Baildomb w Katowicach

i

Autor: Archiwum Architektury Wielorodzinny budynek Baildomb znajduje się w jednej z najstarszych dzielnic Katowic – Dąb, charakteryzującej się zróżnicowaną zabudową: są tu kolonie robotnicze z typowymi familokami, powojenne domy jednorodzinne i współczesne bloki mieszkaniowe; Juliusz Sokołowski

Baildomb w Katowicach

2020-05-29 13:07

Ten budynek jest jak punkrockowy utwór wykrzyczany prosto w twarz. Jest w nim siła, szczerość, bunt i chęć zmiany świata na lepsze: o budynku Baildomb w Katowicach pisze Oskar Grąbczewski.

Nazwa obiektuBudynek wielorodzinny Baildomb
Adres obiektuKatowice, ul. Złota
AutorzyRobert Konieczny KWK PROMES, architekci Michał Lisiński, Robert Konieczny (główny projektant), Marcin Harnasz
Współpraca autorskaarchitekci Łukasz Marciniak, Marcin Króliczek, Marek Frania, Sebastian Rozemberg, Aneta Świeżak,
Architektura wnętrzRobert Konieczny KWK PROMES architekt Robert Konieczny
Architektura krajobrazuRobert Konieczny KWK PROMES architekt Robert Konieczny
KonstrukcjaKornel Szyndler
Generalny wykonawcaKonsbud Bielsko
InwestorSport Investment Group
Powierzchnia terenu4546.0 m²
Powierzchnia zabudowy1409.0 m²
Powierzchnia użytkowa4307.0 m²
Powierzchnia całkowita10267.0 m²
Kubatura41340.0 m³
Projekt2014-2015
Data realizacji (początek)2015
Data realizacji (koniec)2019

Dąb to bardzo trudna dzielnica. Mówiąc wprost – łatwo tu dostać w mordę. Od lat 80. aż do pierwszej dekady XXI wieku podupadała. Ratunkiem okazało się wielkie centrum handlowe, po nim nieśmiało pojawiły się biura i mieszkaniówki. Jedna z pierwszych to zlokalizowany przy ulicy Złotej, vis a vis stadionu GKS Katowice, czyli w samym jądrze ciemności - Baildomb. To miejsce dla prawdziwych twardzieli – i KWK Promes, poprawiając ochraniacze na zęby i... no, wszelkie ochraniacze, podjęli to wyzwanie.Architekci mogli powielić linie, formy i materiały otaczającej zabudowy, wybrali jednak bardziej kreatywne rozwiązanie. Znaleźli w chaotycznym i zniszczonym, ale na swój sposób fascynującym otoczeniu inne wątki, z których utkali swoją narrację. Dużą kubaturę programu funkcjonalnego podzielili na trzy części, które sprytnie nałożyli na siebie. Trzymający ścianę pierzei parter, częściowo usługowy, a w głębi działki mieszkalny („czworaki”), to bezpośrednie nawiązanie do przyziemia zabytkowego narożnika ulic Złotej i Bukowej. Piętrzące się nad nim trzy piętra mieszkań swoją czerń tłumaczą smołowanymi ścianami szczytowymi sąsiednich kamienic. Zwieńczeniem jest ogród z luksusowymi willami – swobodna interpretacja ogródków i komórek wypełniających sąsiedztwo. Dzięki ustawieniu ekspresyjnie połamanego budynku prostopadle do ulicy wszyscy mogą czuć się mieszkańcami parku, na który mają królewski widok z okien lub z balkonów.

Baildomb od KWK Promes: pomost między światami

Baildomb należy widzieć także w kontekście większego założenia urbanistycznego, obejmującego Park Śląski, eksperymentalne pawilony OPT i stadion GKS ze słynnym Blaszokiem – trybuną-budynkiem klubu. Architektoniczny język Baildombu – ostra, dynamiczna geometria, superpozycja potężnych brył, wyraziste kształty – nawiązuje do najlepszych dzieł śląskiej socmoderny, ale poprzez różnorodność materiałów i rozdrobnienie form wchodzi również w twórczy dialog z dziedzictwem przełomu XIX i XX wieku. Budynek jest swoistym pomostem między dwoma światami: parkowej idylli pełnej zieleni, słońca i modernistycznej awangardy oraz trudnej rzeczywistości zaniedbanej dzielnicy, gdzie nikt nie zastanawia się nad artystycznym wymiarem architektury.

Czytaj też: Dom po Drodze projektu KWK Promes |Przy swoim konceptualnym kontekstualizmie projekt zręcznie kontynuuje ścieżki projektowe KWK Promes. Parter budynku, pokryty płytami cementowymi, kojarzy się z Centrum Dialogu Przełomy ("A-m" 04/16). Korpus nawiązuje kolorem i motywem gęsto najeżonych balkonów do Unikato ("A-m" 01/19). Natomiast zarówno główna fasada budynku, jak i zielony dach z kubistyczną kompozycją wspornikowych penthousów to echo niezrealizowanej Multivilli – luksusowej mieszkaniówki, w której po raz pierwszy architekci zaprezentowali pomysł nakładania na siebie niezależnych formalnie i materiałowo domów.

KUP DOSTĘP