Collab Roak Studio

i

Autor: Roak Studio Przestrzenie coworkingowe w biurowcu Format

Architektura wnętrz

Biura jak z kreskówki. Przestrzeń coworkingowa marki Collab w Gdańsku

2023-05-17 10:14

Motywy z legendarnego serialu animowanego z lat 90., „Laboratorium Dextera”, posłużyły architektom z Roark Studio do stworzenia miejsc pracy, w których można się bawić formą i funkcją. W projekcie dla firmy deweloperskiej Torus uwzględniono elastyczne przestrzenie coworkingowe, dla najemców o różnych potrzebach.

Projekt wnętrz przestrzeni biurowych Collab Format FORMAT, ul. Droszyńskiego 24, Gdańsk
Autorzy: Roark Studio, architekci Jakub Bladowski, Krzysztof Pietras, Michał Ścieszka, Magdalena Sicha, Szymon Feszler, Julia Benka
Inwestor: Torus
Powierzchnia użytkowa: 1463 m²
Realizacja: 2022

Przestrzenie otwarto we wrześniu 2022 roku. Budynek zlokalizowany jest w biznesowej części Gdańska, na granicy Oliwy i Przymorza, dobrze skomunikowanej z całym Trójmiastem. W budynku gdańskiego biurowca Format zaprojektowano w sumie 260 stanowisk pracy, które są dostępne w różnych wariantach podziału i pomieszczą od 2 do 37 osób. Przewidziano także możliwość organizacji miejsca o większej powierzchni – dla około 90 osób. Elastyczność nie ogranicza się tu jedynie do przestrzeni – we wnętrzach zaplanowano biurka z regulowaną wysokością blatu oraz najnowsze na rynku, ergonomiczne fotele.

Projekt Collab, Roark Studio

i

Autor: Roark Studio Projekt Roark Studio, Collab w biurowcu Format, Gdańsk

- Nasz projekt można nazwać eksperymentalnym minimalizmem – mówi Jakub Bladowski z Roark Studio. Jego pracownia specjalizuje się zarówno w projektowaniu zdrowych miast, z użyciem nowoczesnych technologii, jak i rewitalizacji budynków poprzemysłowych. W 2022 roku Roark Studio rozpoczęło współpracę z firmą Designbotic w zakresie opracowania programu komputerowego, który będzie samodzielnie wykonywał analizę chłonności działek w wielorodzinnej zabudowie mieszkaniowej. Narzędzie oparte jest na optymalizacji z zastosowaniem algorytmów genetycznych oraz algorytmów sztucznej inteligencji. Firma ma również zespół projektowania wnętrz i na koncie kilkanaście wygranych konkursów.

Projekt Collab, Roark Studio

i

Autor: Roark Studio Projekt Collab w Gdańsku, Roark Studio

Do aranżacji powierzchni w Formacie wykorzystała meble o prostych, nowoczesnych kształtach. – Biel oraz charakterystyczne, małe płytki czy podłoga imitująca linoleum mają oczywiście przywodzić na myśl laboratorium – nie chcieliśmy jednak, żeby pomieszczenia były „chłodne” i odstraszające. Chcieliśmy nadać im przyjemny klimat i niepowtarzalną duszę – dodaje.

Projekt Collab w Gdańsku, Roark Studio

i

Autor: Roark Studio Collab w Gdańsku, proj. Roark Studio

Z pewnością nie są to nudne pomieszczenia. Choć, jak przystało na laboratoria, utrzymane zostały w dość surowym stylu, są także niezwykle klimatyczne. Każda z zaprojektowanych sal utrzymana jest w innej stylistyce. Wszystko tworzy spójną całość, nie powodując przesytu. Collab to połączenie jasnych odcieni z mocnymi, energetyzującymi kolorami. Tu dominują fiolet, granat i magenta, co daje oryginalny i przyjemnymi efekt wizualny. Te wrażania wzmacniają jeszcze podwieszone do sufitu neony, a także kolorowe, proste meble o szwedzkim designie z segmentu premium, które dostarczyła firma Kinnarps. Architekci podkreślają, że dobierając kolorystkę detali, skupili się na kilku mocnych kolorach, które zarówno wyróżniają się na jasnych ścianach czy podłogach, jak i ocieplają wnętrza.

Collab w Gdańsku, proj. Roark Studio

i

Autor: Roark Studio

Projektując przestrzenie, jak w eksperymencie rozkładamy je na czynniki pierwsze. Wierzymy, że diabeł tkwi w szczegółach. Nasze podejście odzwierciedlają m.in. elementy dekoracyjne, które dostosowujemy do tematu przewodniego aranżacji. W przypadku gdańskiego collab’u są to, np. wazony i dzbanki imitujące laboratoryjne kolby czy stołki „skradzione” z sali chemicznej – tłumaczy Jakub Bladowski.

Collab w Gdańsku, proj. Roark Studio

i

Autor: Roark Studio Collab w Gdańsku, proj. Roark Studio