Architektura MuratorRealizacjeCentrum Praskie Koneser – co kryją wnętrza warszawskiego Konesera?

Centrum Praskie Koneser – co kryją wnętrza warszawskiego Konesera?

Adaptacja dawnej wytwórni wódek Koneser na wielofunkcyjne centrum Pragi pomału dobiega końca. Architekci z pracowni Tétris skończyli właśnie aranżację ponad 12 tys. m2 powierzchni biurowych w historycznych budynkach.

Centrum Praskie Koneser – co kryją wnętrza warszawskiego Konesera?
Biuro firmy Atende, proj. Tétris

Ceglane zabudowania dawnej fabryki wódek przy ul. Ząbkowskiej na warszawskiej Pradze modernizowane są już od ponad dekady. Obok nowoczesnych biur i loftów w historycznych zabudowaniach powstają tu nowe mieszkania, przestrzenie handlowe i wystawiennicze. W czerwcu 2018 roku na terenie zespołu otwarto Muzeum Polskiej Wódki według projektu Nizio Design International. Teraz przyszła kolej na kolejne biura. W zabytkowych budynkach przestrzenie wynajęły takie firmy jak Absolvent, Atende, Clico, Kantar, Liebrecht&Wood, RK Legal i WeCARE. Powstało też zupełnie nowe Centrum Eventowe Butelkownia.

Centrum Praskie Koneser – co kryją wnętrza warszawskiego Konesera?
Centrum Eventowe Butelkownia, proj. Tétris

Ciekawych rozwiązań inżynierskich przy tym projekcie było mnóstwo. Jednym z wyzwań było wykonanie wszystkich instalacji oraz sufitowych elementów podwieszanych w budynku zwieńczonym dachem szedowym. W sumie w biurze firmy Atende zamontowaliśmy ponad 3000 mb specjalnych profili stalowych, które zostały oparte na również stalowych kratownicach. Dodatkowo przy wykończeniu biura wykorzystaliśmy kilkaset paneli heksagonalnych w nieregularnym układzie, które musiały być spójnie wkomponowane z oprawami oświetleniowymi, a to wszystko montowane do konstrukcji stalowej – mówi Krzysztof Marszałek, senior project manager w Tétris Poland, odpowiedzialny za koordynację projektu Koneser.

Centrum Praskie Koneser – co kryją wnętrza warszawskiego Konesera?
Centrum Eventowe Butelkownia, proj. Tétris

W budynku tzw. Butelkowni wykonanie konstrukcji dachu opartego na żebrach struno-betonowych wymagało zbudowania pośredniej poprzecznej konstrukcji stalowej nośnej do montażu instalacji sufitowych. Wykorzystaliśmy tu kilka ton stali. Wszystkie prace konstrukcyjne, instalacyjne i wnętrzarskie, ze względu na wysokość głównej części tego centrum konferencyjnego, realizowaliśmy ze specjalnego podestu rozścielonego na całej powierzchni, co jest niespotykane przy pracach fit-outowych. Aranżacja powierzchni Butelkowni była niestandardowa, a każdy detal miał tu znaczenie. Na całość projektu, począwszy od prac konstrukcyjnych, poprzez prace ogólnobudowlane i instalacyjne, aż po etap wystroju wnętrza i dekoracji mieliśmy niespełna 4 miesiące – dodaje Krzysztof Jastrzębski, project manager z Tétris, odpowiedzialny za prowadzenie i koordynację wszystkich prac.

Centrum Praskie Koneser – co kryją wnętrza warszawskiego Konesera?
Biuro ośrodka badawczego Kantar, proj. Tétris

Postindutrialny charakter miejsca narzucał zastosowanie surowych, prostych form, które projektanci uzupełnili „zmiękczającymi” akcentami. Na przykład w projekcie dla firmy Clico zastosowali wiele elementów drewnianych i odpowiednie odcienie bieli. Główny gabinet w tym biurze zaprojektowany został w formie boksu ze stali, z wewnętrzną ścianą wyłożoną drewnem ułożonym w jodełkę. Z kolei w siedzibie firmy rekrutacyjnej Absolvent przestrzeń ożywiają kolorowe, tapicerowane krzesła czy regały, a także elementy oświetlenia.

