Airbubble: pierwszy w Polsce biotechnologiczny plac zabaw

i

Autor: Archiwum Architektury Pawilon AirBubble w Warszawie, proj. ecoLogicStudio; fot. Maja Wirkus

Airbubble: pierwszy w Polsce biotechnologiczny plac zabaw

Jeszcze do 31 października można korzystać z biotechnologicznego placu zabaw przy Centrum Nauki Kopernik. Airbubble to pierwsze taka przestrzeń w Polsce wykorzystująca oczyszczające właściwości alg. Za projektem tego miejskiego eksperymentu stoi ecoLogicStudio.

Nazwa obiektu AirBubble
Adres obiektu Warszawa, teren przy Centrum Nauki Kopernik
Autorzy ecoLogicStudio
Zespół projektowy Claudia Pasquero, Marco Poletto with Eirini Tsomokou, Korbinian Enzinger, Riccardo Mangili, Georgios Drakontaeidis, Alessandra Poletto
Konstrukcja YIP London, ArchWood
Data realizacji (koniec) 2021

AirBubble: eksperymentalny plac zabaw nad Wisłą

AirBubble to eksperymentalny plac zabaw, który powstał przy Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Niewielki pawilon, autorstwa ecoLogicStudio z Wielkiej Brytanii, otwarto w maju tego roku. We wnętrzu na najmłodszych czekają różnej wielkości elastyczne poduszki. Skacząc po nich, dzieci stymulują pracę bioreaktorów, w których żyją algi chlorella.

Instalacja składa się z 52 bioreaktorów. Każdy z nich zawiera 10 litrów żywych kultur chlorelli. Algi te w idealnych warunkach mogą aktywnie filtrować i re-metabolizować zanieczyszczenia oraz dwutlenek węgla. Potrafią wykorzystać cząsteczki dwutlenku węgla oraz tlenków azotu jako pokarm i zwiększyć swoją biomasę. Jak wszystkie rośliny, uwalniają również tlen – tłumaczy architekt Marco Poletto z ecoLogicStudio.Innymi słowy, AirBubble zostało zaprojektowane w taki sposób, aby angażować dzieci w proces oczyszczania powietrza. Plac zabaw potrzebuje dwóch źródeł zasilania. Jednym jest energia słoneczna, a drugim – ruch. Zabawa dzieci bezpośrednio przyczynia się do filtrowania powietrza – dodaje architektka Claudia Pasquero z ecoLogicStudio. Sprzyja temu także odwrócona stożkowa membrana dachowa, zwiększająca cyrkulację i naturalną wentylację.

Architekci zaprojektowali obiekt w lekkiej konstrukcji z drewna CLT, a całość pokryli folią ETFE, by w środku wytworzyć odpowiedni mikroklimat.

Czytaj też: Rynek Łazarski z jedną z największych na świecie poduszek ETFE |

Airbubble: pierwszy w Polsce biotechnologiczny plac zabaw

i

Autor: Archiwum Architektury Pawilon AirBubble w Warszawie, proj. ecoLogicStudio; fot. Maja Wirkus

AirBubble: nowa miejska infrastruktura

AirBubble może filtrować przepływ zanieczyszczonego powietrza z prędkością 200 litrów na minutę. Jak wykazały dotychczasowe badania, jest w stanie przyczynić się do adsorpcji i ponownej metabolizacji tlenków azotu (NOx) na poziomie 97% oraz filtracji pyłów zawieszonych (PM) na poziomie 75%. Biointeligentne systemy wciąż nie są w wystarczającym stopniu wykorzystywane w naszych miastach. Tymczasem z powodzeniem mogą wytwarzać energię, magazynować CO2 i oczyszczać powietrze, stając się częścią nowej miejskiej infrastruktury – podsumowuje Marco Poletto.AirBubble zrealizowano w ramach kampanii „Pomóżmy dzieciom oddychać lepiej”, prowadzonej przez firmę GSK i markę Otrivin. Inicjatorzy przypominają, że Światowa Organizacja Zdrowia uznała zanieczyszczenie powietrza za największe środowiskowe zagrożenie dla naszego życia, a według danych z 2018 roku 36 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie pod względem stężenia PM2,5 znajduje się w Polsce.

O innych projektach ecoLogicStudio czytaj też w artykułach Biomimetyzm w architekturze 2.0 i BioTallinn 2017.

CHCĘ SIĘ ZAPISAĆ