Architektura MuratorRealizacjeCircle Wood House: nowa realizacja Mobius Architekci

Circle Wood House: nowa realizacja Mobius Architekci

Na skraju Kampinoskiego Parku Narodowego stanął Circle Wood House – dom atrialny, którego bryła inspirowana była ściętym pniem drzewa. Za projekt obiektu odpowiada warszawska pracownia Mobius Architekci.

Circle Wood House: nowa realizacja Mobius Architekci
Circle Wood House, proj. Mobius Architekci; fot. Paweł Ulatowski
Circle Wood HouseIzabelin
AutorzyMobius Architekci
Powierzchnia użytkowa400.0 m²
Data realizacji (koniec)2020

Punktem wyjścia dla projektu Circle Wood House było wkomponowanie budynku w leśne otoczenie, na skraju Kampinoskiego Parku Narodowego. Pomyślałem o domu jak o wielkim kawałku pnia. Projektowanie poprzez redukcję przypominało ciosanie w drewnie kieszeni pomieszczeń i kameralnych, półprywatnych, przeszklonych wnęk. W ten sposób użytkownicy mogą poczuć się jakby stale spacerowali wśród drzew. Jest tu wiele przeszkleń rozmywających granice. Działka zapewnia swobodę, wręcz intymność obcowania z naturą i architekturą – tłumaczy Przemek Olczyk z warszawskiego biura Mobius Architekci.

Circle Wood House, o powierzchni ponad 400 m², zrealizowano na planie okręgu w żelbetowej konstrukcji.  Obłożono ją panelami z zachodnioafrykańskiego drewna Okume, którego ciemny odcień dobrze korespondował z leśnym otoczeniem. Powstałe w centrum otwarte atrium pozwala mieszkańcom na bezpośredni kontakt z naturą, zachowano tam bowiem rosnące na działce stare sosny. Dużo uwagi autorzy poświęcili też licznym  przeszkleniom, które kadrują widoki na okalający budynek starodrzew.  Bez wątpienia wielkogabarytowe przeszklenia zajmują wysoką pozycję w kształtowaniu estetyki naszych budynków. Dużą wagę przykładamy również do materiałów elewacyjnych – przyznaje Przemek Olczyk. Do realizacji ściany fasadowej Circle Wood House, jak również świetlika dachowego, projektanci zdecydowali się wykorzystać semistrukturalną fasadę słupowo-ryglową MB-SR50N EFEKT firmy Aluprof.  Specjalny system mocowania szyb do słupów i rygli pozwolił na uzyskanie od zewnątrz jednolitej szklanej ściany, podzielonej pionowymi i poziomymi liniami o szerokości zaledwie dwóch centymetrów. Za wykonanie stolarki w obiekcie odpowiadała firma Bausan.

Polska Zagroda: nowoczesne siedlisko według BXBstudio W miejscu pięciu dawnych budynków gospodarczych architekci z BXBstudio zaprojektowali pięć nowych, w typologii nowoczesnej stodoły. Połączone bryły tworzą współczesne siedlisko, które poprzez pomosty i kładkę na piętrze zintegrowano z otaczającą zielenią.
Dom Graniczny w Rybniku według pracowni Toprojekt Dom Graniczny z jednej strony zamyka wnętrza na hałas dobiegający z pobliskiej ulicy, z drugiej otwiera widoki na intymne patio i daleką perspektywę ogrodu. Prezentujemy najnowszą koncepcję pracowni Toprojekt.
Honay House w Dursztynie koło Nowego Targu Na szczycie góry Honaj w polskiej części Spisza stanął niewielki Honay House. Wakacyjny domek z prefabrykatów zaprojektowali architekci z polsko-chińskiego studia JANG.
Dom w parku Cietrzewia w Warszawie W willowej okolicy na warszawskich Włochach stanął nowy dom jednorodzinny według projektu pracowni Kruszewski Architekci. Prosta, powściągliwa bryła kadruje widoki na pobliski park z zespołem malowniczych stawów.
Dom podążający za słońcem. Nowa realizacja biura Inter-Arch Dom w podwarszawskim Józefosławiu miał być pełen światła i pomieścić czteroosobową rodzinę. By zapewnić optymalne nasłonecznienie wnętrz, architekci skomponowali budynek z dwóch brył o nieco odmiennych rzutach.
Dom jednorodzinny The Sunny w Konstancinie The Sunny to kolejny po Kamiennej Rezydencji Steinhaus i Dworku w Lesie + dom jednorodzinny, który Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz realizuje w ścisłym centrum Konstancina.