Architektura MuratorRealizacjeNajwyższy budynek Europy – Łachta Centr

Najwyższy budynek Europy – Łachta Centr

Łachta Centr, najwyższy budynek Europy, został wzniesiony dla firmy Gazprom jako symbol potęgi koncernu. Wieżowiec stał się również jednym z najbardziej rozpoznawalnych projektów brytyjskiej pracowni RMJM.

Najwyższy budynek Europy – Łachta Centr
Widok na najwyższy wieżowiec Europy, Łachta Centr / Fot. © 2020 Lakhta Center, www.lakhta.center     Łachta Centr, Gazprom Tower
Sankt Petersburg, Rosja

Autorzy:
RMJM
Gorproekt

Inwestor:
Gazprom

Wysokość całkowita:
462 m

Powierzchnia użytkowa wieży:
143 400 m²

Powierzchnia użytkowa kompleksu:
385 500 m²

Projekt:

2011

Realizacja:
2019

Najwyższy europejski wieżowiec - powstawanie koncepcji

Łachta Centr jest najbardziej charakterystycznym obiektem w dzielnicy Primorsky w Petersburgu, a także najwyższym budynkiem w Europie. Historia jego powstania łączy się z Okhta Centre, niezrealizowanym projektem, który pierwotnie miał stanąć w rejonie Krasnogvardeysky, w historycznej części Okhta. Jednak liczne protesty, a także interwencja komitetu UNESCO, spowodowały, że władze miasta oraz inwestor zrezygnowały z lokalizacji w pobliżu zabytkowej zabudowy Petersburga. Związane z Okhta Centre plany posłużyły do stworzenia koncepcji nowego obiektu, dla którego wyznaczona została lokalizacja nad Zatoką Fińską w dzielnicy Łachta, oddalonej od centrum miasta o około 9 kilometrów. Do początkowych założeń wprowadzono jednak istotne zmiany, wraz z którymi uległa zwiększeniu skala przedsięwzięcia. Wybrano także nową nazwę inwestycji.

Autorzy najwyższego budynku w Europie

W 2006 roku odbył się międzynarodowy konkurs inwestorski na dostosowanie projektu najwyższego europejskiego wieżowca do nowego kontekstu architektonicznego. Został on zorganizowany przez inwestora Łachta Centr – firmę Gazprom. Wygrała go brytyjska pracownia RMJM - w której portfolio znajdziemy projekty rozmaitych obiektów użyteczności publicznej czy komercyjnych - która zaproponowała budynek spełniający wymagania przyszłej siedziby dużej firmy energetycznej.

Najwyższy budynek w Europie – liczby

Wieżowiec ma wysokość 462 metrów, co sprawia, że jest nie tylko najwyższym budynkiem w Rosji, ale także w całej Europie. Wyprzedził mierzącą 374,7 metra i przodującą w zestawieiach do 2014 roku wschodnią część moskiewskiej Wieży Federacji. Łachta Centr ma 90 kondygnajcji, w tym trzy podziemne. Na 83 piętrze znajduje się najwyższy punkt obserwacyjny w Rosji i Europie. Ciężar wieży wynosi 670 000 ton, przy realizacji wylano 19 624 m3 betonu, a proces ten trwał nieprzerwanie ponad 49 godzin.

 

Poniższy film analizuje konstrukcję najwyższego europejskiego wieżowca.

Przestrzeń w najwyższym europejskim wieżowcu

Projekt został zainspirowany bliskością wody i zmianą jej stanów skupienia, co widoczne jest w przechodzeniu miękkiej, swobodnej formy w przypominającą lodowy kryształ geometrię budynku. Dominantą najwyższego europejskiego centrum jest iglica wyrastająca ponad otoczenie. Dolna część kompleksu kompozycją nawiązuje do kadłubu statku osadzonego w strukturze przypominającej morskie fale.
Większość powierzchni budynku zajmują biura Gazpromu, jednak w wieżowcu znalazły się także przestrzenie użyteczności publicznej, takie jak planetarium, centrum medyczne, sala koncertowa, bank, a także lokale mieszkalne. Projekt objął również zagospodarowanie okolicznych terenów zielonych o powierzchni 330 000m2. Ulokowano tam amfiteatr na 2000 miejsc siedzących oraz promenadę z fontannami, ścieżkami i ławkami.

Innowacje w projekcie Łachta Centr

W budynku Łachta Centr zastosowano szereg innowacyjnych technologii oszczędzania energii. Fasada najwyższego europejskiego wieżowca składa się z 16 500 zakrzywionych szklanych paneli. Zostały one wyposażone w automatyczne systemy regulacji, zmniejszające straty energetyczne. Innym rozwiązaniem jest podgrzewanie pomieszczeń za pomocą skumulowanego nadmiaru ciepła, wygenerowanego przez działające wewnątrz urządzenia elektroniczne. Ponadto w związku z połączeniem dużej wysokości budynku oraz niskich temperatur w czasie intensywnych zim w Sankt Petersburgu w obiekcie zastosowano specjalny system, kontrolujący stopień oblodzenia budynku.
W grudniu 2018 roku wieżowiec otrzymał certyfikat LEED Platinum.

 

Poniższy filmik dzięki formule 360umożliwia wirtualny spacer po terenie budowy najwyższego europejskiego wieżowca.

Tagi:
Autor: Jowita Rojek
Upper One: nowy wieżowiec w Warszawie od medusa group U zbiegu ul. Grzybowskiej i al. Jana Pawła II, w miejscu nieczynnego Atrium International, stanie 34-kondygnacyjny budynek Upper One projektu śląskiej pracowni medusa group. Inwestor, firma STRABAG Real Estate, zapowiada oddanie obiektu do użytku już w 2026 roku.
Hypérion w Bordeaux – najwyższy drewniany wieżowiec Francji Właśnie oddano do użytku 50-metrowy budynek Hypérion w Bordeaux. Obiekt, wykonany w technologii betonowo-drewnianej według projektu pracowni Viguier Architecture, to obecnie najwyższa konstrukcja drewniana we Francji.
Warsaw UNIT: nowy wieżowiec Warszawy Warsaw UNIT to kolejny wieżowiec, jaki powstał na warszawskiej Woli. Koncepcję liczącego 200 metrów obiektu przygotowała Polsko-Belgijska Pracownia Architektury Projekt.
Towarowa Towers projektu FS&P Arcus Rozpoczyna się budowa dwóch 95-metrowych wież Towarowa Towers przy ulicy Prostej w Warszawie. Za projekt wieżowców odpowiada pracownia FS&P Arcus.
Solidna komercyjna architektura: o Skylinerze Łukasz Pancewicz Jeśli trwałość, elastyczność i energooszczędność są najważniejszymi kryteriami współczesnej architektury biurowej, nowy warszawski wieżowiec spełnia je wszystkie. O nowej realizacji biura APA Wojciechowski pisze Łukasz Pancewicz.
Skyliner w Warszawie: po wieżowcu oprowadza Michał Sadowski Zakończyła się budowa Skylinera, kolejnego wieżowca na warszawskiej Woli. Po realizacji oprowadza nas architekt Michał Sadowski z pracowni APA Wojciechowski [GALERIA].