Centrum Praskie Koneser – co kryją wnętrza warszawskiego Konesera?
Biuro firmy Atende, proj. Tétris

W projekcie dla Atende, jednej z firm z branży IT, zastosowano zarówno imitację betonu, jak i drewno czy ręcznie wyrabiane kafle z tradycyjnymi wzorami. Klasycznie wykończone sale konferencyjne, kontrastują z kolorową strefą relaksu z reprodukcją muralu „Dziewczynka z balonikiem” autorstwa Banksy’ego.

Centrum Praskie Koneser – co kryją wnętrza warszawskiego Konesera?
Biuro ośrodka badawczego Kantar, proj. Tétris

W klimat Centrum Praskiego Koneser udało się też wpisać niemal 5000 m2 biur dla ośrodka badawczego Kantar. Dzięki pogłębionej analizie, przed startem projektu architekci Tétris stworzyli koncepcję i projekt przestrzeni w pełni spełniającej oczekiwania pracowników. Głównym motywem jest tu miasto, w przestrzeni którego przeprowadzają oni badania i spotykają swoich respondentów.

Centrum Praskie Koneser – co kryją wnętrza warszawskiego Konesera?
Biuro ośrodka badawczego Kantar, proj. Tétris
Second Home: biuro postpandemiczne? Jak będziemy pracować po pandemii? Eksperci w branżowych mediach nie ustają w spekulacjach, przewidując m.in. większą popularność pracy zdalnej, wielofunkcyjnych, łatwych do reorganizacji przestrzeni serwisowanych, a przede wszystkim nowoczesnych technologii, pozwalających ograniczyć bezpośredni kontakt z innymi. Dodatkowym, ważnym aspektem jest też wprowadzanie natury do wnętrz. Architekci z hiszpańskiego studia Selgascano poszli o krok dalej. Zamiast przenieść ogród do biura, przenieśli biuro do ogrodu.
Biuro w domu. Jak urządzić domowe biuro na czas epidemii? Domowe biuro nie jest wynalazkiem epoki koronawirusa. Biuro w domu, łączące funkcję miejsca pracy i przestrzeni do życia, obecne było w wielu formach od setek lat. Dopiero w drugiej połowie XX wieku zaczęto ten trend stopniowo ograniczać. Prezentujemy najciekawsze pomysły na aranżacje domowego biura.
Najlepsze przestrzenie biurowe w Polsce AD 2019 Firma CBRE rozstrzygnęła trzecią edycję konkursu Office Superstar na najlepsze przestrzenie biurowe w Polsce. Wyboru laureatów dokonało jury, w którego skład weszli m.in. architekci Ewa Kuryłowicz, Grzegorz Stiasny, Radosław Gajda i Natalia Szcześniak oraz Anna Żmijewska, redaktor działu Technika „A-m”.
Biuro na antresoli – siedziba firmy Budus we Wrocławiu Niewielkie biuro wrocławskiej firmy deweloperskiej miało być miejscem, gdzie klienci w przyjaznej atmosferze mogliby podejmować jedną z najważniejszych życiowych decyzji. Za projekt wnętrz odpowiada hanczar studio.
Office Superstar 2019 – konkurs na najlepsze wnętrza biurowe w Polsce Jeszcze przez miesiąc można zgłaszać realizacje do konkursu Office Superstar 2019. W jury m.in. profesor Ewa Kuryłowicz, Radosław Gajda i Natalia Szcześniak, autorzy vloga „Architecture is a Good Idea” oraz redaktor „A-m” Anna Żmijewska. Honorowy patronat nad tegoroczną edycją ponownie objęło Stowarzyszenie Architektów Polskich.
Technologie przyszłości w biurze Od dawna wiadomo, że lepsze środowisko pracy wpływa na efektywność i wydajność pracownika. Nasza świadomość w tym zakresie stale wzrasta. Rośnie zatem również potrzeba lepszej organizacji biura, zarówno w kwestii wyposażenia, ergonomii, jak i kształtowania otoczenia.