Trwa budowa Centrum Aktywności Międzypokoleniowej na Białołęce według projektu biura Bujnowski Architekci

i

Autor: Archiwum Architektury Centrum Aktywności Międzypokoleniowej na Białołęce, proj. Bujnowski Architekci

Trwa budowa Centrum Aktywności Międzypokoleniowej na Białołęce według projektu biura Bujnowski Architekci

Przy ul. Ceramicznej na warszawskiej Białołęce trwa budowa Centrum Aktywności Międzypokoleniowej (CAM). Budynek, w którym znajdzie się m.in. żłobek i dzienny dom pobytu dla seniorów, zaprojektowała pracownia Bujnowski Architekci. Obiekt ma być gotowy w przyszłym roku.

Adres obiektu Warszawa, ul. Ceramiczna 9a
Autorzy Bujnowski Architekci, architekci Piotr Bujnowski, Katarzyna Magdzik, Michał Orlikowski, Iga Stanisławska, Martyna Rowicka, Weronika Wrzosek, Piotr Gajdak, Dominika Dydyszko
Konstrukcja Sigma Rodryg Czyż
Generalny wykonawca PBO Śląsk i MTM Budownictwo
Inwestor Miasto Stołeczne Warszawa, Urząd Dzielnicy Białołeka
Powierzchnia terenu 8094.0 m²
Powierzchnia zabudowy 1704.0 m²
Powierzchnia użytkowa 3831.0 m²
Projekt 2021-2022
Data realizacji (koniec) 2023

Centrum Aktywności Międzypokoleniowej na Białołęce powstaje w trybie projektuj i buduj. Umowę na zaprojektowanie i realizację obiektu władze dzielnicy podpisały w ubiegłym roku z konsorcjum firm PBO Śląsk i MTM Budownictwo. Projekt architektoniczno-budowlany na ich zlecenie opracowało biuro Bujnowski Architekci. W ramach inwestycji, której koszt szacowany jest na 31 mln zł, powstanie m.in. dom dziennego pobytu dla 30 seniorów, placówka wsparcia dla osób z niepełnosprawnością intelektualną ze sprzężeniami i autyzmem oraz żłobek dla 150 dzieci.To będzie kolejne Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w Warszawie. Podobne działa już na Nowolipiu, budujemy też placówki w Wawrze i na Ochocie. Doświadczenie pokazuje, że łącząc pokolenia, można pomagać wszystkim w sposób najbardziej efektywny – mówił Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy, podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego, która odbyła się 24 sierpnia. Zależy nam, by odpowiadać na potrzeby lokalnej społeczności. A tutaj, na Białołęce, te potrzeby są znaczne. To młoda, duża i coraz bardziej popularna dzielnica – dodał prezydent, jednocześnie dziękując za wsparcie Radzie m.st. Warszawy i dzielnicy Białołęka.

Czytaj też: Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w Warszawie projektu xystudio |To jeden z najważniejszych i najbardziej wyczekiwanych dni dla dzielnicy Białołęka i jej mieszkańców. W sierpniu ubiegłego roku podpisaliśmy umowę, dzisiaj widzimy już gotowy fundament oraz część konstrukcji pierwszej kondygnacji. Mam nadzieję, że już za rok w tym samym lub większym gronie spotkamy się na otwarciu nowej, wielofunkcyjnej placówki – mówiła Anna Majchrzak, wiceburmistrz dzielnicy Białołęka.

Trwa budowa Centrum Aktywności Międzypokoleniowej na Białołęce według projektu biura Bujnowski Architekci

i

Autor: Archiwum Architektury Centrum Aktywności Międzypokoleniowej na Białołęce, proj. Bujnowski Architekci

Centrum Aktywności Międzypokoleniowej na Białołęce będzie integrować osoby w różnym wieku – dzieci, młodzież, dorosłych i seniorów. Dlatego w wymaganiach projektowych uwzględniono konieczność zewnętrznych miejsc wspólnych – ogrodu społecznościowego, sensorycznego lub siłowni plenerowej. Ta część ma być ogólnodostępna. Budynek będzie miał dwie klatki schodowe i trzy windy. Budynek ma być nową formułą placówki społecznej o otwartym, międzypokoleniowym charakterze. Składa się z trzech kondygnacji nadziemnych. Na poziomie parteru zlokalizowano żłobek, administrację, pomieszczenia techniczne oraz pomocnicze. Na poziomie +1 znajdują się pomieszczenia domu dziennego pobytu oraz wydzielona strefa techniczna. Na poziomie +2 w budynku zlokalizowano pozostałe pomieszczenia domu dziennego pobytu wraz z administracją, pomieszczenia placówki wsparcia oraz wydzieloną strefą techniczną – czytamy w założeniach autorskich.

Centra aktywności i integracji

Centra Aktywności Międzypokoleniowej są tworzone w innych miejscach na świecie i w naturalny sposób wpływają na integrację. Najstarsi mają okazję spotkać się z najmłodszymi nie tylko we wspólnym budynku, ale również w otwartych przestrzeniach na zewnątrz – np. w ogrodzie społecznościowym czy siłowni plenerowej. Obecnie w stolicy powstaje kilka takich placówek, np. na Ochocie czy w Wawrze.

Czytaj też: Konkurs na projekt Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w Wawrze: wyniki |W nowej placówce na Białołęce osoby o szczególnych potrzebach znajdą profesjonalną opiekę. Seniorzy będą mieć zapewnioną pomoc przez osiem godzin dziennie oraz ciepły posiłek. Będą mogli rozwijać także swoje zainteresowania i uczestniczyć w zajęciach utrzymujących sprawność fizyczną. CAM będzie również miejscem otwartym dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i autyzmem. Oprócz profesjonalnej opieki podopieczni będą mogli uczestniczyć w zajęciach treningowych, przystosowujących do samodzielności. Przestrzeń będzie zaprojektowana tak, aby wokół nie było rozpraszających bodźców czy intensywnego światła – bardzo uciążliwych dla osób z autyzmem. Obecnie gotowe są już fundamenty budynku i częściowo pierwsza kondygnacja. Inwestycja ma się zakończyć w trzecim kwartale 2023 roku.

Trwa budowa Centrum Aktywności Międzypokoleniowej na Białołęce według projektu biura Bujnowski Architekci

i

Autor: Archiwum Architektury Centrum Aktywności Międzypokoleniowej na Białołęce, proj. Bujnowski Architekci

ZAPISZ SIĘ