Włochy gotowe do szczepień na COVID-19

i

Autor: Archiwum Architektury

Włochy gotowe do szczepień na COVID-19

2020-12-15 17:03

Na prośbę włoskich władz Stefano Boeri zaprojektował społecznie mobilne punkty szczepień na COVID-19. Niewielkie pawilony z symbolicznym wizerunkiem pierwiosnka staną wkrótce w przestrzeni wszystkich miast i miasteczek tego kraju.

Nazwa obiektuMobilne punktu szczepień
AutorzyStefano Boeri Architetti
Zespół projektowyMaria Chiara Pastore (koordynatorka), Francesca Cesa Bianchi, Giorgio Donà, Marco Giorgio, Jacopo Abbate, Pietro Chiodi, Maria Lucrezia De Marco, Federico Godino, Anastasia Kucherova, Simone Marchetti and Martina Mitrovic

Świat pomału przygotowuje się do masowych szczepień przeciw wirusowi SARS-CoV-2. Z nietypowym projektem wyszły ostatnio władze Włoch, które szczególnie ucierpiały w pierwszej fazie pandemii. Na prośbę Domenico Arcuriego, rządowego komisarza ds. COVID-19, architekt Stefano Boeri opracował pro bono koncepcję przenośnych punktów szczepień, które mają stanąć w całym kraju. Projektant zaprosił do współpracy konstruktorów, instalatorów i grafików. Jego propozycja obejmuje nie tylko niewielkie pawilony medyczne, ale też totemy informacyjne i kampanię społeczną, która ma zachęcać Włochów do korzystania z osiągnięć współczesnej medycyny. Logotypem całej akcji jest pierwiosnek: jeden z pierwszych wiosennych kwiatów, symbolizujący odrodzenie i powrót do życia.

Czytaj też: Miasto postpandemiczne. Jak powinny wyglądać samowystarczalne jednostki miejskie po pandemii? |Chcieliśmy stworzyć obiekt architektoniczny, która będzie symbolizować spokój i regenerację. Zaszczepienie ma być aktem obywatelskiej odpowiedzialności, miłości do innych i ponownego odkrycia życia. Jeśli ten wirus zamknął nas w szpitalach i domach, szczepionka przywróci nam kontakt z życiem i naturą, która nas otacza – tłumaczy Stefano Boeri.Graficzny kształt pierwiosnka łączy wszystkie elemementy kampanii. Pojawi się na ścianach i dachach pawilonów, a także na totemach informacyjnych. Pawilony powstaną w drewnianej, prefabrykowanej konstrukcji i zostaną pokryte wodoodporną tkaniną z biodegradowalnych materiałów. Na dachu znajdzie się system paneli fotowoltaicznych, których zadaniem będzie wytwarzanie energii elektrycznej wystarczającej do zaspokojenia potrzeb całego obiektu. Przegrody organizujące przestrzeń wewnętrzną również powstaną przy użyciu tekstyliów. W środku znajdzie się niewielka izba przyjęć oraz osobne miejsce niezbędne do podania szczepionki, a także biura, magazyny i toalety.