Apartamentowiec Nordic Haven w Bydgoszczy

i

Autor: Archiwum Architektury Fot. Piotr Krajewski

Apartamentowiec Nordic Haven w Bydgoszczy

2017-09-27 17:46

Nordic Haven to nowy charakterystyczny punkt w panoramie Bydgoszczy. Wyróżnia go kaskadowo-tarasowa forma oraz wyraźny podział na część mieszkalną i biurową. Za projekt architektoniczny budynku odpowiada pracownia Nizio Design International.

Zlokalizowany przy ulicy Artura Grottgera 1 apartamentowiec Nordic Haven ma 55 metrów wysokości i 16 kondygnacji naziemnych. Budynek został zaprojektowany na planie trapezu. Do jego charakterystycznych cech należą kaskadowo-tarasowa forma i wyraźnie zaznaczony w elewacji podział na część biurowo-usługową i mieszkalną. Jak podkreśla Mirosław Nizio, inspiracją dla projektu charakterystyczne dla architektonicznego krajobrazu Bydgoszczy spichlerze. Zależało nam, żeby stworzyć budynek, który swoją formą będzie korespondował z historyczną okolicą i zespoli się z nią mimo swojej nowoczesnej bryły – mówi Nizio. Od strony ulicy bryła ma cztery kondygnacje, dalej wznosi się tarasowo w stronę rzeki, dostosowując się do wysokości istniejącej zabudowy.

Na piętrach od czwartego do piętnastego zaprojektowano 129 mieszkań o powierzchni od 35,45 m2 do 278,71 m2. Niemal każde wyposażone jest w loggię lub taras. W budynku znajdą się cztery klatki schodowe, które na poziomie parteru są połączone dwoma holami wejściowymi, zlokalizowanymi w części północnej i południowej budynku. Do dyspozycji mieszkańców przeznaczono m.in. wyniesiony dziedziniec, który zostanie pokryty zielenią oraz taras widokowy, jak również tarasy i loggie okalające od zewnątrz część mieszkalną budynku. Z czasem powstaną także zielone tarasy na dachach. Budynek ma lekką szklaną elewację, podkreśloną przez ślusarkę okienną, balustrady z bezbarwnego szkła na wyższych kondygnacjach. Szkło zostało skontrastowane z naturalnymi płytami z terakoty w kolorze ciemnej cegły.

Oprócz funkcji mieszkaniowej Nordic Haven oferuje też najemcom lokale usługowe i biurowe zlokalizowane na czterech pierwszych kondygnacjach naziemnych. Biura zaprojektowano jako przestrzeń typu open-space. Do tej przestrzeni prowadzi osobny hol, zlokalizowany w zachodniej części budynku. Wejście do lokali usługowych znajduje się na poziomie parteru.

W ostatnim etap prac wykończeniowych na 11. kondygnacji budynku powstanie pokryty roślinnością taras, z którego roztaczać się będzie widok na malowniczą Wyspę Młyńską i Brdę. Ostatnim krokiem będzie montaż charakterystycznych wertykalnych drewnianych elementów w dolnej części elewacji, które oprócz walorów estetycznych zapewnią ochronę przeciwsłoneczną i izolację akustyczną budynku.