akademii Muzycznej – tłumaczą.

Teatr Muzyczny w Poznaniu

i

Autor: Archiwum Architektury Trzypoziomowa sala główna będzie mogła pomieścić 1200 widzów. Oprócz niej w budynku przewidziano salę kameralną na 300 osób i dodatkową przestrzeń eventową na ok. 150-200 osób

Nowa siedziba Teatru Muzycznego: świat kontrastów i niespodzianek

Architekci zaproponowali obiekt oddzielający tereny kolejowe od zabudowy miejskiej. Przez przeszkloną fasadę od strony ul. Św. Marcin widać najpierw zygzakowatą kompozycję lewitujących ramp. Wnętrze strefy wejściowej to świat kontrastów, niespodzianek, architektoniczny pejzaż zdominowany w warstwie estetycznej językiem abstrakcji. Świat „opisany” semitransparentną ścianą, złożoną z dwóch warstw – przeszklenia i akustycznych fiszbin – umożliwia wglądy w miasto. Estetyczny wymiar tej strefy tworzą również użyte materiały: granitowa posadzka, podwieszone akustyczne sufity z perforowanej blachy miedzianej, czerwone ściany sali teatralnej wykonane w fakturze betonu elewacyjnego, wykładziny podłogowe foyer górnego i szklane balustrady schodów, ramp i antresoli – wyjaśniają architekci.

Ze strefy wejściowej można dostać się bezpośrednio do głównej, trzypoziomowej sali na 1200 miejsc. Boazeria ścian nawiązuje w swej tektonice do image’u elewacji. Czerwony kolor wewnętrznej i zewnętrznej „powłoki” widowni wyróżnia ją w przestrzeni budynku, podkreślając priorytetowy charakter. Główną salę uniesiono pięć metrów nad poziomem terenu. Jej majaczący kształt odczytywany jest z zewnątrz poprzez fiszbinową fasadę. Staje się ona integralną częścią miejskiego krajobrazu – dodają.

Teatr Muzyczny w Poznaniu już w 2026 roku?

Właśnie ogłoszono przetarg na nową siedzibę Teatru Muzycznego w Poznaniu. Postępowanie w formule zaprojektuj i wybuduj ma zostać rozstrzygnięte jeszcze w tym roku. Jeśli się uda, nowy gmach zostanie oddany do użytku już za trzy lata. Według zapowiedzi poznańskiego magistratu będzie to największy teatr muzyczny w Polsce o łącznej kubaturze 170 tys. m³. To kolejny krok w kierunku realizacji tak wyczekiwanej przez poznaniaków, a także mieszkańców regionu inwestycji. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to już w 2026 roku Poznań będzie mógł się poszczycić jednym z najnowocześniejszych teatrów muzycznych w Europie i największym w Polsce. Jestem przekonany, że nowa siedziba pozwoli na dalszy rozwój instytucji i otworzy przed nią zupełnie nowe możliwości. Dużym atutem będzie także reprezentacyjna lokalizacja w centrum miasta przy ul. Święty Marcin – mówił prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak podczas konferencji zapowiadającej inwestycję.