Architektura MuratorProjektyTrwa budowa Centrum Aktywności Międzypokoleniowej na Białołęce według projektu biura Bujnowski Architekci

Trwa budowa Centrum Aktywności Międzypokoleniowej na Białołęce według projektu biura Bujnowski Architekci

Przy ul. Ceramicznej na warszawskiej Białołęce trwa budowa Centrum Aktywności Międzypokoleniowej (CAM). Budynek, w którym znajdzie się m.in. żłobek i dzienny dom pobytu dla seniorów, zaprojektowała pracownia Bujnowski Architekci. Obiekt ma być gotowy w przyszłym roku.

Trwa budowa Centrum Aktywności Międzypokoleniowej na Białołęce według projektu biura Bujnowski Architekci
Centrum Aktywności Międzypokoleniowej na Białołęce, proj. Bujnowski Architekci
Warszawa, ul. Ceramiczna 9a
AutorzyBujnowski Architekci, architekci Piotr Bujnowski, Katarzyna Magdzik, Michał Orlikowski, Iga Stanisławska, Martyna Rowicka, Weronika Wrzosek, Piotr Gajdak, Dominika Dydyszko
KonstrukcjaSigma Rodryg Czyż
Generalny wykonawcaPBO Śląsk i MTM Budownictwo
InwestorMiasto Stołeczne Warszawa, Urząd Dzielnicy Białołeka
Powierzchnia terenu8094.0 m²
Powierzchnia zabudowy1704.0 m²
Powierzchnia użytkowa3831.0 m²
Projekt2021-2022
Data realizacji (koniec)2023

Centrum Aktywności Międzypokoleniowej na Białołęce powstaje w trybie projektuj i buduj. Umowę na zaprojektowanie i realizację obiektu władze dzielnicy podpisały w ubiegłym roku z konsorcjum firm PBO Śląsk i MTM Budownictwo. Projekt architektoniczno-budowlany na ich zlecenie opracowało biuro Bujnowski Architekci. W ramach inwestycji, której koszt szacowany jest na 31 mln zł, powstanie m.in. dom dziennego pobytu dla 30 seniorów, placówka wsparcia dla osób z niepełnosprawnością intelektualną ze sprzężeniami i autyzmem oraz żłobek dla 150 dzieci.

To będzie kolejne Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w Warszawie. Podobne działa już na Nowolipiu, budujemy też placówki w Wawrze i na Ochocie. Doświadczenie pokazuje, że łącząc pokolenia, można pomagać wszystkim w sposób najbardziej efektywny – mówił Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy, podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego, która odbyła się 24 sierpnia. Zależy nam, by odpowiadać na potrzeby lokalnej społeczności. A tutaj, na Białołęce, te potrzeby są znaczne. To młoda, duża i coraz bardziej popularna dzielnica – dodał prezydent, jednocześnie dziękując za wsparcie Radzie m.st. Warszawy i dzielnicy Białołęka.

Czytaj też: Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w Warszawie projektu xystudio |

To jeden z najważniejszych i najbardziej wyczekiwanych dni dla dzielnicy Białołęka i jej mieszkańców. W sierpniu ubiegłego roku podpisaliśmy umowę, dzisiaj widzimy już gotowy fundament oraz część konstrukcji pierwszej kondygnacji. Mam nadzieję, że już za rok w tym samym lub większym gronie spotkamy się na otwarciu nowej, wielofunkcyjnej placówki – mówiła Anna Majchrzak, wiceburmistrz dzielnicy Białołęka.

Trwa budowa Centrum Aktywności Międzypokoleniowej na Białołęce według projektu biura Bujnowski Architekci
Centrum Aktywności Międzypokoleniowej na Białołęce, proj. Bujnowski Architekci

Centrum Aktywności Międzypokoleniowej na Białołęce będzie integrować osoby w różnym wieku – dzieci, młodzież, dorosłych i seniorów. Dlatego w wymaganiach projektowych uwzględniono konieczność zewnętrznych miejsc wspólnych – ogrodu społecznościowego, sensorycznego lub siłowni plenerowej. Ta część ma być ogólnodostępna. Budynek będzie miał dwie klatki schodowe i trzy windy. Budynek ma być nową formułą placówki społecznej o otwartym, międzypokoleniowym charakterze. Składa się z trzech kondygnacji nadziemnych. Na poziomie parteru zlokalizowano żłobek, administrację, pomieszczenia techniczne oraz pomocnicze. Na poziomie +1 znajdują się pomieszczenia domu dziennego pobytu oraz wydzielona strefa techniczna. Na poziomie +2 w budynku zlokalizowano pozostałe pomieszczenia domu dziennego pobytu wraz z administracją, pomieszczenia placówki wsparcia oraz wydzieloną strefą techniczną – czytamy w założeniach autorskich.

