Architektura MuratorRealizacjeCrafts Museum. Atelier Kempe Thill

Crafts Museum. Atelier Kempe Thill

Przekształcenie byłego więzienia w muzeum wymagało od architektów z Atelier Kempe Thill dużej dbałości o historyczną spuściznę. Rezultat - harmonijna interakcja starego z nowym.

fotka z /zdjecia/museum003_big.jpg

 

Komleks jest część architektonicznego spadku po dawnym więzieniu kolonii Veenhuizen. Cztery niezależne obiekty datowane na 1900 rok zostały zaadopotowane i przystosowane do nowej funkcji. Części istniejącej struktury została wyburzona, tak by przywrócić pierwotną strukturę wnętrzu. Otoczona przez oryginalne ściany otwarta przestrzeń, wysoka na dwie kondygacje z widoczną drewnianą rzeźbą dachu, kryje sale ekspozycyjne, ośrodek edukacyjny oraz sklep z historycznymi materiałami budowalnymi. Odbywaja się tu także warsztaty rękodzieła. Veenhuizen jest częścią szerszego miejskiego, kulturalnego planu urbanistycznego. Transformacja komleksu wiązała się ze znikomą ingerencją w zastałą przestrzeń. Zachowano elementy zabytkowej, ceglanej fasady. Stalowa konstrukcja masywnych drzwi z transparentnymi szybami to jedyny współczesny detal.

Crafts Museum Veenhuizen

Lokalizacja: Veenhuizen
Autor: Atelier Kempe Thill
Inwestor: VROM
Powierzchnia użytkowa: 1.500 m2
Powierzchnia całkowita: 5.200 m2
Kubatura: 6.500 m3
Projekt: 2006
Realizacja: 2008

http://www.atelierkempethill.com/

fotka z /zdjecia/museum002_art.jpg
fotka z /zdjecia/museum004_big_art2.jpg
Nowa Intymność w Eindhoven Odbywający się w Eindhoven Dutch Design Week (DDW) to największy festiwal dizajnu na północ od Alp. W tym roku w nawiązaniu do szerzącej się pandemii COVID-19 jego temat przewodni brzmi Nowa Intymność.
Planet Netherlands. Podróż przez architekturę Holandii Planet Netherlands to internetowy festiwal filmowy poświęcony ostatnim 20 latom w holenderskiej architekturze – od słynnego Moebius House autorstwa UNStudio z 1998 roku po projekty w ramach programu Almere 2030
Holandia: miasta w obliczu zmian klimatycznych Od połowy XX wieku działalność człowieka jest główną przyczyną ocieplenia klimatu. Miejscami, w których występuje kumulacja ludności, a tym samym źródeł emisji dwutlenku węgla są miasta. Dlatego ich rola w ochronie klimatu jest kluczowa.
Wydrukuj sobie miasto! Innowacja po holendersku Projekt Wydrukuj sobie miasto! to pomysł młodego rotterdamskiego studia badawczo-projektowego ΤHE NEW RAW - Foteini Setaki, Panos Sakkas. Architekci proszą mieszkańców o zbiórkę plastikowych odpadów, które następnie przetwarzają z pomocą druku 3D w miejskie meble.
Organizatorzy życia Wystawa Organizatorzy życia. De Stijl, polska awangarda i design pokazuje, w jaki sposób idee słynnej holenderskiej grupy De Stijl kształtowały polską awangardę międzywojnia. Muzeum Sztuki w Łodzi przygotowało ją w ramach tegorocznych obchodów stulecia awangardy w Polsce.
Dom szyty na miarę - Casa Kwantes pod Rotterdamem Casa Kwantes to budynek, w którym pracownia MVRDV w charakterystyczny dla siebie sposób bawi się formą. To co od strony ulicy sprawia wrażenie prostopadłościennej kostki, od strony ogrodu miękko faluje, by stworzyć przestrzeń dla serca ogrodu i całego założenia - starego drzewa oliwnego.