Architektura MuratorRealizacjeBiurowce w łódzkiej Fuzji projektu medusa group

Biurowce w łódzkiej Fuzji projektu medusa group

Zakończyły się prace przy realizacji dwóch biurowców stanowiących część współczesnej zabudowy łódzkiej Fuzji.  Oba budynki, tak jak całe założenie, zaprojektowała śląska pracownia medusa group.

Biurowce w łódzkiej Fuzji projektu medusa group
Budynki biurowe na terenie zespołu Fuzja w Łodzi, proj. medusa group; fot. Maciej Lulko

Fuzja to nazwa nowej inwestycji realizowanej na 8-hektarowym terenie dawnej fabryki Scheiblera w Łodzi. Projekt adaptacji i rozbudowy zespołu przy ul. Tymienieckiego na zlecenie Echo Investment opracowali architekci z biura medusa group. W ramach założenia adaptacji poddano piętnaście historycznych obiektów i zaplanowano budowę sześciu nowych. Właśnie oddano do użytku dwa biurowce o łącznej powierzchni ponad 19 tys. m². Takie projekty, jak Fuzja umacniają pozycję Łodzi na gospodarczej mapie Polski i Europy. Pofabryczne imperium Scheiblera, kulturowa i historyczna spuścizna włókienniczej Łodzi, odzyskuje na naszych oczach blask. Nowo powstałe biurowce wkomponowują się nie tylko w zabytkowy charakter tego miejsca, ale także w biznesowy charakter Łodzi, która postrzegana jest jako otwarte i przyjazne przedsiębiorcom miejsce do prowadzenia biznesu. Oferta dla branży usługowej to przede wszystkim atrakcyjne warunki zatrudnienia i życia w Łodzi, co wynika z faktu, iż konsekwentnie odmieniamy wizerunek miasta, które przez lata było postrzegane jako posiadające wielki potencjał wizualny oraz architektoniczny przy jednoczesnych widocznych niedostatkach co do stanu technicznego tkanki historycznej – mówi o inwestycji prezydent miasta Hanna Zdanowska.

Czytaj też: Żydowscy architekci Łodzi. Historie zapomniane |

Oba biurowce mają przeszklone partery i elewacje skomponowane z pionowych żaluzji. Różnią się jednak wysokością, jeden ma pięć, drugi sześć kondygnacji. Częścią obiektów jest także wpisana do rejestru zabytków ściana, stanowiąca pozostałość po budynku, pełniącym za czasów świetności dawnej fabryki funkcję bielnika, magla wodnego oraz suszarni. Nowe biurowce zyskały certyfikat BREEAM na poziomie Excellent, a ich głównym najemcą będzie łódzki zespół Fujitsu Poland Global Delivery Centre.

Biurowce w łódzkiej Fuzji projektu medusa group
Budynki biurowe na terenie zespołu Fuzja w Łodzi, proj. medusa group; fot. Maciej Lulko

Na terenie kompleksu znajdują się już dwa budynki mieszkalne, do których pierwsi właściciele  wprowadzili się pod koniec 2020 roku. Na ukończeniu jest też trzeci, który zostanie oddany do użytku w połowie 2022 roku. Ponadto udostępniono mieszkańcom rozległy plac przed zabytkową elektrownią. Przestrzeń tę, o powierzchni blisko 3,6 tys. m², nazwano Ogrodami Anny na cześć Anny z Wernerów Scheibler, żony Karola Scheiblera, inwestorki, fabrykantki i filantropki, jednej z najbardziej wpływowych kobiet Łodzi przełomu XIX i XX wieku. Projektując Ogrody Anny przyświecał nam cel by stworzyć współczesną interpretację nowego, miejskiego dziedzińca, gdzie zieleń będzie współistnieć z otoczeniem w niewymuszony sposób. Uwolniliśmy plac od klasycznej posadzki, tworząc w zamian powierzchnię, przez którą przedziera się natura, przesiąka woda, spływająca do zbiorników retencyjnych. Z naszych doświadczeń wynika, że właśnie takie przestrzenie są dziś wyraźną społeczną potrzebą, na którą odpowiadamy naszym projektem – tłumaczy Przemo Łukasik z medusa group.

Biurowce w łódzkiej Fuzji projektu medusa group
Ogrody Anny na terenie zespołu Fuzja w Łodzi, proj. medusa group; fot. Anna Liminowicz
Biurowce w łódzkiej Fuzji projektu medusa group
Ogrody Anny na terenie zespołu Fuzja w Łodzi, proj. medusa group
Strefa PROGRESS: nowy zespół mieszkalny w Łodzi od biura Grupa 5 Architekci Rozpoczyna się realizacja Strefy PROGRESS w Łodzi według projektu warszawskiej pracowni Grupa 5 Architekci. W ramach inwestycji powstaną cztery budynki, w tym 14-kondygnacyjna dominanta.
Architektoniczny przewodnik po Łodzi: co warto zobaczyć w Łodzi Historyczna część Łodzi to prawie 1400 hektarów wypełnionych kamienicami, pałacami, willami, parkami i zespołami fabrycznymi z XIX i początku XX stulecia. Ale w mieście wciąż jest też miejsce na współczesne realizacje, ukazujące jego potencjał i ambicje.
Tagi:
Upper One: nowy wieżowiec w Warszawie od medusa group U zbiegu ul. Grzybowskiej i al. Jana Pawła II, w miejscu nieczynnego Atrium International, stanie 34-kondygnacyjny budynek Upper One projektu śląskiej pracowni medusa group. Inwestor, firma STRABAG Real Estate, zapowiada oddanie obiektu do użytku już w 2026 roku.
Ogrody Anny w Łodzi Ogrody Anny to otwarta przestrzeń publiczna, w której bije serce starego nowego kwartału – rewitalizowanych terenów poprzemysłowych – realizację projektu medusa group komentuje Błażej Ciarkowski.
Nowa siedziba CD Projekt według śląskiej pracowni medusa group Na warszawskiej Pradze powstaje nowy kampus firmy CD Projekt. Wyróżniać go będzie drewniana konstrukcja tarasów, zieleń na elewacjach oraz strefa sportowo-rekreacyjna na dachu. Czy zespół nowych budynków autorstwa śląskiej pracowni medusa group ma szansę powtórzyć sukces siedziby wydawnictwa Agora projektu Jemsów?
Biurowiec .KTW II w Katowicach Wykorzystanie wielu nowoczesnych rozwiązań, a także wysoce szczelnych systemów fasadowych i okiennych firmy Aluprof pozwoliło uzyskać certyfikat BREEAM na poziomie Excellent.
Wokół katowickiej Strefy Kultury: .KTW i Pierwsza Dzielnica Skala realizacji i strategiczne położenie obiektów autorstwa Przema Łukasika i Łukasza Zagały w przestrzeni Katowic sprawiają, że zaczynają one rywalizować z dotychczas dominującą w sylwecie przemysłowej stolicy Górnego Śląska zabudową uformowaną pół wieku temu przez legendarną parę architektów Henryka Buszkę i Aleksandra Frantę – pisze Andrzej Duda.
Klopsztanga w miastach przyszłości 2050: Przemo Łukasik o projektowaniu miast Jak będą wyglądały polskie miasta za 30 lat? Czy będzie w nich miejsce na klopsztangę? Wywiad z Przemo Łukasikiem z medusa group inauguruje nowy cykl rozmów o przyszłości polskich miast w 2050 roku.