Architektura MuratorRealizacjeCircle Wood House: nowa realizacja Mobius Architekci

Circle Wood House: nowa realizacja Mobius Architekci

Na skraju Kampinoskiego Parku Narodowego stanął Circle Wood House – dom atrialny, którego bryła inspirowana była ściętym pniem drzewa. Za projekt obiektu odpowiada warszawska pracownia Mobius Architekci.

Circle Wood House: nowa realizacja Mobius Architekci
Circle Wood House, proj. Mobius Architekci; fot. Paweł Ulatowski
Circle Wood HouseIzabelin
AutorzyMobius Architekci
Powierzchnia użytkowa400.0 m²
Data realizacji (koniec)2020

Punktem wyjścia dla projektu Circle Wood House było wkomponowanie budynku w leśne otoczenie, na skraju Kampinoskiego Parku Narodowego. Pomyślałem o domu jak o wielkim kawałku pnia. Projektowanie poprzez redukcję przypominało ciosanie w drewnie kieszeni pomieszczeń i kameralnych, półprywatnych, przeszklonych wnęk. W ten sposób użytkownicy mogą poczuć się jakby stale spacerowali wśród drzew. Jest tu wiele przeszkleń rozmywających granice. Działka zapewnia swobodę, wręcz intymność obcowania z naturą i architekturą – tłumaczy Przemek Olczyk z warszawskiego biura Mobius Architekci.

Circle Wood House, o powierzchni ponad 400 m², zrealizowano na planie okręgu w żelbetowej konstrukcji.  Obłożono ją panelami z zachodnioafrykańskiego drewna Okume, którego ciemny odcień dobrze korespondował z leśnym otoczeniem. Powstałe w centrum otwarte atrium pozwala mieszkańcom na bezpośredni kontakt z naturą, zachowano tam bowiem rosnące na działce stare sosny. Dużo uwagi autorzy poświęcili też licznym  przeszkleniom, które kadrują widoki na okalający budynek starodrzew.  Bez wątpienia wielkogabarytowe przeszklenia zajmują wysoką pozycję w kształtowaniu estetyki naszych budynków. Dużą wagę przykładamy również do materiałów elewacyjnych – przyznaje Przemek Olczyk. Do realizacji ściany fasadowej Circle Wood House, jak również świetlika dachowego, projektanci zdecydowali się wykorzystać semistrukturalną fasadę słupowo-ryglową MB-SR50N EFEKT firmy Aluprof.  Specjalny system mocowania szyb do słupów i rygli pozwolił na uzyskanie od zewnątrz jednolitej szklanej ściany, podzielonej pionowymi i poziomymi liniami o szerokości zaledwie dwóch centymetrów. Za wykonanie stolarki w obiekcie odpowiadała firma Bausan.

Dom Wiatrak koło Lubartowa Pozornie sentymentalny pomysł, by zamieszkać w wiatraku, skłania do przemyśleń dotyczących problemów niezwykle współczesnych  – o projekcie Michała Kucharskiego i Mateusza Piwowarskiego pisze Tomasz Michalak.
Dom własny architekta w Tryszczynie koło Bydgoszczy Dom własny architekta to zwykle manifest postawy twórczej i laboratorium pomysłów projektowych. Taki właśnie jest dom w Tryszczynie koło Bydgoszczy, zaprojektowany dla Adama Kozłowskiego z pracowni AKKT.
Dom Robak w Zabłociu To prototyp, który powstał w wyniku przemyślanego procesu twórczego. Jego elewacja, niczym skóra, chroni mikrokosmos przestrzeni wewnętrznej –  o projekcie Piotra Kuczi pisze Małgorzata Adamowicz-Nowacka.
Willa w Żółwinie: energooszczędny dom w technologii CLT Willa w Żółwinie to energooszczędny, parterowy dom zbudowany w technologii CLT. Konstrukcja powstała w zaledwie dwa tygodnie, a cały dom w nieco ponad pół roku. Za projekt obiektu odpowiada polski oddział duńskiego biura Bjerg Arkitektur.
Dom z Grafitu na warszawskich Włochach Dom z Grafitu stanął w heterogenicznej zabudowie Starych Włoch. Rozrzeźbioną bryłą i czarną klinkierową elewacją wyraźnie wyróżnia się na tle sąsiedztwa. Budynek zaprojektowała pracownia Paweł Lis Architekci.
Konkurs na projekt domu przyjaznego dla klimatu: wyniki Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z warszawskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich rozstrzygnęły konkurs na projekt ekologicznego domu jednorodzinnego. Zwyciężyła Zlata Hrabtsevich z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Przyznano też nagrody za drugie i trzecie miejsce oraz 8 wyróżnień!