Architektura MuratorRealizacjeBiurowce w łódzkiej Fuzji projektu medusa group

Biurowce w łódzkiej Fuzji projektu medusa group

Zakończyły się prace przy realizacji dwóch biurowców stanowiących część współczesnej zabudowy łódzkiej Fuzji.  Oba budynki, tak jak całe założenie, zaprojektowała śląska pracownia medusa group.

Biurowce w łódzkiej Fuzji projektu medusa group
Budynki biurowe na terenie zespołu Fuzja w Łodzi, proj. medusa group; fot. Maciej Lulko

Fuzja to nazwa nowej inwestycji realizowanej na 8-hektarowym terenie dawnej fabryki Scheiblera w Łodzi. Projekt adaptacji i rozbudowy zespołu przy ul. Tymienieckiego na zlecenie Echo Investment opracowali architekci z biura medusa group. W ramach założenia adaptacji poddano piętnaście historycznych obiektów i zaplanowano budowę sześciu nowych. Właśnie oddano do użytku dwa biurowce o łącznej powierzchni ponad 19 tys. m². Takie projekty, jak Fuzja umacniają pozycję Łodzi na gospodarczej mapie Polski i Europy. Pofabryczne imperium Scheiblera, kulturowa i historyczna spuścizna włókienniczej Łodzi, odzyskuje na naszych oczach blask. Nowo powstałe biurowce wkomponowują się nie tylko w zabytkowy charakter tego miejsca, ale także w biznesowy charakter Łodzi, która postrzegana jest jako otwarte i przyjazne przedsiębiorcom miejsce do prowadzenia biznesu. Oferta dla branży usługowej to przede wszystkim atrakcyjne warunki zatrudnienia i życia w Łodzi, co wynika z faktu, iż konsekwentnie odmieniamy wizerunek miasta, które przez lata było postrzegane jako posiadające wielki potencjał wizualny oraz architektoniczny przy jednoczesnych widocznych niedostatkach co do stanu technicznego tkanki historycznej – mówi o inwestycji prezydent miasta Hanna Zdanowska.

Czytaj też: Żydowscy architekci Łodzi. Historie zapomniane |

Oba biurowce mają przeszklone partery i elewacje skomponowane z pionowych żaluzji. Różnią się jednak wysokością, jeden ma pięć, drugi sześć kondygnacji. Częścią obiektów jest także wpisana do rejestru zabytków ściana, stanowiąca pozostałość po budynku, pełniącym za czasów świetności dawnej fabryki funkcję bielnika, magla wodnego oraz suszarni. Nowe biurowce zyskały certyfikat BREEAM na poziomie Excellent, a ich głównym najemcą będzie łódzki zespół Fujitsu Poland Global Delivery Centre.

Biurowce w łódzkiej Fuzji projektu medusa group
Budynki biurowe na terenie zespołu Fuzja w Łodzi, proj. medusa group; fot. Maciej Lulko

Na terenie kompleksu znajdują się już dwa budynki mieszkalne, do których pierwsi właściciele  wprowadzili się pod koniec 2020 roku. Na ukończeniu jest też trzeci, który zostanie oddany do użytku w połowie 2022 roku. Ponadto udostępniono mieszkańcom rozległy plac przed zabytkową elektrownią. Przestrzeń tę, o powierzchni blisko 3,6 tys. m², nazwano Ogrodami Anny na cześć Anny z Wernerów Scheibler, żony Karola Scheiblera, inwestorki, fabrykantki i filantropki, jednej z najbardziej wpływowych kobiet Łodzi przełomu XIX i XX wieku. Projektując Ogrody Anny przyświecał nam cel by stworzyć współczesną interpretację nowego, miejskiego dziedzińca, gdzie zieleń będzie współistnieć z otoczeniem w niewymuszony sposób. Uwolniliśmy plac od klasycznej posadzki, tworząc w zamian powierzchnię, przez którą przedziera się natura, przesiąka woda, spływająca do zbiorników retencyjnych. Z naszych doświadczeń wynika, że właśnie takie przestrzenie są dziś wyraźną społeczną potrzebą, na którą odpowiadamy naszym projektem – tłumaczy Przemo Łukasik z medusa group.

