Mövenpick Hotel Gdynia

Zespół hotelowo-usługowy przy skwerze Kościuszki w Gdyni coraz bliżej realizacji

2023-11-29 15:33

W 2026 roku pierwszych gości przywita Mövenpick Hotel Gdynia przy skwerze Kościuszki. Projekt nowego zespołu hotelowo-usługowego wyłoniono w dwuetapowym konkursie inwestorskim.

Nazwa obiektu Zespół hotelowo-usługowy
Adres obiektu Gdynia, skwer Kościuszki
Autorzy Bedra Cichosz Architekci
Zespół projektowy Małgorzata Bedra, Grzegorz Cichosz, Adam Okuniewski, Agnieszka Majerczyk, Agata Ołubowicz
Inwestor Allenort Capital
Powierzchnia użytkowa 39 068 m²
Projekt 2022
Realizacji 2026

Nowy zespół przy skwerze Kościuszki

Czterohektarowa działka przy skwerze Kościuszki, między al. Topolową a gdyńską mariną, należy do firmy Allenort Capital. To prestiżowa lokalizacja, sąsiadująca z parkiem Rady Europy i plażą miejską. Inwestor planuje tu budowę pięciokondygnacyjnych obiektów z apartamentami hotelowymi i mieszkalnymi, w których znajdą się także lokale usługowe. Na projekt zespołu w styczniu 2022 roku ogłosił dwuetapowy, zamknięty konkurs architektoniczny. Do udziału zaprosił 10 pracowni z kraju i zagranicy. Ostatecznie do realizacji wybrał koncepcję przygotowaną przez biuro Bedra Cichosz Architekci z Gdańska (zespół w składzie: Małgorzata Bedra, Grzegorz Cichosz, Adam Okuniewski, Agnieszka Majerczyk, Agata Ołubowicz). 

Zielone tarasy i horyzontalne wstęgi przeszkleń

Jestem bardzo zadowolony z przyjętej przez nas koncepcji konkursu dwuetapowego. Procedura autokorekty w drugim etapie konkursu w znacznie większym stopniu dała możliwość autorom zaprezentować swoje prace z korzyścią dla ich jakości – mówił po ogłoszeniu wyników Grzegorz Goryszewski, prezes zarządu Allenort Capital. Architekci zaproponowali zespół dwóch brył z ukośnym prześwitem kadrującym widok ze skweru Kościuszki na wody mariny. Jedna część przeznaczona jest na hotel, druga pomieścić ma apartamenty na wynajem. Budynki zostały tak ukształtowane, żeby większość pokoi miała widok na morze. Od strony przystani żeglarskiej autorzy przewidzieli m.in. blok ogólnodostępnych kawiarni przekrytych charakterystycznym, falującym zadaszeniem, które łączy poziom terenu z pierwszym piętrem i pełni funkcje miejsca spotkań. Znacznie spokojniejszą formę nadali obiektom od strony Skweru Kościuszki, nawiązując do bardziej typowej zabudowy portowej. Uwagę zwracają tu zielone tarasy usytuowane na ostatnich kondygnacjach, a także zaokrąglone narożniki i horyzontalne wstęgi przeszkleń części hotelowej.

Zespół będzie mieć sześć kondygnacji naziemnych i dwie podziemne. Poziom -2 w całości przeznaczono na parking. Na poziomie -1 oprócz miejsc postojowych przewidziany jest kompleks SPA wraz z basenem, siłownią, sauną i gabinetami zabiegowymi oraz lokale usługowe i pomieszczenia techniczne. Między kompleksem SPA a lokalami usługowymi planowana jest otwarta przestrzeń, do której można dostać się zewnętrznymi schodami. Dzięki nim została powiększona liczba lokali z dostępem od zewnątrz – tłumaczą projektanci. Na parterze i w części pierwszego piętra znajdą się restauracje, bary oraz sklepy, powyżej zaś  apartamenty hotelowe. Te na ostatniej kondygnacji wyposażono w obszerne tarasy o powierzchni ok. 100 m² oraz jacuzzi. Powierzchnia użytkowa zespołu wyniesie nieco ponad 39 tys. m², w tym komercyjna ok. 23 tys. m².

Mövenpick Hotel Gdynia

Pod koniec listopada Allenort podpisał umowę na zarządzanie kompleksem z firmą Accor. Wiadomo już, że mieszczący się tu hotel będzie działał pod marką Mövenpick. Znajdzie się w nim  176 pokoi oraz apartamenty Waterhall Residence. Grupa Allenort otwiera się na hotele. Po niemal 20 latach aktywnej działalności w sektorze medycznym, spółka stawia przed sobą nowe wyzwanie klasy premium – duży luksusowy kompleks hotelowo-usługowy w najbardziej prestiżowym miejscu w Gdyni. Założeniem inwestycji jest stworzenie nowego centrum miasta i oddanie mieszkańcom Gdyni przyjaznej dla ich życia infrastruktury wypoczynkowej – zapowiada Grzegorz Goryszewski prezes Allenort. Nowo wybudowany Mövenpick Hotel Gdynia zgodnie z planem przywita pierwszych gości już w 2026 roku. 

Projekt konkursowy zespołu przy skwerze Kościuszki w Gdyni

Lampy z duszą. Radosław Nakonowski daje industrialnym perełkom drugie życie