Centrum Żeglarstwa Wodnego i Lodowego w Olsztynie

i

Autor: Archiwum Architektury Fot. Marcin Kierul

Centrum Żeglarstwa Wodnego i Lodowego w Olsztynie

2016-04-25 15:05

Obiekt jest częścią dużej inwestycji, która realizuje postulat bliższego powiązania Olsztyna z leżącymi na terenie miasta jeziorami. Za projekt odpowiada pracownia Restudio Architektury.

Nazwa obiektuCentrum Żeglarstwa Wodnego i Lodowego w Olsztynie
AutorzyRestudio Architektury, arch. Maciej Jacaszek, arch. Rafał Jacaszek, arch. Grzegorz Porębski
Koszt inwestycjiok. 30 mln złotych

Centrum Żeglarstwa Wodnego i Lodowego stanowi fragment dużej inwestycji realizowanej w oparciu o koncepcje wyłonione w konkursie architektonicznym rozstrzygniętym 1 marca 2011 roku. Pierwszą nagrodę przyznano wtedy pracowniom Restudio Architektury, Studio-Projekt Autorska Pracownia Architektoniczna oraz Dżus GK Architekci. Każda z nich opracowała dokumentację dla odrębnego obszaru wokół jeziora. We wrześniu 2015 roku zakończono ostatni etap inwestycji Centrum Sportów Wodnych i Lodowych na Słonecznej Polanie, za której projekt odpowiada pracownia Restudio Rafała i Macieja Jacaszków.

Wokół jeziora powstała wielofunkcyjna przestrzeń publiczna z obiektami sportowymi, przystaniami, gastronomią oraz terenami rekreacyjnymi zintegrowanymi systemem tras rowerowych, spacerowych i wodnych. Architektom zależało na jak najmniejszej ingerencji w naturalne ukształtowanie zalesionego wzgórza oraz wyeksponowaniu otwarć widokowych na jezioro i panoramę Olsztyna. Poszczególne obiekty zostały wkomponowane w otaczający krajobraz, co podkreśla widoczna od strony głównego wjazdu piąta elewacja budynku - zielony dach z roślinnością, głazami i tarasami widokowymi.

Kręgosłupem założenia urbanistycznego jest obszerne publiczne molo o długości 100 m. Ograniczenie dostępu do przestrzeni tylko dla żeglarzy zrealizowano poprzez wydzielenie równoległych pomostów pływających z miejscami do cumowania jachtów. Hangar na łodzie zaprojektowano jako przestronną, przeszkloną kubaturę, w której zaciera się granica pomiędzy wnętrzem a obszarem zewnętrznym. Umożliwia to oglądanie przechowywanych w obiekcie profesjonalnych jednostek pływających.

Na zielonych dachach budynku przewidziano punkty widokowe, amfiteatralny wielofunkcyjny plac i nadwodną promenadę. W samym Centrum Żeglarstwa obok biur kapitanatu oraz pokoi gościnnych zaprojektowano ogólnodostępne sale wykładowe, restaurację, centrum odnowy biologicznej, siłownię, zaplecze szatni i sanitariatów.

Wielofunkcyjny obiekt, zlokalizowany niemal w styku z linią brzegową stanowi otwartą przyjazną przestrzeń, z której korzystać mogą zarówno amatorzy żeglarstwa, profesjonalni zawodnicy jak i mieszkańcy Olsztyna czy odwiedzający te tereny turyści. Otwarty charakter ośrodka ma sprzyjać propagowaniu idei żeglarstwa, sportów wodnych i lodowych.