Ten mały punkt na mapie Wrocławia jest przykładem rewitalizacji, w której oryginalna konstrukcja i współczesne materiały wspaniale się uzupełniają – o projekcie grupy 33_03 pisze Aleksandra Czupkiewicz.
Cafe Berg we Wrocławiu, proj. grupa 33_03; fot. Maciej Lulko
Po otwarciu Cafe Berg w kwietniu 2021 roku wrocławianie ponownie mogą spożywać napoje nad fosą wzdłuż ul. Podwale. Zupełnie jak w przedwojennym Breslau, gdzie w zaprojektowanym przez ówczesnego miejskiego radcę budowlanego – Maxa Berga, uroczym Milchhauschen (domku mlecznym) można było raczyć się świeżym mlekiem z widokiem na zielone Wzgórze Liebecha (dzisiejsze Wzgórze Partyzantów). Po ugaszeniu pragnienia odstawiano kubki w specjalnie do tego zaprojektowanych otworach balustrady północnego tarasu, skąd można było rozważyć wypożyczenie gondoli z przystani znajdującej się naprzeciwko. Dzisiaj po wypożyczalni łódek nie ma już śladu, ale wciąż można podziwiać zachowane elementy kunsztu Berga.
Na zlecenie Zarządu Inwestycji Miejskich projekt renowacji budynku opracowała wrocławska grupa 33_03 pod przewodnictwem architektki Anity Luniak. Nad procesem ze strony Urzędu Miejskiego Konserwatora Zabytków Wrocławia czuwała Agata Chmielowska oraz Zdzisław Żak. Przy dużym zaangażowaniu wyżej wymienionych, wsparciu władz miasta, odpowiednim budżecie i wykonawcy (AKBiK) osiągnięto wysoką jakość, należną autorowi projektu i obiektowi tej klasy, przy którym – ze względu na skalę – wymaga się dużego zrozumienia i wrażliwości na detal.
To artykuł, do którego dostęp mają prenumeratorzy cyfrowej „Architektury-murator”. Chcesz dalej czytać ten tekst?
Projekt Nataszy Minasiewicz w jednej z najgęściej zabudowanych dzielnic Hongkongu powstał z inspiracji teorią formy otwartej Oskara Hansena – pisze dla „Architektury-murator” Emily Verla Bovino.
W dawnej poczekalni tramwajowej na osiedlu WuWA powstał punkt informacji o tym słynnym wrocławskim założeniu. Na 34 m2 projektantom z biur Arch_It oraz Tomasz Cempa Architekt udało się rozplanować również kawiarnię z zapleczem i minibibliotekę.
Na działce po wyburzonym w ubiegłym roku Solpolu powstanie apartamentowiec. Jedną z koncepcji możliwej zabudowy opracowało wrocławskie biuro AP Szczepaniak.
Projektanci przebudowali muzeum na budynek biurowy, pokazując, jak dobra współpraca na linii architekt-deweloper-miasto może służyć społeczności – o realizacji biura Maćków Pracownia Projektowa pisze Wojciech Fudala.
Autorom biurowca udało się zapewnić przestrzenność i lekkość konstrukcji, która została wsparta na żelbetowych słupach tworzących głęboki podcień – o nowej realizacji pracowni Artur Jasiński i Wspólnicy pisze Jerzy S. Majewski.
Zespół sal gimnastycznych przy szkole we Wrocławiu to minimalistyczny prostopadłościan, którego forma jest całkowicie podporządkowana funkcji – o nowej realizacji pracowni arch_it Piotr Zybura pisze Jerzy S. Majewski.
W projekcie kluczowe było uwzględnienie w reprezentacyjnym kwartale miasta architektury tła, budynków poprzemysłowych sprzed ponad stu lat – o projekcie Grupy 5 Architekci pisze Aleksandra Czupkiewicz.
Fasada wpisuje się w rytm szczytów sąsiednich kamienic i jest nieomal niematerialna, jak generowane cyfrowo obrazy wyświetlane w komputerze – o projekcie pracowni ARCHE i greenGO pisze Jerzy S. Majewski.