h.t. architekci, pawilon obsługi turystów w Brzezince

i

Autor: Marcin Czechowicz Centrum Obsługi Turystów w Brzezince projektu h.t.architekci. Zamiarem autorów było stworzenie bryły abstrakcyjnej, która nie przywodzi na myśl jednoznacznych skojarzeń.

Centrum Obsługi Turystów w Brzezince projektu h.t.architekci

2014-09-01 11:15

Dzięki abstrakcyjnej formie budynek Centrum Obsługi Turystów w Brzezince jest wyrazisty i otwarty na różne interpretacje, unika jednak dosłownych skojarzeń, nie dewaluując dramatycznej wymowy miejsca, w którym powstał. Wykończenie obiektu betonem architektonicznym i drewnianą boazerią w odcieniu zbliżonym do cegły, ma się przyczynić do wkomponowania go w otoczenie

Nazwa obiektuCentrum Obsługi Turystów Brzezinka
Adres obiektuul. Męczeństwa Narodów 14
Autorzyh.t.architekci, Katarzyna Jarosz-Haponik, Arkadiusz Tabak Sp.j., architekci Katarzyna Jarosz-Haponik, Arkadiusz Tabak
Współpraca autorskaarchitekci Magdalena Frączek, Jan Ledwoń, Ewa Urbańczyk
Architektura wnętrzh.t.architekci Katarzyna Jarosz-Haponik, Arkadiusz Tabak Sp.j.
Architektura krajobrazuh.t.architekci Katarzyna Jarosz- Haponik, Arkadiusz Tabak Sp.j.; Barbara Siwek
KonstrukcjaAgnieszka Król, Ryszard Król
Generalny wykonawcaChemobudowa-Kraków S.A.
InwestorGmina Oświęcim
Powierzchnia terenu3456.0 m²
Powierzchnia zabudowy620.0 m²
Powierzchnia użytkowa592.0 m²
Powierzchnia całkowita579.0 m²
Kubatura3882.0 m³
Projekt2009
Data realizacji (początek)2012
Data realizacji (koniec)2013
Koszt inwestycjiok. 5 500 000 zł
h.t. architekci, pawilon obsługi turystów w Brzezince

i

Autor: Marcin Czechowicz Centrum Obsługi Turystów w Brzezince projektu h.t.architekci. Zamiarem autorów było stworzenie bryły abstrakcyjnej, która nie przywodzi na myśl jednoznacznych skojarzeń.

Patrząc powierzchownie, nowo powstałe Centrum Obsługi Turystów w Brzezince można sklasyfikować jako echo przebrzmiałej dekonstrukcji. W rzeczywistości obiekt ten jest dziełem skromnym, mającym w sobie coś z filozofii brutalizmu lat 40., który w zniszczonej wojną Europie stał się alternatywą dla białych ścian stylu międzynarodowego. To rezultat prostej refleksji, iż zdarzają się okoliczności, w których klasycznie pojęte piękno architektury staje się niedorzecznością. (...)

Architektura pawilonu, z pozoru skomplikowana, jest wynikiem prostych założeń przestrzennych. Budynek nie dominuje nad okolicą – dochodząc do brzezińskiego muzeum, możemy go prawie nie zauważyć. Nie zasłania obozu – wysokością wtapia się w skalę sąsiadującej zabudowy jednorodzinnej. Przed idącymi wzdłuż rampy kolejowej prezentuje pozbawioną okien, porastającą zielenią, ascetyczną elewację tylną – nieledwie horyzontalną kreskę w krajobrazie. Zwiedzający zwrócą na niego uwagę dopiero wtedy, gdy będą wracać z muzeum i przy parkingu dla autokarów zauważą ekspresyjną fasadę nowego obiektu. (...)

Realizacja Centrum Obsługi Turystów nie jest efektem międzynarodowego konkursu architektonicznego, ale publicznego przetargu, w którym decydowała cena za projekt. Efekt mógł być fatalny, tymczasem powstał wartościowy obiekt – być może dzięki temu, iż jego autorami są lokalni architekci dobrze czujący tutejszy kontekst. Odważne rozwiązania przestrzenne równoważą się tu ze świadomą powściągliwością. Pawilon nie stara się uwodzić odbiorcy wyszukanym warsztatem. Ma własną tożsamość, jest wyrazisty, ale unika dosłowności, nie dewaluując dramatycznej wymowy miejsca, w którym powstał.

Prezentacja Centrum Obsługi Turystów w Brzezince ukazała się w miesięczniku "Architektura-murator" nr 9/2014