Architektura MuratorRealizacjeCentrum Aktywności / Rybnik

Centrum Aktywności / Rybnik

Ten obiekt to prosta, bezpretensjonalna, lecz tym silniejsza deklaracja wiary w architekturę, która może zmieniać rzeczywistość na lepsze. O realizacji MWArchitekci pisze Oskar Grąbczewski.

Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku
Dach spełnia również funkcję użytkową poprzez zaprojektowane na nim siedziska; fot. Michał Jędrzejowski

Stworzenie Centrów Aktywności Lokalnej w Rybniku to pomysł śp. Wojciecha Studenta – architekta współprowadzącego przez lata znaną na Śląsku pracownię projekt3, a później wiceprezydenta miasta odpowiedzialnego za inwestycje. Do ich zaprojektowania zaprosił jako autorkę Marlenę Wolnik – niegdyś współzałożycielkę KWK Promes, obecnie prowadzącą biuro MWArchitekci. Koncept stworzony został z myślą o mieszkańcach mniej reprezentacyjnych dzielnic, w których brakowało przestrzeni organizującej życie społeczne. Dzięki nim zyskują miejsce imprez, spotkań, wspólnego spędzania czasu. Pierwszy z tych obiektów zrealizowano na przedmieściu Kłokocin, planowane są jednak kolejne dwa – w dzielnicach Ochojec i Paruszowiec.

Czytaj też: Marlena Wolnik o Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku [FILM] |

CAL w Kłokocinie to dwa niezależne budynki. Połączone są półkolistym placem – o nawierzchni z kostki poprzerastanej trawnikiem – który służy jako miejsce festynów, przedstawień czy organizowanych zawodów. Flankują go ściany, które w części uformowane zostały na kształt widowni. W jednym z obiektów mieści się wielofunkcyjna sala na kilkadziesiąt osób oraz niewielki lokal gastronomiczny z zapleczem sanitarnym. Drugi to po prostu wiata – miejsce pierwotnie przewidziane na magazyn stołów, ławek, rowerów, w którym jednak użytkownicy szybko odkryli wielki potencjał dla różnych aktywności. W efekcie można się w niej schronić przed deszczem, śniegiem lub słońcem i oddawać się wszystkiemu, co tylko dopuszcza prawo i surowy śląski dobry obyczaj. Przedłużeniem CAL jest sekwencja otwartych przestrzeni – plac zabaw, plenerowa siłownia i mały skatepark – łącząca je z niewielkim zbiornikiem wodnym.

Tagi:
Filmowa relacja z otwarcia Obiektu Niemożliwego w Bytomiu Inauguracja projektu Przema Łukasika odbyła się w Teatrze Rozbark w Bytomiu. Zwieńczeniem wieczoru był spektakl przygotowany przez Annę Piotrowską, która wraz z zaproszonymi do współpracy artystami zaproponowała choreograficzną interpretację apelu o ochronę postindustrialnego dziedzictwa Górnego Śląska.  
Wielki piec huty Pokój w Rudzie Śląskiej: wyniki konkursu Jeden z ikonicznych obiektów poprzemysłowych Górnego Śląska ma szansę zyskać nowe życie. Władze Rudy Śląskiej rozstrzygnęły właśnie konkurs na projekt adaptacji tzw. wielkiego pieca huty Pokój. Główną nagrodę zdobyła eM4 Pracowni Architektury Brataniec.
Architektura Roku 2019 i Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego – wyniki Unikato projektu KWK Promes, szpital psychiatryczny w Szwajcarii pracowni M.O.C Architekci, Dom na Łące w Blachowni Kamila Cierpioła, zagospodarowanie terenów byłego Ośrodka Wypoczynkowego Niedzielnego w Jastrzębiu Zdroju oraz rynku w Orzegowie w Rudzie Śląskiej. Jurorzy konkursów Architektura Roku i Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego wyłonili laureatów.
Spotkanie z Mistrzem – Barbara i Oskar Grąbczewscy SARP Oddział Kraków zaprasza na wykład Barbary i Oskara Grąbczewskich, współtwórców katowickiej pracowni OVO Grąbczewscy Architekci.
Architektura Roku Województwa Śląskiego 2018 – wyniki konkursu Znamy wyniki 24. edycji konkursu organizowanego przez katowicki SARP we współpracy ze Śląską Okręgową Izbą Architektów Rzeczypospolitej Polskiej. Grand Prix dla domu w Będzinie projektu Marcina Jojki, Bartłomieja Nawrockiego, Bianki Swinder i Barbary Ziemby!
Śląskie Dni Architektury 2017 Śląskie Dni Architektury 2017 rozpoczną się 7 października i potrwają do 16 listopada. W programie spacery architektoniczne, projekcje filmowe, wystawy i wykłady.