Circle Wood House: nowa realizacja Mobius Architekci
Na skraju Kampinoskiego Parku Narodowego stanął Circle Wood House – dom atrialny, którego bryła inspirowana była ściętym pniem drzewa. Za projekt obiektu odpowiada warszawska pracownia Mobius Architekci.

Punktem wyjścia dla projektu Circle Wood House było wkomponowanie budynku w leśne otoczenie, na skraju Kampinoskiego Parku Narodowego. Pomyślałem o domu jak o wielkim kawałku pnia. Projektowanie poprzez redukcję przypominało ciosanie w drewnie kieszeni pomieszczeń i kameralnych, półprywatnych, przeszklonych wnęk. W ten sposób użytkownicy mogą poczuć się jakby stale spacerowali wśród drzew. Jest tu wiele przeszkleń rozmywających granice. Działka zapewnia swobodę, wręcz intymność obcowania z naturą i architekturą – tłumaczy Przemek Olczyk z warszawskiego biura Mobius Architekci.
Circle Wood House, o powierzchni ponad 400 m², zrealizowano na planie okręgu w żelbetowej konstrukcji. Obłożono ją panelami z zachodnioafrykańskiego drewna Okume, którego ciemny odcień dobrze korespondował z leśnym otoczeniem. Powstałe w centrum otwarte atrium pozwala mieszkańcom na bezpośredni kontakt z naturą, zachowano tam bowiem rosnące na działce stare sosny. Dużo uwagi autorzy poświęcili też licznym przeszkleniom, które kadrują widoki na okalający budynek starodrzew. Bez wątpienia wielkogabarytowe przeszklenia zajmują wysoką pozycję w kształtowaniu estetyki naszych budynków. Dużą wagę przykładamy również do materiałów elewacyjnych – przyznaje Przemek Olczyk. Do realizacji ściany fasadowej Circle Wood House, jak również świetlika dachowego, projektanci zdecydowali się wykorzystać semistrukturalną fasadę słupowo-ryglową MB-SR50N EFEKT firmy Aluprof. Specjalny system mocowania szyb do słupów i rygli pozwolił na uzyskanie od zewnątrz jednolitej szklanej ściany, podzielonej pionowymi i poziomymi liniami o szerokości zaledwie dwóch centymetrów. Za wykonanie stolarki w obiekcie odpowiadała firma Bausan.
co tydzień nowa porcja najświeższych architektonicznych newsów z Polski i ze świata!