Architektura MuratorRealizacjeNowa biblioteka na 100-lecie niepodległości

Nowa biblioteka na 100-lecie niepodległości

Setną rocznicę odzyskania niepodległości Finlandia obchodziła w ubiegłym roku. Z tej okazji zorganizowała m.in. podróżującą wystawę promującą w szerokim świecie fiński dizajn i architekturę, ale zaplanowała też budowę nowej biblioteki w Helsinkach. Otwarcie obiektu przewidziano na 5 grudnia tego roku.

Biblioteka na 100-lecia niepodległości Finlandii
Helsińska Biblioteka Centralna Oodi, proj. ALA Architects; il. dzięki uprzejmości pracowni

Projekt biblioteki autorstwa fińskiej pracowni ALA Architects wyłoniono w konkursie jeszcze w 2013 roku. Obiekt, pod nazwą Oodi, co po fińsku oznacza po prostu odę, powstaje w dzielnicy Töölönlahti, w sąsiedztwie Helsińskiego Centrum Muzycznego i Muzeum Sztuki Współczesnej Kiasma. Na jego budowę 66 mln euro przekazały władze miasta, 30 mln rząd, w ramach programu obchodów stulecia niepodległości Finlandii. Oodi będzie jednym z najbardziej otwartych budynków nie tylko w Helsinkach, ale w ogóle w krajach skandynawskich. Użytkownicy będą mogli pozwolić tu sobie na wiele i inicjować różne aktywności – mówi Antti Nousjoki z ALA Architects.

Gmach podzielono na trzy strefy zajmujące kolejne kondygnacje: publiczny i pełen aktywności parter, stanowiący przedłużenie placu przed budynkiem, zlokalizowaną na ostatnim, drugim piętrze bibliotekę z malowniczym widokiem na miasto oraz usytuowaną pomiędzy przestrzeń wielofunkcyjną, z pracowniami warsztatowymi i laboratoriami edukacyjnymi. Charakterystyczną, pofalowaną elewację obiektu zaprojektowano ze świerkowego drewna. Powierzchnia użytkowa wyniesie 17 tys. m2. Wielkie otwarcie Helsińskiej Biblioteki Centralnej Oodi przewidziane jest na 5 grudnia 2018 roku, w przeddzień fińskiego święta niepodległości.

Oodi – nowa centralna biblioteka w Helsinkach Helsińska Biblioteka Centralna Oodi oficjalnie otwarta. Budynek według projektu ALA Architects zrealizowano w ramach obchodów 100-lecie niepodległości Finlandii.