Warsaw Spire. Drapacz chmur w centrum Warszawy
W centrum Warszawy powstaje najwyższy budynek biurowy w Polsce. Warsaw Spire ma zostać oddany do użytku w 2014 roku

W roku 2008 firma Ghelamco podjęła decyzję o stworzeniu na terenie dzielnicy Wola, na miejscu dawnej drukarni Wojskowych Zakładów Graficznych nowoczesnego centrum biurowo – usługowego, symbolu biznesowego centrum Warszawy – początku XXI wieku. Nowa inwestycja składająca się w I fazie z trzech budynków biurowych – dwóch o wysokości 55m i jednego „drapacza chmur” o wysokości 180m powstała na działce pomiędzy rondem Daszyńskiego a hotelem Hilton w kwartale ulic Towarowa, Grzybowska, Łucka, Wronia. Najwyższy z budynków Warsaw Spire, usytuowany u zbiegu ulicy Towarowej i Łuckiej, zwieńczony dodatkowo 40 metrowej wysokości zdwojonym masztem telekomunikacyjnym, ma stać się w najbliższej przyszłości znakiem rozpoznawczym nowego centrum biznesowego Woli i Warszawy. Po przeciwległej stronie kwartału, u zbiegu ulic Grzybowskiej i Wroniej, w drugiej fazie inwestycyjnej powstanie kolejny budynek wysokościowy, zwany Chopin Tower o przeważającej funkcji mieszkaniowej.
Budynek Warsaw Spire został otoczony wachlarzowo dwoma niższymi budynkami otwierajacymi się w perspektywie w kierunku ronda Daszyńskiego. Ogólnodostępna przestrzeń pomiędzy budynkami, wykreowana została jako ciąg pieszy wkomponowany w rozległy plac miejski na którym w przyszłości ma stanąć „bijące serce miasta Warszawy” multimedialna rzeźba, wchodząca w interakcję z przechodniami i użytkownikami placu. Przestrzeń piesza placu ma być skomponowana z płyt szarego i ciemnoszarego granitu przeplatanego ciągami wodnymi, niską formowaną zielenią, fontannami i miejscami do siedzenia. Powierzchnia placu przechodzi transparentnie przez przeszklone partery budynków okalających plac tworząc z nich integralny fragment przestrzeni miejskiej. Zostały one przeznaczone głównie na usługi gastronomiczne – kawiarnie, restauracje i cukiernie oraz lokale usługowe typu kioski prasowe, niewielkie piekarnie, apteki i sklepy spożywcze. Idea lokalizacji powyżej opisanych obiektów i usług wokół placu, otwartych nie tylko na przestrzeń wewnętrzną, ale również na okalające ulice ma zapewnić przestrzeni pomiędzy budynkami charakter otwarty, miejski, tętniący życiem nie tylko w godzinach pracy biur i urzędów. Całkowita powierzchnia części handlowo usługowej wyniesie około 4000 m2, czyli prawie tyle samo co powierzchnia całego placu. Pod całym placem i pod budynkami będzie znajdował się pięciokondygnacyjny parking podziemny na około 1200 miejsc postojowych.
Największym wyzwaniem inwestycyjnym i projektowym będzie oczywiście wzniesienie 180m (49 kondygnacji) wieży Warsaw Spire. Jej dynamiczna, trójwymiarowa forma posadowiona na eliptycznym, nie umiarowym rzucie będzie pierwszą realizacją tego typu w Polsce. Trójwymiarowe elementy tafli szkła, z których będzie się składać elewacja Warsaw Spire są opracowywane indywidualnie, na specjalnym modelu komputerowym, który stanowi symulację przyszłej fasady i warunków jakim będzie ona poddawana. Wysokie wymagania funkcjonalne dotyczące obsługi komunikacyjnej budynku Warsaw Spire wymusiły na projektantach lokalizację we wnętrzu trzonu budynku 12 wind typu double-deck, nie licząc wind pożarowych. Zakończenie budowy pierwszej fazy inwestycji Warsaw Spire będzie stanowiło konsekwentną realizację postulatów zmiany oblicza zachodniej części centrum miasta, które w najbliższych latach przejmie główny ciężar tworzenia nowoczesnego, europejskiego centrum biznesowo – biurowego stolicy. Przewidywany czas zakończenia realizacji całego założenia architektonicznego 1 fazy to rok 2016.
- Adam Wagner
Czytaj też: Najwyższy budynek świata - Burj Khalifa
Warsaw Spire
Lokalizacja: Warszawa, kwartał ulic Towarowa, Łucka, Wronia, Grzybowska
Autorzy: M. J-M. Jaspers - Jaspers Eyers & Partners, Polsko-Belgijska Pracownia Architektury, Johny Eyers, Adam Wagner, Dariusz Bodzioch
Konstrukcja: BAKKALA Consulting Engineers; Przemysław Augustyniak, Jerzy Kolbusz
Generalny wykonawca: Ghelamco Poland
Inwestor: Ghelamco Poland
Powierzchnia terenu:
etap I (ABC) - 15 036 m2
etap II (D) - 4 855 m2
razem - 19 891 m2
Powierzchnia zabudowy:
powierzchnia zabudowy - łącznie budynek A ,B, C – 5 943,40m2
budynek A – 2 554,40 m2
budynek B – 1 694,50 m2
budynek C – 1 694,50 m2
Powierzchnia całkowita:
powierzchnia całkowita część nadziemna
łącznie budynek A ,B, C – 133 098,24 m2
budynek A – 82 917,92 m2
budynek B – 25 035,10 m2
budynek C – 25 145,22 m2
powierzchnia całkowita część podziemna – 66 907,35 m2
powierzchnia całkowita część podziemna i część nadziemna – 200 005,59 m2
Kubatura:
kubatura podziemna i nadziemna - łącznie budynek A ,B , C – 694 416,38 m3
kubatura nadziemna - łącznie budynek A ,B , C – 477 636,57 m3
budynek A – 304 257,63 m3
budynek B – 86 565,30 m3
budynek C – 86 813,62 m3
kubatura podziemna - łącznie budynek A ,B , C – 216 779,81 m3
Realizacja: 2010-2016
Czytaj też: Najwyższy budynek Europy - Łachta Centr