Architektura MuratorRealizacjeCafe Berg we Wrocławiu

Cafe Berg we Wrocławiu

Ten mały punkt na mapie Wrocławia jest przykładem rewitalizacji, w której oryginalna konstrukcja i współczesne materiały wspaniale się uzupełniają – o projekcie grupy 33_03 pisze Aleksandra Czupkiewicz.

Cafe Berg we Wrocławiu
Cafe Berg we Wrocławiu, proj. grupa 33_03; fot. Maciej Lulko

Po otwarciu Cafe Berg w kwietniu 2021 roku wrocławianie ponownie mogą spożywać napoje nad fosą wzdłuż ul. Podwale. Zupełnie jak w przedwojennym Breslau, gdzie w zaprojektowanym przez ówczesnego miejskiego radcę budowlanego – Maxa Berga, uroczym Milchhauschen (domku mlecznym) można było raczyć się świeżym mlekiem z widokiem na zielone Wzgórze Liebecha (dzisiejsze Wzgórze Partyzantów). Po ugaszeniu pragnienia odstawiano kubki w specjalnie do tego zaprojektowanych otworach balustrady północnego tarasu, skąd można było rozważyć wypożyczenie gondoli z przystani znajdującej się naprzeciwko. Dzisiaj po wypożyczalni łódek nie ma już śladu, ale wciąż można podziwiać zachowane elementy kunsztu Berga.

Na zlecenie Zarządu Inwestycji Miejskich projekt renowacji budynku opracowała wrocławska grupa 33_03 pod przewodnictwem architektki Anity Luniak. Nad procesem ze strony Urzędu Miejskiego Konserwatora Zabytków Wrocławia czuwała Agata Chmielowska oraz Zdzisław Żak. Przy dużym zaangażowaniu wyżej wymienionych, wsparciu władz miasta, odpowiednim budżecie i wykonawcy (AKBiK) osiągnięto wysoką jakość, należną autorowi projektu i obiektowi tej klasy, przy którym – ze względu na skalę – wymaga się dużego zrozumienia i wrażliwości na detal.

Kawiarnia Sausalito / Hongkong Projekt Nataszy Minasiewicz w jednej z najgęściej zabudowanych dzielnic Hongkongu powstał z inspiracji teorią formy otwartej Oskara Hansena – pisze dla „Architektury-murator” Emily Verla Bovino.
InfoWuWA – nowy punkt informacji o osiedlu WuWA W dawnej poczekalni tramwajowej na osiedlu WuWA powstał punkt informacji o tym słynnym wrocławskim założeniu. Na 34 m2 projektantom z biur Arch_It oraz Tomasz Cempa Architekt  udało się rozplanować również kawiarnię z zapleczem i minibibliotekę.
Tagi:
Budynek Braniborska 44 we Wrocławiu W trakcie projektowania budynku Braniborska 44 zgrabnie posłużono się metodą kształtowania jego elewacji poprzez negatyw i pozytyw. O nowej realizacji pracowni Arch_it pisze Anna Miśniakiewicz.
Dom handlowy Renoma we Wrocławiu: kolejna przebudowa [ZDJĘCIA] Dom handlowy Renoma we Wrocławiu po raz kolejny poddawany jest przebudowie. Właśnie zakończył się pierwszy etap modernizacji obiektu przeprowadzonej według koncepcji Maćków Pracownia Projektowa.
Mikroapartamenty Minimaxy we Wrocławiu projektu biura Dziewoński Łukaszewicz Architekci Zakończyła się realizacja zespołu mikroapartamentów Minimaxy we Wrocławiu według projektu pracowni Dziewoński Łukaszewicz Architekci. Kompleks nagrodzono ostatnio w konkursie Fasada Roku 2022.
Rusza rozbiórka Solpolu: Bóg dał, Bóg wziął Na nic zdały się protesty i apele środowisk architektonicznych, miejskich aktywistów i samych mieszkańców. Po zaledwie 29 latach dom handlowy Solopol we Wrocławiu, kultowa ikona polskiego postmodernizmu, przechodzi do historii. Właśnie ruszyła rozbiórka obiektu.
Jest nadzieja dla Solpolu: czy tym razem uda się uratować budynek przed rozbiórką? Dotychczasowy właściciel Solpolu, spółka Polsat Nieruchomości, dość ma medialnej wrzawy wokół obiektu i zamierza go sprzedać. Dla wrocławskich architektów i społeczników to szansa na ocalenie budynku przed wyburzeniem. Właśnie wystosowali kolejny list do ministerstwa kultury.
Centrum Aktywności Lokalnej na Maślicach projektu arch_it Centrum Aktywności Lokalnej na Maślicach jest dwunastym obiektem tego typu utworzonym w ostatnim czasie we Wrocławiu. Budynek mieszczący m.in. siedzibę Rady Osiedla, klub seniora i bibliotekę zaprojektowała pracownia arch_it Piotra Zybury.