Architektura MuratorRealizacjeBudynek wielorodzinny w Krakowie

Budynek wielorodzinny w Krakowie

Krakowska dzielnica Czyżyny to chaos urbanistyczny – budynki mają różną skalę, funkcję i charakter. W takim otoczeniu prosta, elegancka i stonowana bryła według projektu Kita Koral staje się wręcz perwersyjna – pisze Dawid Hajok.

Budynek wielorodzinny w Krakowie
Budynek o prostej bryle wyróżnia się wśród chaotycznej zabudowy przy skrzyżowaniu ulic Dolnej i Strumyk; Fot. Maciej Jeżyk
Budynek mieszkalny Dolna 4AKraków, ul. Dolna 4a
AutorzyKita Koral Architekci sp. z o.o., architekci Piotr Kita, Tomasz Koral
Architektura wnętrzKita Koral Architekci sp. z o.o.
Architektura krajobrazuKita Koral Architekci sp. z o.o., Arch Land Sebastian Galus
KonstrukcjaBars projekt, Marcin Pałka
Generalny wykonawcaBox Budownictwo S.C.
InwestorBox Development sp. z o. o. sp. k.
Powierzchnia terenu329.0 m²
Powierzchnia zabudowy147.0 m²
Powierzchnia użytkowa432.0 m²
Powierzchnia całkowita590.0 m²
Kubatura1772.0 m³
Projekt (data)2015-2016
Data realizacji (początek)2016
Data realizacji (koniec)2017
Koszt inwestycjinie podano

Kameralny budynek wielorodzinny w krakowskiej dzielnicy Czyżyny na tle innych realizacji pracowni Kita Koral, takich jak Cubic House i apartamenty Lea 251 („A-m”4/17), wydaje się nieszczególny. Warto jednak zwrócić na niego uwagę ze względu na kontekst. Czy to nie on decyduje ostatecznie o ocenie budynku? Czy nie jest tak, że ta sama willa na dużej otwartej działce zostanie odebrana zupełnie inaczej niż na małej parceli w zwartej zabudowie jednorodzinnej? Nowe domy powstające na polskich przedmieściach operują tym samym językiem. Ani zaskakującym, ani pomysłowym – po prostu estetycznym. Budynek mieszkalny Dolna 4A w Krakowie to standard, do którego zdążyliśmy już przywyknąć. Prostopadłościenna forma, szklane balustrady, ceglana oblicówka, stonowana kolorystyka. Mimo to stanowi on wyłom w kontekście zabudowy, w której powstał. Dzielnica Czyżyny zasłynęła bowiem niechlubnie z najgorszych, współczesnych inwestycji mieszkaniowych w stolicy Małopolski – osiedla pozbawione architektury odpowiadają na podstawowe potrzeby pracowników sektora prostych usług okołobiznesowych oraz studentów. Rejon o stosunkowo niskich, jak na krakowskie realia, cenach, dobrze skomunikowany, blisko Starego Miasta oraz Wisły stanowi popularne zaplecze sypialniane Krakowa.

Budynek wielorodzinny w Krakowie
Ceglana oblicówka beżowej elewacji współgra z grafitowymi detalami stolarki, balkonów i otynkowanego parteru; Fot. Maciej Jeżyk

Otoczenie skrzyżowania ulic Dolnej i Strumyk, przy którym powstał najnowszy projekt biura Kita Koral, to chaos urbanistyczny. Budynki mają różną skalę, funkcję i charakter. Warsztaty samochodowe, garaże, magazyny, bloki i domki jednorodzinne, a nawet pozostałości zabudowy z szedowymi dachami. Powściągliwa estetyka projektu Kita Koral staje się w tym miejscu wręcz perwersyjna. Obiekt ten operuje podobnymi formami wyrazu, co droższe apartamenty Lea 251. Ceglana oblicówka elewacji w kolorze beżu kojąco współgra z grafitowymi detalami stolarki, balkonów czy otynkowanego parteru. Nierytmiczna gra balkonów dynamizuje prostopadłościenną bryłę i nadaje jej charakteru. Lokalizacja tej kameralnej inwestycji z sześcioma zaledwie apartamentami i częściami wspólnymi na 3-arowej działce nie narzucała architektom ambitnego zadania, a jednak udało im się nawiązać pozytywny dialog z otoczeniem. Używając literackiej terminologii, tego typu formalna ingerencja odpowiadałaby przecinkowi w zdaniu. Umiejętnie postawiony może wiele zmienić. Poprzez swoje konsekwentne działania Kita Koral stawiają przecinki w pośpiesznie pisanym miejskim opowiadaniu, podnosząc kulturę wypowiedzi tam, gdzie język mocno już podupadł. W swojej działalności nie skupili się na słowotwórstwie, lecz znaleźli dla siebie mniej ambitną niszę. Jakże ważną. Zajęli się korektą. Dzięki nim potoczny język nie stoczył się do końca tam, gdzie nikt od dawna nie dba o właściwy dobór słów.

Tagi:
Autor: Dawid Hajok
Muzeum Architektury i Designu w Krakowie: będzie konkurs SARP Realizacja Muzeum Architektury i Designu w Krakowie wkracza w kolejną fazę. Minister kultury Piotr Gliński zapowiedział przekazanie 400 mln na remont dawnego hotelu Cracovia. We współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich zostanie też przeprowadzony konkurs na adaptację zabytku.
PURO Kraków Old Town w nowej odsłonie Zakończyła się modernizacja PURO Kraków Old Town. Do współpracy przy kompletnej metamorfozie wnętrz krakowskiego hotelu PURO zaprosiło studio P2 Piotra Paradowskiego.
Plac Matejki w Krakowie: reprezentacyjna przestrzeń przyjazna mieszkańcom Plac Matejki w Krakowie, otoczony gmachami Akademii Sztuk Pięknych, Dyrekcji Kolei i Narodowego Banku Polskiego, stanowi jedno z najpiękniejszych miejsc w przestrzeni miasta. O jego znaczeniu i współczesnej funkcji rozmawiamy z architektem Piotrem Orzeszkiem z pracowni Stvosh, który 12 lat temu przeprowadził gruntowna modernizację placu.
Krakowskie Centrum Muzyki: wyniki nowego konkursu na projekt głównego obiektu koncertowego Krakowa Kolejne podejście do budowy Centrum Muzyki w Krakowie. Agencja Rozwoju Miasta ogłosiła właśnie wyniki nowego konkursu na projekt obiektu, w którym siedziby znajdą między innymi Capella Cracoviensis i Sinfonietta Cracovia. Pierwsza nagroda dla BE DDJM Architekci.
Hala sportowa przy Szkole Podstawowej nr 151 w Krakowie Rozpoczyna się budowa nowej hali sportowej w Krakowie. Kino plenerowe, warzywnik oraz biblioteka na dachu to tylko niektóre pomysły uczniów, które architekci z ARP Manecki uwzględnili w projekcie obiektu.
Hala na 100-lecie Akademii Górniczo-Hutniczej Jubileusz 100-lecia utworzenia Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie uczelnia uczci m.in. budową nowej hali sportowej dla swoich studentów. Koncepcję obiektu przygotowała Autorska Pracownia Projektowa ARP Manecki.