Polsko-czeski szlak rzemiosła

Centrum Dawnych Technik Garncarskich w Bolesławcu: technologia, rzemiosło, sztuka

2023-11-20 17:53

Pod koniec października otwarto Centrum Dawnych Technik Garncarskich w Bolesławcu. Projekt nowych przestrzeni prezentujących słynną bolesławiecką ceramikę opracowało poznańskie biuro TOYA DESIGN.

Centrum Dawnych Technik Garncarskich Bolesławiec, ul. Kutuzowa 14
Autorzy: TOYA DESIGN, architekci Tomasz Wojtkowiak, Justyna Kiełczewska-Stawicka, Julia Niemczyk
Inwestor: Gmina Miejska Bolesławiec, Muzeum Ceramiki w Bolesławcu
Generalny wykonawca: Przedsiębiorstwo Budowlane SAWREM
Konstrukcja: Jakub Taszarek
Instalacje: Jarosław Hernes, Karina Witaszek, Kazimierz Ciślak, Anna Arcimowicz, Robert Biegański, Rafał Radłowski
Realizacja ekspozycji: Piotr Guszczak
Opracowanie graficzne: Joanna Kozanecka
Animacja: Zuzanna Kostka
Multimedia: Katarzyna Kozanecka, Piotr Kozanecki, Franciszek Kozanecki
Konsultacje technologiczne: Mateusz Grobelny
Realizacja: 2023
Koszt inwestycji: 5 987 000 PLN

Centrum Technik Garncarskich w Domu Kutuzowa

Na potrzeby Centrum Dawnych Technik Garncarskich zaadaptowano zabytkowy budynek w centrum miasta, w którym w latach 1945-1991 działało Muzeum Michaiła Kutuzowa, administrowane przez stacjonujące w Bolesławcu jednostki Armii Czerwonej. Projekt modernizacji historycznego obiektu oraz przystosowania jego parterowej części na przestrzeń warsztatowo-ekspozycyjną opracowało poznańskie biuro TOYA DESIGN. W budynku znalazły się nowoczesne pracownie ceramiczne z piecownią, szkliwiernią i modelarnią, gdzie zwiedzający mają okazję zapoznać się z historycznymi technikami garncarskimi oraz bezpośrednio doświadczyć procesu wyrobu ceramiki według tradycyjnych zasad, a także dwie wystawy stałe – opowiada Tomasz Wojtkowiak ze studia TOYA DESIGN.

Polsko-czeski szlak tradycji rzemieślniczych

Jedna ekspozycja prezentuje dorobek 34 zakładów ceramicznych działających na terenie miasta i powiatu bolesławieckiego, druga promuje polsko-czeski szlak tradycji rzemieślniczych Via Fabrilis, w ramach którego utworzono Centrum. Po raz pierwszy w tej skali, w jednym miejscu zaprezentowana została technologia, rzemiosło, edukacja, sztuka, historia i nowoczesność. Udało się stworzyć funkcjonalną przestrzeń dla dziejącej się na naszych oczach magii przeradzania się miękkiej materii w trwały przedmiot – tłumaczy Wojtkowiak.

Poza projektem wnętrz, gablot ekspozycyjnych i multimedialnych prezentacji ukazujących bolesławieckie zakłady w kontekście historycznym i współczesnym architekci stworzyli też logotyp Centrum Dawnych Technik Garncarskich, a w kwietniu 2024 roku zostanie oddana do użytku nowa siedziba Muzeum Ceramiki ich autorstwa, która powstaje w dawnym pałacyku hrabiego Puecklera przy ul. Zgorzeleckiej.

Lampy z duszą. Radosław Nakonowski daje industrialnym perełkom drugie życie