Punktem wyjścia dla projektu siedziby firmy były rosnące na terenie działki kępki brzóz, które architekci postanowili zachować i wyeksponować – o realizacji pracowni James & Mau Arquitectura pisze Jerzy S. Majewski.
Budynek The Office w Niepołomicach, proj. James & Mau Arquitectura; fot. Jakub Certowicz
Historia projektu sięga roku 2015, a sfinalizowana została w 2022. Jak opowiada Diego Llorente Dominguez z krakowskiej pracowni James & Mau, pierwszym zadaniem architektów było uchwycenie kontekstu. W bezpośrednim sąsiedztwie wznosi się duża hala przemysłowa Cedrobu, niewielki budynek wartowni, w którym wcześniej mieściły się biura zakładu, plac manewrowy dla tirów, a już poza obszarem zakładu – blaszane garaże, piętrowy, budynek mieszkalny o urodzie baraku, składnica złomu i domy jednorodzinne. Dla architektów punktem wyjścia okazały się nie budynki, lecz rosnące na terenie budowy kępki brzóz. Postanowili nie tylko je zachować, lecz też wyeksponować, dosadzić drzewka ze szkółki w Holandii i nakierować na nie widoki z wnętrza.
Obiekt, lokalną siedzibę korporacji, wyróżnia znaczna liczba rozwiązań indywidualnych, niestandardowych. Budynek powstał na planie wydłużonego prostokąta. Ujmuje filigranowością, a iluzjonistyczny efekt dodatkowo wzmacnia lekkie przesunięcie na piętrze osi wyznaczanych przez ścianki działowe i wertykale. W elewacjach partie obłożone brązową cegiełką sprowadzaną z Belgii i układaną bezfugowo kontrastują ze szklanymi ścianami artykułowanymi aluminiowymi żyletkami. Wnętrzom starano się nadać wrażenie bardziej domu niż klasycznego biurowca.
To artykuł, do którego dostęp mają prenumeratorzy cyfrowej „Architektury-murator”. Chcesz dalej czytać ten tekst?
Projektanci zaakcentowali strefę wejścia głównego do biurowca dzięki dynamicznej kompozycji brył ułożonych w strukturę kwarcu – o realizacji biura k2w architekci pisze Małgorzata Adamowicz-Nowacka.
Zastosowane rozwiązania przestrzenne oraz materiałowe nawiązują do sztuki ludowej tego regionu, jednocześnie odpowiadając na wyzwania klimatyczne. O nowym budynku rządowym w Bhubaneśwarze, stolicy stanu Orisa, pisze Radosław Stach.
Firma Allegro wynajęła prawie 16 200 m kw. w Fabryce Norblina w Warszawie. Projektem wnętrz nowego biura zajęła się warszawska pracownia architektoniczna The Design Group.
Zielony charakter zespołu biurowego Business Garden to nie tylko liczne rozwiązania energooszczędne, ale też ogólnodostępny miejski ogród, będący miejscem rekreacji pracowników oraz mieszkańców sąsiednich terenów. W jubileuszowym cyklu z Wizją w przyszłość prezentujemy znaczące inwestycje, które na przestrzeni ostatnich 25 lat zmieniały przestrzeń polskich miast.
Dobiega końca realizacja nowego biurowca przy skrzyżowaniu ul. Obozowej z al. Prymasa Tysiąclecia w Warszawie. Za projekt obiektu odpowiada pracownia JSK Architekci.
Jedyną ekstrawagancją w minimalistycznej architekturze budynku jest rzeźbiarsko potraktowany hol. Czarna wstęga schodów ze złotymi obręczami kontrastuje ze ścianami z surowego betonu o specjalnie dobranej fak-turze – pisze Jerzy S. Majewski.