Architektura MuratorRealizacjeBudynek The Office w Niepołomicach

Budynek The Office w Niepołomicach

Punktem wyjścia dla projektu siedziby firmy były rosnące na terenie działki kępki brzóz, które architekci postanowili zachować i wyeksponować – o realizacji pracowni James & Mau Arquitectura pisze Jerzy S. Majewski.

Budynek The Office w Niepołomicach
Budynek The Office w Niepołomicach, proj. James & Mau Arquitectura; fot. Jakub Certowicz

Historia projektu sięga roku 2015, a sfinalizowana została w 2022. Jak opowiada Diego Llorente Dominguez z krakowskiej pracowni James & Mau, pierwszym zadaniem architektów było uchwycenie kontekstu. W bezpośrednim sąsiedztwie wznosi się duża hala przemysłowa Cedrobu, niewielki budynek wartowni, w którym wcześniej mieściły się biura zakładu, plac manewrowy dla tirów, a już poza obszarem zakładu – blaszane garaże, piętrowy, budynek mieszkalny o urodzie baraku, składnica złomu i domy jednorodzinne. Dla architektów punktem wyjścia okazały się nie budynki, lecz rosnące na terenie budowy kępki brzóz. Postanowili nie tylko je zachować, lecz też wyeksponować, dosadzić drzewka ze szkółki w Holandii i nakierować na nie widoki z wnętrza.

Obiekt, lokalną siedzibę korporacji, wyróżnia znaczna liczba rozwiązań indywidualnych, niestandardowych. Budynek powstał na planie wydłużonego prostokąta. Ujmuje filigranowością, a iluzjonistyczny efekt dodatkowo wzmacnia lekkie przesunięcie na piętrze osi wyznaczanych przez ścianki działowe i wertykale. W elewacjach partie obłożone brązową cegiełką sprowadzaną z Belgii i układaną bezfugowo kontrastują ze szklanymi ścianami artykułowanymi aluminiowymi żyletkami. Wnętrzom starano się nadać wrażenie bardziej domu niż klasycznego biurowca.

Tagi:
Siedziba All Windows w Nysie Projektanci zaakcentowali strefę wejścia głównego do biurowca dzięki dynamicznej kompozycji brył ułożonych w strukturę kwarcu – o realizacji biura k2w architekci pisze Małgorzata Adamowicz-Nowacka.
Centrum administracyjne / Indie Zastosowane rozwiązania przestrzenne oraz materiałowe nawiązują do sztuki ludowej tego regionu, jednocześnie odpowiadając na wyzwania klimatyczne. O nowym budynku rządowym w Bhubaneśwarze, stolicy stanu Orisa, pisze Radosław Stach.
Allegro największym najemcą Fabryki Norblina Firma Allegro wynajęła prawie 16 200 m kw. w Fabryce Norblina w Warszawie.  Projektem wnętrz nowego biura zajęła się warszawska pracownia architektoniczna The Design Group.
Z wizją w przyszłość: Business Garden Warszawa Zielony charakter zespołu biurowego Business Garden to nie tylko liczne rozwiązania energooszczędne, ale też ogólnodostępny miejski ogród, będący miejscem rekreacji pracowników oraz mieszkańców sąsiednich terenów. W jubileuszowym cyklu z Wizją w przyszłość prezentujemy znaczące inwestycje, które na przestrzeni ostatnich 25 lat zmieniały przestrzeń polskich miast.
Biurowiec Vector+ na warszawskiej Woli Dobiega końca realizacja nowego biurowca przy skrzyżowaniu ul. Obozowej z al. Prymasa Tysiąclecia w Warszawie. Za projekt obiektu odpowiada pracownia JSK Architekci.
Biurowiec Topsil w Skierniewicach Jedyną ekstrawagancją w minimalistycznej architekturze budynku jest rzeźbiarsko potraktowany hol. Czarna wstęga schodów ze złotymi obręczami kontrastuje ze ścianami z surowego betonu o specjalnie dobranej fak-turze – pisze Jerzy S. Majewski.