Architektura MuratorRealizacjeAmplifikacja natury. Polski pawilon na Biennale w Wenecji [WIDEO]

Amplifikacja natury. Polski pawilon na Biennale w Wenecji [WIDEO]

Architektura przez pryzmat synchronizacji z przyrodą - przyglądamy się projektowi Grupy Centrala i kuratorki Anny Ptak, zaprezentowanym na 16 Międzynarodowej Wystawie Architektury.

Amplifikacja natury. Polski pawilon na Biennale w Wenecji [WIDEO]
Fot.: Anna Zagrodzka

„Amplifikacja natury” - tak brzmi hasło polskiego pawilonu na tegorocznym Biennale Architektury w Wenecji. Architektura wzmacnia działanie sił naturalnych – nie istnieje bez przyrody, ponieważ jest jej częścią - tak swoją wizję tłumaczą autorzy projektu. Są nimi Grupa Centrala i kuratorka Anna Ptak. Pawilon jest podsumowaniem prowadzonych przez Centralę od 6 lat poszukiwań badawczych, u których sedna leży idea architektury jako wzmacniacza naturalnych zjawisk, które same stają się jej budulcem. Twórcy chcieli przedstawić w jaki sposób architektura wpisuje przyrody w to, co społeczne, a tego, co społeczne – w przyrodę.

 

Za inspirację posłużyło holistyczne podejście do naturalnych zjawisk, przejawiające się w realizacjach polskich architektów powojennego modernizmu, takich jak Jerzy Sołtan i kompleks Warszawianki, gdzie integralną częścią projektu stały się istniejące cieki wodne skarpy warszawskiej, czy Oskar i Zofia Hansenowie, projektanci Domu w Szuminie, zsynchronizowanego z różnymi fazami światła dziennego. Na wystawie zaprezentowano modele, będące interpretacją tych projektów, jak również konstrukcje przestrzenne, dla których punktem wyjścia były badania regionalnych dialektowych różnic w opisie rodzajów deszczy. Zostały one umieszczone w wypełnionej wodą niecce, którą autorzy wystawy nazwali "pływającym imaginarium". Artystka Iza Tarasewicz wykonała obiekt, który jest przestrzenną interpretacją badań Centrali - swoją formą odwzorowuje rzeźbę terenu skarpy warszawskiej, ukształtowanej przez stulecia erozji. Został on wykorzystany jako element ekspozycyjny.

Amplifying_Nature_exhibition_fot_Anna_Zagrodzka-12
Fot.: Anna Zagrodzka

Wystawę można oglądać w trakcie trwania Biennale Architektury w Wenecji, od 26 maja do 25 listopada br. Więcej informacji na oficjalnej stronie Pawilonu.

Trouble in Paradise: seria spotkań wokół polskiej wystawy na Biennale Architektury w Wenecji Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki oraz redakcje „Autoportretu”, „Rrzutu” i „Architektury-murator” zapraszają na serię spotkań zapowiadających polską wystawę na Biennale Architektury w Wenecji. Wśród prelegentów m.in. kuratorzy z  kolektywu PROLOG +1, a także m.in. Aaron Betsky, David Basulto czy Ole Bouman.
Biennale architektury 2020 – znamy nazwisko kuratora weneckiej wystawy! Zarząd la Biennale di Venezia wyznaczył kuratora 17. Międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji. W 2020 roku będzie nim libański architekt Hashim Sarkis.
Szwajcarzy ze Złotym Lwem. Oto najlepszy pawilon tegorocznego Biennale Standardowe mieszkanie pod klucz, doprowadzone do granicy abstrakcji - tak wygląda House Tour, najlepszy pawilon narodowy 16-go Biennale Architektury.
Zaczyna się XVI Biennale Architektury 26 maja w Wenecji rozpoczyna się wielkie święto architektury. Tegoroczny temat Freespace ma ucieleśnić w sobie nieoczekiwane możliwości i naturalną szczodrość przestrzeni, w jakiej żyjemy.  
Wokół wyników konkursu na Pawilon Polski - spotkanie W piątek 8 grudnia warszawska Zachęta zaprasza na wydarzenie poświęcone „Amplifikacji natury” kuratorki Anny Ptak - zwycięskiemu projektowi polskiej wystawy na przyszłoroczne Biennale Architektury w Wenecji.
Międzynarodowe Biennale Architektury w Krakowie Z edycji na edycję krakowskie biennale, w nowym emploi nadanym mu przez obecny zarząd lokalnego SARP-u, angażuje coraz to większe obszary miasta. Tradycyjnie już miejscem architektonicznych wydarzeń w stolicy Małopolski staje się Centrum Kongresowe ICE. Tegoroczna odsłona miała jednak również inne miejskie „odpryski” – odbywała się m.in. w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Galerii Europa – Daleki Wschód, Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, Hotelu Cracovia, Galerii Forum Przestrzenie, Galerii Architektury SARP i na placu Szczepańskim – sprawozdanie Dawida Hajoka.