Architektura MuratorRealizacjeBudynek wielorodzinny Dolna 4A w Krakowie

Budynek wielorodzinny Dolna 4A w Krakowie

Krakowska dzielnica Czyżyny to chaos urbanistyczny – budynki mają różną skalę, funkcję i charakter. W takim otoczeniu prosta, elegancka i stonowana bryła według projektu Kita Koral staje się wręcz perwersyjna – pisze Dawid Hajok.

Budynek wielorodzinny w Krakowie
Budynek o prostej bryle wyróżnia się wśród chaotycznej zabudowy przy skrzyżowaniu ulic Dolnej i Strumyk; Fot. Maciej Jeżyk
Budynek mieszkalny Dolna 4AKraków, ul. Dolna 4a
AutorzyKita Koral Architekci sp. z o.o., architekci Piotr Kita, Tomasz Koral
Architektura wnętrzKita Koral Architekci sp. z o.o.
Architektura krajobrazuKita Koral Architekci sp. z o.o., Arch Land Sebastian Galus
KonstrukcjaBars projekt, Marcin Pałka
Generalny wykonawcaBox Budownictwo S.C.
InwestorBox Development sp. z o. o. sp. k.
Powierzchnia terenu329.0 m²
Powierzchnia zabudowy147.0 m²
Powierzchnia użytkowa432.0 m²
Powierzchnia całkowita590.0 m²
Kubatura1772.0 m³
Projekt2015-2016
Data realizacji (początek)2016
Data realizacji (koniec)2017
Koszt inwestycjinie podano

Kameralny budynek wielorodzinny w krakowskiej dzielnicy Czyżyny na tle innych realizacji pracowni Kita Koral, takich jak Cubic House i apartamenty Lea 251 („A-m”4/17), wydaje się nieszczególny. Warto jednak zwrócić na niego uwagę ze względu na kontekst. Czy to nie on decyduje ostatecznie o ocenie budynku? Czy nie jest tak, że ta sama willa na dużej otwartej działce zostanie odebrana zupełnie inaczej niż na małej parceli w zwartej zabudowie jednorodzinnej? Nowe domy powstające na polskich przedmieściach operują tym samym językiem. Ani zaskakującym, ani pomysłowym – po prostu estetycznym. Budynek mieszkalny Dolna 4A w Krakowie to standard, do którego zdążyliśmy już przywyknąć. Prostopadłościenna forma, szklane balustrady, ceglana oblicówka, stonowana kolorystyka. Mimo to stanowi on wyłom w kontekście zabudowy, w której powstał. Dzielnica Czyżyny zasłynęła bowiem niechlubnie z najgorszych, współczesnych inwestycji mieszkaniowych w stolicy Małopolski – osiedla pozbawione architektury odpowiadają na podstawowe potrzeby pracowników sektora prostych usług okołobiznesowych oraz studentów. Rejon o stosunkowo niskich, jak na krakowskie realia, cenach, dobrze skomunikowany, blisko Starego Miasta oraz Wisły stanowi popularne zaplecze sypialniane Krakowa.

Budynek wielorodzinny w Krakowie
Ceglana oblicówka beżowej elewacji współgra z grafitowymi detalami stolarki, balkonów i otynkowanego parteru; Fot. Maciej Jeżyk

Otoczenie skrzyżowania ulic Dolnej i Strumyk, przy którym powstał najnowszy projekt biura Kita Koral, to chaos urbanistyczny. Budynki mają różną skalę, funkcję i charakter. Warsztaty samochodowe, garaże, magazyny, bloki i domki jednorodzinne, a nawet pozostałości zabudowy z szedowymi dachami. Powściągliwa estetyka projektu Kita Koral staje się w tym miejscu wręcz perwersyjna. Obiekt ten operuje podobnymi formami wyrazu, co droższe apartamenty Lea 251. Ceglana oblicówka elewacji w kolorze beżu kojąco współgra z grafitowymi detalami stolarki, balkonów czy otynkowanego parteru. Nierytmiczna gra balkonów dynamizuje prostopadłościenną bryłę i nadaje jej charakteru. Lokalizacja tej kameralnej inwestycji z sześcioma zaledwie apartamentami i częściami wspólnymi na 3-arowej działce nie narzucała architektom ambitnego zadania, a jednak udało im się nawiązać pozytywny dialog z otoczeniem. Używając literackiej terminologii, tego typu formalna ingerencja odpowiadałaby przecinkowi w zdaniu. Umiejętnie postawiony może wiele zmienić. Poprzez swoje konsekwentne działania Kita Koral stawiają przecinki w pośpiesznie pisanym miejskim opowiadaniu, podnosząc kulturę wypowiedzi tam, gdzie język mocno już podupadł. W swojej działalności nie skupili się na słowotwórstwie, lecz znaleźli dla siebie mniej ambitną niszę. Jakże ważną. Zajęli się korektą. Dzięki nim potoczny język nie stoczył się do końca tam, gdzie nikt od dawna nie dba o właściwy dobór słów.

Tagi:
Autor: Dawid Hajok
Plac Kossaka w Krakowie według biura studio4SPACE W niedawnym konkursie na modernizację placu Juliusza Kossaka w Krakowie studio4SPACE otrzymało III nagrodę. Jury doceniło ideę przekształcenia tego miejsca w gęsto zazieleniony plac miejski. Prezentujemy wypowiedź współautora projektu Bartosza Dendury.
Osiedle Safrano w Krakowie projektu 3D Architekci W Łagiewnikach-Borku Fałęckim powstanie kameralne osiedle Safrano według projektu biura 3D Architekci.
Klub Studio / Kraków Projekt to próba przeniesienia idei klubu studenckiego z czasów PRL-u we współczesność. Jest więc tu miejsce i na scenę, i browar, i sale dla biznesu. O realizacji biura Stożek Architekci pisze Marcin Brataniec.
AFI V.Offices w Krakowie z najwyższym na świecie wynikiem certyfikacji BREEAM Krakowski biurowiec AFI V.Offices projektu Iliard Architecture & Interior Design otrzymał  certyfikat BREEAM na poziomie Outstanding, zdobywając aż 98,87%. To najwyższy wynik w historii systemu certyfikacji operatora BRE Global dla polskiej inwestycji. Biorąc zaś pod uwagę klasyfikację budynków BREEAM International, jest to najwyżej oceniony budynek biurowy na świecie.
Muzeum Architektury i Designu w Krakowie: będzie konkurs SARP Realizacja Muzeum Architektury i Designu w Krakowie wkracza w kolejną fazę. Minister kultury Piotr Gliński zapowiedział przekazanie 400 mln na remont dawnego hotelu Cracovia. We współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich zostanie też przeprowadzony konkurs na adaptację zabytku.
PURO Kraków Old Town w nowej odsłonie Zakończyła się modernizacja PURO Kraków Old Town. Do współpracy przy kompletnej metamorfozie wnętrz krakowskiego hotelu PURO zaprosiło studio P2 Piotra Paradowskiego.