Na mapie Warszawy pojawił się nowy budynek zaprojektowany zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Otwarta niedawno siedziba Ambasady Brytyjskiej powstała dzięki współpracy międzynarodowego zespołu projektowego. W trzypiętrowym budynku z przeszkloną podwójną fasadą, o powierzchni 4,300 m2, zastosowano wiele energooszczędnych rozwiązań.
Nowy budynek Ambasady Brytyjskiej w Warszawie został uroczyście otwarty 16 października br. Prace projektowe zostały rozpoczęte w styczniu 2006 roku i były prowadzone przez zespoły z Londynu i Warszawy. Za koordynację wszystkich prac odpowiedzialny był MACE Group, natomiast Buro Happold, wielobranżowa firma inżynierów konsultantów zapewniła usługi w zakresie konstrukcji, instalacji, projektu ochrony przeciwpożarowej (FEDRA) oraz doradztwo z zakresu alternatywnych technologii i zrównoważonego rozwoju.
Neoklasycystyczna prostota
Położona w prestiżowej dzielnicy Warszawy, w bliskim sąsiedztwie budynków innych ambasad oraz parku, nowa Ambasada Brytyjska o powierzchni 4,300 m2 urzeka spokojną formą i jakością realizacji. Prosta neoklasycystyczna forma, zaprojektowana przez brytyjską pracownię Tony Fretton Architects, jest podkreślona poprzez wydłużone linie ścian i ogrodzenie okalające teren ambasady. Szklana elewacja stanowi zewnętrzną warstwę podwójnej fasady, co zapewnia dobrą izolację termiczną budynku w zimie i odprowadzanie ciepła latem. Główne wejście do budynku znajduje się od strony ulicy Kawalerii. Na parterze zaplanowano dużo wolnej przestrzeni, która może być wykorzystywana na wystawy, spotkania czy inne publiczne wydarzenia. Na dole znalazło się również miejsce na otwartą ku ogrodowi kawiarenkę. Pozostałą część parteru zajmują sekcje: wizowa i konsularna, do których prowadzi osobne wejście. Część biurowa została ulokowana na pierwszym i drugim piętrze. W trosce o jakość tej przestrzeni i komfort pracowników pomieszczenia zostały akustycznie wyciszone oraz maksymalnie doświetlone światłem naturalnym wpadającym przez całkowicie przeszklone fasady. Przestrzeń biurową uatrakcyjniają dwa wewnętrzne, wypełnione roślinnością dziedzińce. W części poddasza na drugim piętrze ulokowano apartament ambasadora.
Wyzwania dla zespołu projektowego
Projektowanie budynku ambasady niosło ze sobą określone implikacje. Jedną z nich była kluczowa w przypadku budynku o takim charakterze kwestia bezpieczeństwa, inną konieczność sprostania zawiłym regulacjom prawnym obowiązujących w obu krajach - w tym przypadku Polski i Wielkiej Brytanii. Te dwa zagadnienia były przedmiotem szczególnej uwagi dla inżynierów z Buro Happold podczas projektowania tego budynku.
Przemysław Sobieski, Associate i Project Leader z Buro Happold mówi: Budynek powstawał w Polsce i przy użyciu standardowych polskich pozwoleń na budowę, jednakże z formalnego punktu widzenia teren ambasady jest własnością Wielkiej Brytanii i dlatego w procesie projektowym konieczne było uwzględnienie również angielskich regulacji budowlanych. W praktyce oznaczało to, że byliśmy zobligowani do spełnienia nie tylko wymogów wynikających z kodeksu brytyjskiego w takich obszarach jak bezpieczeństwo pożarowe, ale także zastosowania najbardziej adekwatnych w danym przypadku rozwiązań. Proces ten wymagał głębokiego zrozumienia kwestii prawnych, jak również zagadnień budowlanych.
Kwestia bezpieczeństwa była w procesie projektowym kluczowa. Inżynierowie z Buro Happold ściśle współpracowali z innymi branżowymi specjalistami, aby wypracować szereg różnorodnych rozwiązań zabezpieczających budynek oraz znajdujących się na obszarze ambasady ludzi.
Energooszczędne rozwiązania
Ważnym celem w procesie projektowym było stworzenie budynku, który redukuje poziom zużycia energii do absolutnego minimum, w rezultacie czego powstaje obiekt dużo bardziej energooszczędny i efektywny pod względem kosztów. Głównym założeniem podczas projektowania zgodnego z zasadami zrównoważonego rozwoju jest maksymalizacja użycia wszystkich pasywnych technik projektowych, które są ekonomicznie możliwe. Ważne jest zapewnienie optymalizacji wszystkich systemów sanitarnych i elektrycznych w budynku w tak, aby działały najbardziej efektywnie. Zespół projektowy uznał, że dużo lepszym rozwiązaniem jest zaprojektowanie budynku w taki sposób, żeby nie zużywał on dużej ilości energii, niż próby kompensacji jej zużycia zastosowaniem energii odnawialnej.
Budynek jest literalnie zielony, co zostało uzyskane poprzez umieszczenie na jego dachu oraz wewnątrz przestrzeni biurowej roślinności oraz dzięki olbrzymim, przeszklonym fasadom odbijającym okoliczne drzewa i dającym pracownikom widok na otaczającą budynek zieleń. Pozwalają one na maksymalne wykorzystanie wpadającego do środka budynku naturalnego światła, co umożliwia oszczędność energii.
Zastosowanie podwójnej fasady jest ważne nie tylko ze względu na kwestie bezpieczeństwa - stanowi ona także barierę ochronną podczas ostrych polskich zim i ciepłych miesięcy letnich. W części południowej, zachodniej oraz od wschodu, zewnętrzna fasada jest umieszczona w odległości jednego metra za warstwą wewnętrzną, tworząc wolną przestrzeń. Mechaniczne żaluzje umiejscowione u góry i dołu przestrzeni między fasadami są zamykane zimą w celu zatrzymania ciepła, natomiast latem mogą być otwierane dla ochłodzenia budynku. System ogrzewania i chłodzenia obiektu jest zmienny i dostosowuje się do temperatury panującej na zewnątrz. Powyższe rozwiązania w znaczący sposób redukują poziom zużycia energii w budynku.
Innym energooszczędnym rozwiązaniem jest samoregulująca się, w oparciu o poziom nasycenia powietrza dwutlenkiem węgla, wentylacja. Ten system pozwala na dostosowanie poziomu mechanicznej wentylacji w zależności od ilości osób przebywających na danej przestrzeni. To rozwiązanie zostało użyte w otwartej przestrzeni na parterze budynku, przeznaczonej na spotkania i wystawy, w której liczba osób będzie bardzo różna w zależności od charakteru wydarzenia.
Informacje o projekcie
Lokalizacja: ul. Kawalerii 12, Warszawa, Polska Klient: Foreign & Commonwealth Office Architekt: Tony Fretton Architects Design & Build Contractor: MACE Limited
Dodatkowe informacje: Buro Happold jest interdyscyplinarną firmą inżynierów konsultantów istniejącą od 1976 roku, oferującą usługi projektowe i doradztwo przede wszystkim w zakresie inżynierii lądowej, projektowania konstrukcji, projektowania instalacji mechanicznych i elektrycznych oraz inżynierii środowiska. Biuro prasowe oraz informacje o firmie www.burohappold.com