Centra aktywności i integracji

Centra Aktywności Międzypokoleniowej są tworzone w innych miejscach na świecie i w naturalny sposób wpływają na integrację. Najstarsi mają okazję spotkać się z najmłodszymi nie tylko we wspólnym budynku, ale również w otwartych przestrzeniach na zewnątrz – np. w ogrodzie społecznościowym czy siłowni plenerowej. Obecnie w stolicy powstaje kilka takich placówek, np. na Ochocie czy w Wawrze.

Czytaj też: Konkurs na projekt Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w Wawrze: wyniki |

W nowej placówce na Białołęce osoby o szczególnych potrzebach znajdą profesjonalną opiekę. Seniorzy będą mieć zapewnioną pomoc przez osiem godzin dziennie oraz ciepły posiłek. Będą mogli rozwijać także swoje zainteresowania i uczestniczyć w zajęciach utrzymujących sprawność fizyczną.

CAM będzie również miejscem otwartym dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i autyzmem. Oprócz profesjonalnej opieki podopieczni będą mogli uczestniczyć w zajęciach treningowych, przystosowujących do samodzielności. Przestrzeń będzie zaprojektowana tak, aby wokół nie było rozpraszających bodźców czy intensywnego światła – bardzo uciążliwych dla osób z autyzmem. Obecnie gotowe są już fundamenty budynku i częściowo pierwsza kondygnacja. Inwestycja ma się zakończyć w trzecim kwartale 2023 roku.

Trwa budowa Centrum Aktywności Międzypokoleniowej na Białołęce według projektu biura Bujnowski Architekci
Centrum Aktywności Międzypokoleniowej na Białołęce, proj. Bujnowski Architekci
Centrum Edukacji i Wsparcia Dziecka oraz Rodziny w Strzelcach Opolskich: wyniki konkursu W konkursie na projekt Centrum Edukacji i Wsparcia Dziecka oraz Rodziny w Strzelcach Opolskich zwyciężyła gdyńska pracownia Interurban. Szukaliśmy takich prac, które będą budowały jakość przestrzenną miasta, jego tożsamość i rozpoznawalność – mówił tuż po ogłoszeniu wyników Zbigniew Maćków, przewodniczący jury.
Centrum Aktywności Lokalnej na Maślicach projektu arch_it Centrum Aktywności Lokalnej na Maślicach jest dwunastym obiektem tego typu utworzonym w ostatnim czasie we Wrocławiu. Budynek mieszczący m.in. siedzibę Rady Osiedla, klub seniora i bibliotekę zaprojektowała pracownia arch_it Piotra Zybury.
Tagi:
Autor: Piotr Prus
Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949. Jak naprawdę wyglądała odbudowa stolicy? Marmur karraryjski w Rzymie, wapień portlandzki w Londynie czy „kamień paryski” w Paryżu – historie wielu europejskich stolic można odczytać poprzez przyglądanie się materiałom, z których zostały zbudowane. W drugiej połowie XX wieku Warszawę również zaczął wyróżniać jej unikalny materialny charakter: miasto zostało odbudowane z gruzu – mówi Adam Przywara, kurator wystawy.
Budynek Olbrachta 24 w Warszawie Architektura budynku jest odzwierciedleniem modułowej struktury mieszkań oraz ich nietypowego na rynku warszawskim dwupoziomowego układu – o realizacji pracowni Pole Architekci pisze Krzysztof Mycielski.
O zespole Varso Place Agnieszka Kalinowska-Sołtys Obiekt jest świetnym przykładem współpracy architektów z różnych pracowni z inwestorem, który jasno określał swoje cele na kolejnych etapach projektowych. Varso Tower mimo dużej wysokości nie zdominowało otoczenia. Sprytnie zaprojektowane podziały elewacji optycznie zmniejszają budynek, przez co wpasowuje się on w skalę miasta – o realizacjach pracowni Foster + Partners i HRA Architekci pisze Agnieszka Kalinowska-Sołtys.
O zespole Varso Place Grzegorz Buczek Czy dobra jakość projektu architektonicznego wystarczy do złagodzenia ewidentnej porażki planistyczno–urbanistycznej? Rozwiązania przyziemia północnego frontu Varso Place poprawiają co prawda jakość lokalnej przestrzeni publicznej, jednak skala nowej zabudowy jest wręcz destrukcyjna dla skali ulicy, a niespójne z kontekstem skosy elewacji wprowadzają niepokój w śródmiejską lokalność.
Nowy biurowiec MSZ w alei Armii Ludowej w Warszawie Projekt nowego gmachu dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych opracowało biuro DA Dziuba Architekci. Pięciokondygnacyjny budynek o przeszklonych elewacjach przesłoniętych żyletkami z piaskowanego betonu stanie w sąsiedztwie głównej siedziby resortu przy al. Szucha.
Opera o odbudowie Warszawy na motywach bestsellerowej książki Grzegorza Piątka! Sinfonia Varsovia wraz z instytucjami partnerskimi pracuje nad pierwszą operą warszawską. Libretto oparte będzie na książce „Najlepsze miasto świata” Grzegorza Piątka.