Wzdłuż alei Piłsudskiego w Gdyni zostanie urządzony nowy śródmiejski park. Projekt opracowało biuro Arch-Deco.
Park zaplanowano wzdłuż al. Piłsudskiego, między ul. Świętojańską i Legionów. Pod częścią założenia powstanie też jednokondygnacyjny parking na 270-miejsc
Konkurs na projekt 3-hektarowego założenia zorganizowała Agencję Rozwoju Gdyni, uwzględniając większość uwag zgłoszonych w trakcie konsultacji. Zgodnie z życzeniem mieszkańców, więcej miejsca przewidziano na zieleń i strefy wyciszenia, rezygnując m.in. z budowy pawilonów gastronomicznych czy boiska.
Jako biuro architektoniczne powinniśmy promować piękną architekturę. A myśmy tę architekturę schowali, by na główny plan wysunęła się jak największa ilość zieleni i przestrzeni wodnej – mówił po ogłoszeniu wyników Zbigniew Reszka z Arch-Deco. Według zwycięskiej pracy powstanie park o układzie linearnym, ze szpalerem drzew oddzielających jego przestrzeń od pobliskich ulic. Poszczególne strefy parkowe również układają się liniowo. Zaczynając od ul. Świętojańskiej i kończąc na ul. Tetmajera, otrzymujemy gradient przestrzeni publicznych o stopniowo zmniejszającym się natężeniu użytkowania, ruchu i hałasu – tłumaczą projektanci.
W Gdyni rozpoczyna się realizacja kolejnego apartamentowca o formie nawiązującej do międzywojennej architektury miasta. Budynek zaprojektowała pracownia Arch-Deco.
W zabytkowym domu wójta Radtkego w śródmieściu Gdyni powstała lodziarnia Dzień Dobry Lody. Za projekt aranżacji lokalu odpowiada Paulina Kisiel ze Studio Turbo.
UrbanLab Gdynia ogłasza nabór do drugiej edycji programu Pomysł na Miasto. Poszukiwane są koncepcje mikroinnowacji odpowiadających na wyzwania związane z adaptacją do zmian klimatu w mieście.
W tym roku Weekend Architektury w Gdyni odbywać się będzie pod hasłem antycypacja. Dyskusje dotyczyć mają rozwiązań architektonicznych i urbanistycznych, które mogłyby odpowiedzieć na globalne wyzwania naszych czasów. Wśród prelegentów Dorota Sibińska, Bolesław Stelmach, Przemo Łukasik, Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak, Maciej Siuda oraz Zbigniew Reszka i Michał Baryżewski.
Bogna Świątkowska, Justyna Glusman, Jakub Bielecki i Paweł Kowalski porozmawiają w Muzeum POLIN o tym, czego Warszawa może nauczyć się od Gdyni i Tel Awiwu.
Muzeum Polin zaprasza na spotkanie z Gdynią i Tel Awiwem, dwoma białymi miastami zbudowanymi ze snów o lepszej przyszłości. Oba powstały w tym samym czasie jako porty-bramy na świat, eleganckie kurorty i perły modernistycznej architektury.