Architektura MuratorRealizacjeCentrum rekreacyjne FALA PARK w Wolsztynie. Sport na dachu

Centrum rekreacyjne FALA PARK w Wolsztynie. Sport na dachu

Charakterystyczna sylwetka centrum sportowo – rekreacyjnego w Wolsztynie powstała w rezultacie umieszczenia na dachu pełnowymiarowego kortu tenisowego

FALA PARK, Wolsztyn
Centrum sportowo – rekreacyjne FALA PARK w Wolsztynie
AutorzyPL.architekci
InwestorFALA PARK Sp. z o.o.
Projekt2010
Data realizacji (początek)2010
Data realizacji (koniec)2012

W wielkopolskim Wolsztynie otwarte zostało wielofunkcyjne centrum sportowo – rekreacyjne.  Obiekt powstał na terenie zajmowanym do 2010 roku przez stare magazyny. Korzystne położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Jeziora Wolsztyńskiego pozwoliło na włączenie do programu sportów wodnych. Inwestycja wpisuje się w rozwijany przez gminę program zagospodarowania atrakcyjnych turystycznie terenów. Okolice jeziora są zagospodarowywane Przez Wolsztyn przebiega otwarty niedawno spacerowy Szlak Żurawi, turystów przyciąga też parowozownia z wciąż funkcjonującymi zabytkowymi lokomotywami.

W budynku centrum możliwe jest uprawianie m.in. bowlingu, squasha, wspinaczki. Znalazła się tu również siłownia, sala fitness, pomieszczenie zabaw dla dzieci, wypożyczalnia sprzętów wodnych i rowerów. Na dachu umieszczony został kort tenisowy o powierzchni ok. 680 m²  z widokiem na zabudowania pobliskiego rynku. Osłaniająca go siatka tworzy nad budynkiem ażurowy prostopadłościan. To „odbicie” głównej bryły dodaje budynkowi lekkości.


Fot. Bartosz Makowski, materiały prasowe PL.architekci

Hala Cracovia wśród pięciu najlepszych realizacji świata Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski przyznał nagrody dla najbardziej wyróżniających się obiektów sportowych. Wśród pięciu docenionych w ten sposób realizacji znalazła się hala Cracovia projektu Biura Lewicki Łatak
Sport i ekologia po śląsku. Nowe centrum sportowe w Katowicach Centrum sportowe dla wszystkich buduje w Katowicach prywatny deweloper. Za koncepcję projektu odpowiada Biuro Projektowe Małeccy. Realizacja ma zakończyć się w 2012 roku.
Centrum sportowe w Szanghaju Centrum sportowe w Szanghaju autorstwa pracowni gmp – von Gerkan, Marg and Partners to kompleks składający się z: krytej pływalni, hali sportowej, otwartego basenu pływackiego oraz centrum prasowego. Autorzy, aby stworzyć wyrazisty charakter architektoniczny całego zespołu, zaprojektowali powtarzalny moduł konstrukcyjny służący do budowy przekryć dachowych poszczególnych obiektów.