Architektura MuratorRealizacjeBudynek Braniborska 44 we Wrocławiu

Budynek Braniborska 44 we Wrocławiu

W trakcie projektowania budynku Braniborska 44 zgrabnie posłużono się metodą kształtowania jego elewacji poprzez negatyw i pozytyw. O nowej realizacji pracowni Arch_it pisze Anna Miśniakiewicz.

Budynek Braniborska 44 we Wrocławiu
Budynek Braniborska 44 we Wrocławiu, proj. Arch_it; fot. Maciej Lulko

Budynek wielorodzinny Braniborska 44 projektu pracowni Arch_it zlokalizowany jest na skraju poprzemysłowego terenu, od niedawna funkcjonującego pod nazwą Nowe Śródmieście Świebodzkie. Nazwa obszaru odwołuje się do jednego z dwóch dworców kolejowych, których budowa pod koniec pierwszej połowy XIX wieku ukształtowała tę część miasta. Dworzec Marchijski został zlikwidowany po II wojnie światowej, z kolei Dworzec Świebodzki zamknięto na początku lat 90. XX wieku. Rozległe tereny pokolejowe, będące pozostałością tych dworców nie przypominają miejskiego śródmieścia, bowiem znajdują się tam m.in. magazyny, hurtownie, składy materiałów czy węgla, punkty skupu oraz funkcjonujące tylko w niedziele, kultowe już targowisko na torach Dworca Świebodzkiego.

Biorąc pod uwagę ogromne braki w zasobach mieszkaniowych, z jakimi zmaga się Wrocław, dziwi, że tak rozległy obszar zlokalizowany w samym centrum miasta do dziś stanowi w nim „wyrwę”. Przez lata powstawało wiele projektów zagospodarowania omawianego obszaru, jednak dopiero w 2018 roku, miasto zaprezentowało wykonaną przez Biuro Rozwoju Wrocławia koncepcję rewitalizacji. Zakres opracowania objął ponad 70 ha, na których ma powstać zupełnie nowe osiedle wpisujące się w ideę miasta zwartego. Zgodnie z koncepcją, oprócz budynków mieszkalnych, znajdą się tam również obiekty usługowe, tereny zielone, przestrzenie publiczne i rozbudowana infrastruktura komunikacyjna. Śródmiejski charakter ma zostać osiągnięty dzięki przeważającej formie zabudowy kwartałowej i blokowej z usługami w parterze. Plany miejscowe powstają fragmentami, a w pierwszej kolejności zaczęto zabudowywać obrzeża przyszłego osiedla, w tym – omawianą ulicę Braniborską, domykającą obszar od północy.

Centrum Aktywności Lokalnej na Maślicach projektu arch_it Centrum Aktywności Lokalnej na Maślicach jest dwunastym obiektem tego typu utworzonym w ostatnim czasie we Wrocławiu. Budynek mieszczący m.in. siedzibę Rady Osiedla, klub seniora i bibliotekę zaprojektowała pracownia arch_it Piotra Zybury.
Architekt po godzinach: archiplakaty Piotra Zybury Co robi architekt po godzinach? Jedni, jak Marcin Kwietowicz, oddają się pasji fotografowania, inni, jak Urszula Forczek-Brataniec i Marcin Brataniec, namiętnie szkicują z natury odwiedzane miejsca, a jeszcze inni, jak Robert Skitek czy Monika Arczyńska, prowadzą architektoniczne blogi. Piotr Zybura tworzy z kolei architektoniczne plakaty. Prezentujemy kilka wybranych prac tego wrocławskiego architekta
Tagi:
Dom handlowy Renoma we Wrocławiu: kolejna przebudowa [ZDJĘCIA] Dom handlowy Renoma we Wrocławiu po raz kolejny poddawany jest przebudowie. Właśnie zakończył się pierwszy etap modernizacji obiektu przeprowadzonej według koncepcji Maćków Pracownia Projektowa.
Mikroapartamenty Minimaxy we Wrocławiu projektu biura Dziewoński Łukaszewicz Architekci Zakończyła się realizacja zespołu mikroapartamentów Minimaxy we Wrocławiu według projektu pracowni Dziewoński Łukaszewicz Architekci. Kompleks nagrodzono ostatnio w konkursie Fasada Roku 2022.
Rusza rozbiórka Solpolu: Bóg dał, Bóg wziął Na nic zdały się protesty i apele środowisk architektonicznych, miejskich aktywistów i samych mieszkańców. Po zaledwie 29 latach dom handlowy Solopol we Wrocławiu, kultowa ikona polskiego postmodernizmu, przechodzi do historii. Właśnie ruszyła rozbiórka obiektu.
Jest nadzieja dla Solpolu: czy tym razem uda się uratować budynek przed rozbiórką? Dotychczasowy właściciel Solpolu, spółka Polsat Nieruchomości, dość ma medialnej wrzawy wokół obiektu i zamierza go sprzedać. Dla wrocławskich architektów i społeczników to szansa na ocalenie budynku przed wyburzeniem. Właśnie wystosowali kolejny list do ministerstwa kultury.
Centrum Aktywności Lokalnej na Maślicach projektu arch_it Centrum Aktywności Lokalnej na Maślicach jest dwunastym obiektem tego typu utworzonym w ostatnim czasie we Wrocławiu. Budynek mieszczący m.in. siedzibę Rady Osiedla, klub seniora i bibliotekę zaprojektowała pracownia arch_it Piotra Zybury.
Wyniki konkursu na projekt zespołu szkolno-przedszkolnego przy ul. Zwycięskiej we Wrocławiu Na ponad trzyhektarowej działce na Partynicach we Wrocławiu powstanie nowy zespół szkolno-przedszkolny dla 1200 dzieci. Konkurs na jego projekt wygrała pracownia ch+ architekci.