Architektura MuratorProjektyWXCA zwycięża konkurs na rewitalizację Pola Mokotowskiego

WXCA zwycięża konkurs na rewitalizację Pola Mokotowskiego

Pole Mokotowskie bez większych zmian urbanistycznych, za to z nowymi pawilonami i bardziej zróżnicowaną zielenią. Jak wygląda koncepcja WXCA dla jednego z największych parków Warszawy?

WXCA zwycięża konkurs na rewitalizację Pola Mokotowskiego
Widok projektu z lotu ptaka

Uhonorowany pierwszym miejscem w ogłoszonym w styczniu konkursie projekt obejmuje podział terenu parku na strefy, w obrębie których znajdą się różnego rodzaju nasadzenia: od dzikich łąk, przez ogrody deszczowe, do sawanny. Nie wprowadza rewolucyjnych zmian, a raczej podkreśla rolę istniejących już ciągów kominikacyjnych przecinających park - w tym szczególnie połączenie między Rondem Jazdy Polskiej a kładką nad al. Niepodległości, która ma stać się ukwieconą aleją.

WXCA zwycięża konkurs na rewitalizację Pola Mokotowskiego
"Pawilon wody", który ma znaleźć się przy stawie w zachodniej części parku

Założenie uzupełnią pawilony cztery pawilony o różnorodnych formach - wyróżnia się szczególnie ten znajdujący się przy stawie, który będzie odznaczać się charakterystycznym, "wodnym" dachem. Brzegi samego stawu mają zostać uporządkowane, tworząc "schodkowe" zejście do lustra wody. Natomiast wokół fontanny znajdującej się w pobliżu Pomnika Poległych Lotników znajdzie się ogród permakulturowy.

WXCA zwycięża konkurs na rewitalizację Pola Mokotowskiego

Różnorodne zielone przestrzenie zostaną uzupełnione małą architekturą.

WXCA zwycięża konkurs na rewitalizację Pola Mokotowskiego

Na razie nie jest jeszcze znana data realizacji projektu.

WXCA zwycięża konkurs na rewitalizację Pola Mokotowskiego
Tagi:
Wiemy, jak będzie wyglądała Skra po modernizacji W ramach I etapu modernizacji warszawskiej Skry powstanie stadion treningowy z zapleczem oraz strefa rekreacyjno-sportowa. Miasto przygotowało animację, która pokazuje, jak w przyszłości będą wyglądać tereny przy ul. Wawelskiej.
Fabryka Norblina – wyjątkowa realizacja z ekologicznymi sufitami Hunter Douglas Fabryka Norblina, popularne i modne miejsce spotkań na warszawskiej Woli, to zespół handlowo-usługowo-rozrywkowy o industrialnym charakterze z bogatą historią w tle. Znajdują się tu m.in. biura, sklepy, restauracje, ekologiczny bazar, kino oraz muzeum. Autorzy kompleksu z pracowni PRC Architekci zastosowali w projekcie specjalny system sufitowy firmy Hunter Douglas.
Pałac Zamoyskich: siedziba SARP bez Endorfiny i po remoncie Zakończył się kolejny etap remontu elewacji Pałacu Zamoyskich w Warszawie, w którym mieści się siedziba Stowarzyszenia Architektów Polskich. Podczas prac konserwatorzy dokonali ciekawego odkrycia.
Nowa ambasada Egiptu w Warszawie. Wiemy, jak będzie wyglądać Budowana na Wilanowie nowa ambasada Egiptu nawiązuje do gmachu ambasady egipskiej w Waszyngtonie. Autorzy zastosowali tu podobne, pionowe pasy okien, przywodzące na myśl kolumnadę, silnie zaakcentowane gzymsy o antycznych formach i strefę wejściową ukształtowaną na wzór pylonu.
Kompleks biurowy VIBE: nowy wieżowiec na warszawskiej Woli projekt PIG Architekci Firma Ghelamco zaprezentowała pierwsze wizualizacje swojej najnowszej inwestycji w biznesowym centrum Warszawy. To zespół biurowy VIBE projekt pracowni PIG Architekci. Jak zapowiada deweloper, kompleks jako pierwszy w Polsce otrzyma własną, dźwiękową tożsamość. Za jej powstanie odpowiada kompozytor Wojciech Urbański. „To jedno z najciekawszych muzycznych wyzwań, z jakim miałem okazję się zmierzyć. Architektura zawsze była dla mnie pewną inspiracją, ale aż tak blisko jeszcze jej nie byłem” – mówi Urbański.
Zielony plac Trzech Krzyży. Konserwator zgodził się na 28 nowych drzew Trwa remont stołecznego placu Trzech Krzyży. Wbrew początkowym sprzeciwom, ostatecznie mazowiecki konserwator zabytków zgodził się na zazielenienie tej przestrzeni i nowe nasadzenia, a władze miasta zapowiadają kolejny konkurs na zagospodarowanie placu.