Architektura MuratorRealizacjeNajwyższy budynek Europy – Łachta Centr

Najwyższy budynek Europy – Łachta Centr

Łachta Centr, najwyższy budynek Europy, został wzniesiony dla firmy Gazprom jako symbol potęgi koncernu. Wieżowiec stał się również jednym z najbardziej rozpoznawalnych projektów brytyjskiej pracowni RMJM.

Najwyższy budynek Europy – Łachta Centr
Widok na najwyższy wieżowiec Europy, Łachta Centr / Fot. © 2020 Lakhta Center, www.lakhta.center     Łachta Centr, Gazprom Tower
Sankt Petersburg, Rosja

Autorzy:
RMJM
Gorproekt

Inwestor:
Gazprom

Wysokość całkowita:
462 m

Powierzchnia użytkowa wieży:
143 400 m²

Powierzchnia użytkowa kompleksu:
385 500 m²

Projekt:

2011

Realizacja:
2019

Najwyższy europejski wieżowiec - powstawanie koncepcji

Łachta Centr jest najbardziej charakterystycznym obiektem w dzielnicy Primorsky w Petersburgu, a także najwyższym budynkiem w Europie. Historia jego powstania łączy się z Okhta Centre, niezrealizowanym projektem, który pierwotnie miał stanąć w rejonie Krasnogvardeysky, w historycznej części Okhta. Jednak liczne protesty, a także interwencja komitetu UNESCO, spowodowały, że władze miasta oraz inwestor zrezygnowały z lokalizacji w pobliżu zabytkowej zabudowy Petersburga. Związane z Okhta Centre plany posłużyły do stworzenia koncepcji nowego obiektu, dla którego wyznaczona została lokalizacja nad Zatoką Fińską w dzielnicy Łachta, oddalonej od centrum miasta o około 9 kilometrów. Do początkowych założeń wprowadzono jednak istotne zmiany, wraz z którymi uległa zwiększeniu skala przedsięwzięcia. Wybrano także nową nazwę inwestycji.

Autorzy najwyższego budynku w Europie

W 2006 roku odbył się międzynarodowy konkurs inwestorski na dostosowanie projektu najwyższego europejskiego wieżowca do nowego kontekstu architektonicznego. Został on zorganizowany przez inwestora Łachta Centr – firmę Gazprom. Wygrała go brytyjska pracownia RMJM - w której portfolio znajdziemy projekty rozmaitych obiektów użyteczności publicznej czy komercyjnych - która zaproponowała budynek spełniający wymagania przyszłej siedziby dużej firmy energetycznej.

Najwyższy budynek w Europie – liczby

Wieżowiec ma wysokość 462 metrów, co sprawia, że jest nie tylko najwyższym budynkiem w Rosji, ale także w całej Europie. Wyprzedził mierzącą 374,7 metra i przodującą w zestawieiach do 2014 roku wschodnią część moskiewskiej Wieży Federacji. Łachta Centr ma 90 kondygnajcji, w tym trzy podziemne. Na 83 piętrze znajduje się najwyższy punkt obserwacyjny w Rosji i Europie. Ciężar wieży wynosi 670 000 ton, przy realizacji wylano 19 624 m3 betonu, a proces ten trwał nieprzerwanie ponad 49 godzin.

 

Poniższy film analizuje konstrukcję najwyższego europejskiego wieżowca.

Przestrzeń w najwyższym europejskim wieżowcu

Projekt został zainspirowany bliskością wody i zmianą jej stanów skupienia, co widoczne jest w przechodzeniu miękkiej, swobodnej formy w przypominającą lodowy kryształ geometrię budynku. Dominantą najwyższego europejskiego centrum jest iglica wyrastająca ponad otoczenie. Dolna część kompleksu kompozycją nawiązuje do kadłubu statku osadzonego w strukturze przypominającej morskie fale.
Większość powierzchni budynku zajmują biura Gazpromu, jednak w wieżowcu znalazły się także przestrzenie użyteczności publicznej, takie jak planetarium, centrum medyczne, sala koncertowa, bank, a także lokale mieszkalne. Projekt objął również zagospodarowanie okolicznych terenów zielonych o powierzchni 330 000m2. Ulokowano tam amfiteatr na 2000 miejsc siedzących oraz promenadę z fontannami, ścieżkami i ławkami.

Innowacje w projekcie Łachta Centr

W budynku Łachta Centr zastosowano szereg innowacyjnych technologii oszczędzania energii. Fasada najwyższego europejskiego wieżowca składa się z 16 500 zakrzywionych szklanych paneli. Zostały one wyposażone w automatyczne systemy regulacji, zmniejszające straty energetyczne. Innym rozwiązaniem jest podgrzewanie pomieszczeń za pomocą skumulowanego nadmiaru ciepła, wygenerowanego przez działające wewnątrz urządzenia elektroniczne. Ponadto w związku z połączeniem dużej wysokości budynku oraz niskich temperatur w czasie intensywnych zim w Sankt Petersburgu w obiekcie zastosowano specjalny system, kontrolujący stopień oblodzenia budynku.
W grudniu 2018 roku wieżowiec otrzymał certyfikat LEED Platinum.

 

Poniższy filmik dzięki formule 360umożliwia wirtualny spacer po terenie budowy najwyższego europejskiego wieżowca.

Tagi:
Autor: Jowita Rojek
Nowy wieżowiec w Gdyni: Grupa 5 Architekci wygrywa międzynarodowy konkurs Nowy wieżowiec w Gdyni będzie tylko o 20 metrów niższy od Sea Towers. W konkursie na projekt obiektu zwyciężyła Grupa 5 Architekci, pokonując m.in. holenderskie biuro MVRDV i brytyjskie studio RMJM. Prezentujemy wszystkie konkursowe prace.
SKYSAWA: nowy warszawski wieżowiec SKYSAWA powstaje przy rondzie ONZ według projektu Polsko-Belgijskiej Pracowni Architektury. To kolejny warszawski wieżowiec połączony podziemnym tunelem z pobliską stacją metra.
Najwyższy budynek świata – Burj Khalifa Burj Khalifa zredefiniował to, co wydawało się niemożliwe w projektowaniu i inżynierii budynków. To najwyższy budynek świata, który łącząc najnowocześniejsze technologie i różne wpływy kulturowe, stał się globalną ikoną.
Historia kontrowersyjnego Pałacu Kultury i Nauki Panoramę Warszawy zdominowała sylwetka Pałacu Kultury i Nauki. Budynek od lat wzbudza kontrowersje. W świadomości wielu mieszkańców stolicy jest to symbol dramatycznej epoki w historii Polski. Inni uważają go po prostu za najwyższy, choć nie najbardziej imponujący, budynek w kraju.
Mennica Legacy Tower - nowy wieżowiec na warszawskiej Woli Dobiega końca realizacja kompleksu Mennica Legacy Tower według projektu pracowni Goettsch Partners z Chicago. Prezentujemy film i najnowsze zdjęcia z budowy Mennica Legacy Tower.
Wieżowiec w miejscu Kolmeksu Pracownia Grupa 5 Architekci projektuje ponad 100-metrowy wieżowiec na warszawskiej Woli. Budynek planowany jest na działce po biurowcu Kolmex, vis-à-vis Muzeum Powstania Warszawskiego.