Architektura MuratorRealizacjeCentrum Żeglarstwa Wodnego i Lodowego w Olsztynie

Centrum Żeglarstwa Wodnego i Lodowego w Olsztynie

Obiekt jest częścią dużej inwestycji, która realizuje postulat bliższego powiązania Olsztyna z leżącymi na terenie miasta jeziorami. Za projekt odpowiada pracownia Restudio Architektury.

Centrum Żeglarstwa Wodnego i Lodowego w Olsztynie
Fot. Marcin Kierul
Centrum Żeglarstwa Wodnego i Lodowego w Olsztynie
AutorzyRestudio Architektury, arch. Maciej Jacaszek, arch. Rafał Jacaszek, arch. Grzegorz Porębski
Koszt inwestycjiok. 30 mln złotych
powierzchnia obiektów kubaturowych: ok. 3100 m²
pomosty pływające: 100 miejsc postojowych dla łodzi stalowy slip pływający (na pływakach) o szer. 5,6 m przeznaczony do slipowania łódek regatowych o ciężarze do 500 kg slip stały betonowy dł. 25 m i szer. 5 m przeznaczony do slipowania jachtów do 3 t
udźwig żurawia:q = 5000 kg, wysokość podnoszenia hp = 5 m, ramię wysięgnika R = 8 m
powierzchnia terenu: 11 490 m²
otwarcie: wrzesień 2015

Centrum Żeglarstwa Wodnego i Lodowego stanowi fragment dużej inwestycji realizowanej w oparciu o koncepcje wyłonione w konkursie architektonicznym rozstrzygniętym 1 marca 2011 roku. Pierwszą nagrodę przyznano wtedy pracowniom Restudio Architektury, Studio-Projekt Autorska Pracownia Architektoniczna oraz Dżus GK Architekci. Każda z nich opracowała dokumentację dla odrębnego obszaru wokół jeziora. We wrześniu 2015 roku zakończono ostatni etap inwestycji Centrum Sportów Wodnych i Lodowych na Słonecznej Polanie, za której projekt odpowiada pracownia Restudio Rafała i Macieja Jacaszków.

Wokół jeziora powstała wielofunkcyjna przestrzeń publiczna z obiektami sportowymi, przystaniami, gastronomią oraz terenami rekreacyjnymi zintegrowanymi systemem tras rowerowych, spacerowych i wodnych. Architektom zależało na jak najmniejszej ingerencji w naturalne ukształtowanie zalesionego wzgórza oraz wyeksponowaniu otwarć widokowych na jezioro i panoramę Olsztyna. Poszczególne obiekty zostały wkomponowane w otaczający krajobraz, co podkreśla widoczna od strony głównego wjazdu piąta elewacja budynku - zielony dach z roślinnością, głazami i tarasami widokowymi.

Kręgosłupem założenia urbanistycznego jest obszerne publiczne molo o długości 100 m. Ograniczenie dostępu do przestrzeni tylko dla żeglarzy zrealizowano poprzez wydzielenie równoległych pomostów pływających z miejscami do cumowania jachtów. Hangar na łodzie zaprojektowano jako przestronną, przeszkloną kubaturę, w której zaciera się granica pomiędzy wnętrzem a obszarem zewnętrznym. Umożliwia to oglądanie przechowywanych w obiekcie profesjonalnych jednostek pływających.

Na zielonych dachach budynku przewidziano punkty widokowe, amfiteatralny wielofunkcyjny plac i nadwodną promenadę. W samym Centrum Żeglarstwa obok biur kapitanatu oraz pokoi gościnnych zaprojektowano ogólnodostępne sale wykładowe, restaurację, centrum odnowy biologicznej, siłownię, zaplecze szatni i sanitariatów.

Wielofunkcyjny obiekt, zlokalizowany niemal w styku z linią brzegową stanowi otwartą przyjazną przestrzeń, z której korzystać mogą zarówno amatorzy żeglarstwa, profesjonalni zawodnicy jak i mieszkańcy Olsztyna czy odwiedzający te tereny turyści. Otwarty charakter ośrodka ma sprzyjać propagowaniu idei żeglarstwa, sportów wodnych i lodowych.

Tagi:
Pawilon wystawienniczy liceum plastycznego w Olsztynie Zakończyła się realizacja pawilonu wystawienniczego przy Państwowym Liceum Plastycznym im. Erica Mendelsohna w Olsztynie. Obiekt, według projektu Biura Architektonicznego Gadomscy, stanowić ma wizytówkę tej renomowanej olsztyńskiej szkoły i zachęcać przechodniów do integracji ze sztuką.
Toaleta z ogrodem zabaw w Olsztynie: wyniki konkursu Rozstrzygnięto 21. edycję konkursu KOŁO na projekt toalety publicznej. Grand Prix otrzymała koncepcja studentów Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej.
Pracownia Architekci Gadomscy projektuje hospicjum dla dzieci Zachowane zabudowania starych koszar strzelców w Olsztynie zostaną zaadaptowane na potrzeby hospicjum CARITAS według projektu lokalnej pracowni Biuro Architektoniczne Gadomscy.
Targowisko Miejskie w Olsztynie Popularne targowisko w Olsztynie czeka modernizacja według projektu Studia Form Architektonicznych Pantel.
Pawilon przy liceum plastycznym w Olsztynie W konkursie na projekt pawilonu ekspozycyjnego przy Państwowym Liceum Plastycznym w Olsztynie zwyciężyło Biuro Architektoniczne Gadomscy.
Budowa Browaru Zamkowy Młyn w Olsztynie Browar Zamkowy Młyn stanął w miejscu historycznego obiektu o podobnej funkcji. W jego wnętrzach wyeksponowano piwne tanki, widoczne przez szklane witryny także z zewnątrz – o realizacji, której proces projektowy ze względu na prestiżową lokalizację w centrum Olsztyna i stale zmieniające się wytyczne zajął autorom ponad 7 lat pisze architekt Grzegorz Dżus.