Architektura MuratorProjektyWXCA zwycięża konkurs na rewitalizację Pola Mokotowskiego

WXCA zwycięża konkurs na rewitalizację Pola Mokotowskiego

Pole Mokotowskie bez większych zmian urbanistycznych, za to z nowymi pawilonami i bardziej zróżnicowaną zielenią. Jak wygląda koncepcja WXCA dla jednego z największych parków Warszawy?

WXCA zwycięża konkurs na rewitalizację Pola Mokotowskiego
Widok projektu z lotu ptaka

Uhonorowany pierwszym miejscem w ogłoszonym w styczniu konkursie projekt obejmuje podział terenu parku na strefy, w obrębie których znajdą się różnego rodzaju nasadzenia: od dzikich łąk, przez ogrody deszczowe, do sawanny. Nie wprowadza rewolucyjnych zmian, a raczej podkreśla rolę istniejących już ciągów kominikacyjnych przecinających park - w tym szczególnie połączenie między Rondem Jazdy Polskiej a kładką nad al. Niepodległości, która ma stać się ukwieconą aleją.

WXCA zwycięża konkurs na rewitalizację Pola Mokotowskiego
"Pawilon wody", który ma znaleźć się przy stawie w zachodniej części parku

Założenie uzupełnią pawilony cztery pawilony o różnorodnych formach - wyróżnia się szczególnie ten znajdujący się przy stawie, który będzie odznaczać się charakterystycznym, "wodnym" dachem. Brzegi samego stawu mają zostać uporządkowane, tworząc "schodkowe" zejście do lustra wody. Natomiast wokół fontanny znajdującej się w pobliżu Pomnika Poległych Lotników znajdzie się ogród permakulturowy.

WXCA zwycięża konkurs na rewitalizację Pola Mokotowskiego

Różnorodne zielone przestrzenie zostaną uzupełnione małą architekturą.

WXCA zwycięża konkurs na rewitalizację Pola Mokotowskiego

Na razie nie jest jeszcze znana data realizacji projektu.

WXCA zwycięża konkurs na rewitalizację Pola Mokotowskiego
Tagi:
Bliżej Wisły: Krzysztof Mycielski o Elektrowni Powiśle Projektanci zadbali, aby czytelna była tu każda epoka minionego stulecia, która odcisnęła piętno na architekturze zabytku oraz by nowe budynki stylistycznie tkwiły we współczesności. O nowej realizacji biura APA Wojciechowski pisze Krzysztof Mycielski.
Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy 2020 – nominacje Inicjatywa Architekci dla Klimatu, modernizacja Muzeum Woli, dom przy Potockiej, kompleks P4 z hotelem Vienna House, EKOpark w Ursusie czy nowe stacje  metra na Targówku: po wielu spotkaniach i wizytach studyjnych w terenie jury VI edycji konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta Warszawy wyłoniło 18 realizacji nominowanych do nagród głównych. Teraz głos mają mieszkańcy.
Allegro największym najemcą Fabryki Norblina Firma Allegro wynajęła prawie 16 200 m kw. w Fabryce Norblina w Warszawie.  Projektem wnętrz nowego biura zajęła się warszawska pracownia architektoniczna The Design Group.
Budynki Varso 1 i 2 w Warszawie Obiekty Varso 1 i Varso 2 autorstwa biura HRA Architekci wraz z wieżą projektu Foster + Partners i ogólnodostępnymi pasażami tworzyć będą nową miastotwórczą przestrzeń w samym centrum stolicy.
Hala Gwardii do remontu: miasto ogłasza kolejny przetarg w formule PPP Władze Warszawy szykują wielki remont Hali Gwardii. Właśnie ogłosiły postępowanie na wybór partnera, który wykona prace projektowe i remontowe, a docelowo zajmie się utrzymaniem wschodniej Hali Mirowskiej – tzw. Hali Gwardii.
Plany na przyszłość: 25. edycja wystawy 115 projektów dla Warszawy, w tym 29 koncepcji studenckich. Do 18 października w pawilonie ZODIAK można oglądać 25. edycję wystawy „Plany na przyszłość”. „Architektura-murator” tradycyjnie jest patronem medialnym ekspozycji.