Biurowce w łódzkiej Fuzji projektu medusa group
Ogrody Anny na terenie zespołu Fuzja w Łodzi, proj. medusa group; fot. Anna Liminowicz
Biurowce w łódzkiej Fuzji projektu medusa group
Ogrody Anny na terenie zespołu Fuzja w Łodzi, proj. medusa group
Strefa PROGRESS: nowy zespół mieszkalny w Łodzi od biura Grupa 5 Architekci Rozpoczyna się realizacja Strefy PROGRESS w Łodzi według projektu warszawskiej pracowni Grupa 5 Architekci. W ramach inwestycji powstaną cztery budynki, w tym 14-kondygnacyjna dominanta.
Architektoniczny przewodnik po Łodzi: co warto zobaczyć w Łodzi Historyczna część Łodzi to prawie 1400 hektarów wypełnionych kamienicami, pałacami, willami, parkami i zespołami fabrycznymi z XIX i początku XX stulecia. Ale w mieście wciąż jest też miejsce na współczesne realizacje, ukazujące jego potencjał i ambicje.
Tagi:
Mieszkaj w mieście medusa group. Kolejny etap osiedla w Bronowicach [GALERIA] Dobiega końca realizacja osiedla Mieszkaj w Mieście według projektu pracowni medusa group. W ciągu siedmiu lat w północno-zachodniej części Krakowa powstała zupełnie nowa, samowystarczalna dzielnica mieszkaniowo-usługowa.
O tym się mówi: Bijące serce Krystyny W listopadzie ubiegłego roku we wnętrzach wieży szybu Krystyna przy KWK Szombierki architekci z Medusa Group przeprowadzili performance, który pokazywać miał mieszkańcom, że budynek mimo postępującej degradacji wciąż żyje i może zyskać całkowicie nowe wcielenie.
Nowe łódzkie lofty projektu pracowni medusa group Startuje budowa loftów na terenie dawnej fabryki Scheiblera w Łodzi. Metamorfozę przejdą dwa historyczne budynki w północnej części kompleksu. Za projekt przebudowy odpowiada śląska pracownia medusa group.
Budynek D w kompleksie Nowy Rynek w Poznaniu od pracowni Medusa Group Budynek D w zespole Nowy Rynek w Poznaniu stanowi doskonały przykład realizacji, w której zapewnienie komfortu użytkownikom idzie w parze z troską o środowisko naturalne. Dzięki zamontowaniu na fasadzie selektywnego szkła przeciwsłonecznego COOL-LITE® SKN 165 II, w znaczącym stopniu zmniejszyło się zapotrzebowanie energetyczne budynku. Ciepło dostarczane przez słońce jest blokowane, sprawiając, że wnętrza nie wymagają dodatkowego zastrzyku energii do schładzania w okresie letnim. Właściwości termoizolacyjne przeszklenia ograniczają także straty ciepła zimą, a dodatkowo gwarantuje ono optymalny dostęp światła dziennego przez cały rok.
Upper One: nowy wieżowiec w Warszawie od medusa group U zbiegu ul. Grzybowskiej i al. Jana Pawła II, w miejscu nieczynnego Atrium International, stanie 34-kondygnacyjny budynek Upper One projektu śląskiej pracowni medusa group. Inwestor, firma STRABAG Real Estate, zapowiada oddanie obiektu do użytku już w 2026 roku.
Ogrody Anny w Łodzi Ogrody Anny to otwarta przestrzeń publiczna, w której bije serce starego nowego kwartału – rewitalizowanych terenów poprzemysłowych – realizację projektu medusa group komentuje Błażej Ciarkowski.