Katowicka pracownia Dyrda Fikus Architekci ma na koncie wiele nagradzanych realizacji, w tym słynny już Dom w Lublińcu, uznany za Najlepszy Budynek Jednorodzinny w VIII edycji organizowanego przez redakcję „Architektury-murator” konkursu Życie w Architekturze. Ten projekt biura również został doceniony. Przebudowa poddasza kamienicy w Gliwicach ich autorstwa zwyciężyła w kategorii Wnętrza w konkursie Architektura Roku Województwa Śląskiego (edycja 2022).
Mieszkanie zaprojektowane zostało dla pary, która postanowiła przeprowadzić się z osiedla domów jednorodzinnych do zabytkowej kamienicy w ścisłym centrum miasta.
Niewątpliwym wyróżnikiem przestrzeni, która wcześniej była nieużytkowym strychem, jest drewniana więźba dachowa. Liczne słupy, belki, zastrzały i miecze tworzą efektowny układ konstrukcyjny, stanowiący główną inspirację dla projektu – mówi Marta Dyrda.
W ten gąszcz drewnianych elementów architekci wstawili dwupoziomowy, rzeźbiarski trzon. Skrywa on pomieszczenia pomocnicze (na dole – łazienkę, na górze – garderobę), zespół trzech istniejących kominów i rozbudowany system instalacji technicznych.
Zaprojektowana struktura nie ingeruje w istniejący układ więźby dachowej. Dystansuje się od niej, czym podkreśla jej nadrzędną wartość dla projektowanego wnętrza. Wewnętrzny trzon wraz z więźbą dachową to ponadto duży plac zabaw dla kilku kocich domowników – tłumaczy Radek Fikus.
Mieszkanie ma plan otwarty. Wyjątkiem jest pomieszczenie gospodarcze, które umieszczono w charakterystycznym narożniku. Ustawienie i geometria trzonu wraz z istniejącym układem drewnianych elementów prowadzą do powstania niejednoznacznej, płynnej przestrzeni, którą wykorzystaliśmy na podstawowe funkcje mieszkalne – opowiada Marta Dyrda.
Nowym elementem jest też przeszklony taras, który formą nawiązuje do istniejącego wykuszu. Dopełnieniem wnętrza będą elementy ruchome, dodawane wraz z upływem czasu przez właścicieli.Zastosowane materiały, kolory i faktury mają stanowić tło dla istniejącej konstrukcji dachu. W mieszkaniu dominują biele i szarości, które kontrastują z naturalnym kolorem drewna więźby dachowej. Ciemniejszym kolorem i porowatą fakturą wyróżniono wewnętrzny trzon. Pozostała część mieszkania utrzymana jest w jaśniejszych barwach i gładkich powierzchniach. Wyjątek stanowi łazienka, której wnętrze zaskakuje bardziej intensywnym kolorem.