Przekształcenie byłego więzienia w muzeum wymagało od architektów z Atelier Kempe Thill dużej dbałości o historyczną spuściznę. Rezultat - harmonijna interakcja starego z nowym.
Komleks jest część architektonicznego spadku po dawnym więzieniu kolonii Veenhuizen. Cztery niezależne obiekty datowane na 1900 rok zostały zaadopotowane i przystosowane do nowej funkcji. Części istniejącej struktury została wyburzona, tak by przywrócić pierwotną strukturę wnętrzu. Otoczona przez oryginalne ściany otwarta przestrzeń, wysoka na dwie kondygacje z widoczną drewnianą rzeźbą dachu, kryje sale ekspozycyjne, ośrodek edukacyjny oraz sklep z historycznymi materiałami budowalnymi. Odbywaja się tu także warsztaty rękodzieła. Veenhuizen jest częścią szerszego miejskiego, kulturalnego planu urbanistycznego. Transformacja komleksu wiązała się ze znikomą ingerencją w zastałą przestrzeń. Zachowano elementy zabytkowej, ceglanej fasady. Stalowa konstrukcja masywnych drzwi z transparentnymi szybami to jedyny współczesny detal.
O tym, czy odpowiednie projektowanie błękitnej infrastruktury w mieście może być odpowiedzią na postępujące zmiany klimatyczne z Timo Stevensem z renomowanej holenderskiej pracowni De Urbanisten rozmawia Agnieszka Radziszewska.
Wielkim zwycięzcą tegorocznej Amsterdamskiej Nagrody Architektonicznej jest Westbeat – pionierski budynek-hybryda, będący miejscem do mieszkania i pracy, mający dodatkowo własną, ale otwartą dla gości z zewnątrz przestrzeń publiczną, która może być wykorzystywana na różne sposoby.
Victory Boogie Woogie to najbardziej ekologiczny tunel w Europie. Tak przynajmniej twierdzą jego projektanci. Znajduje się na trasie Rotterdamsebaan, która połączyła w tym roku obwodnicę Hagi z autostradami A4 i A13.
Odbywający się w Eindhoven Dutch Design Week (DDW) to największy festiwal dizajnu na północ od Alp. W tym roku w nawiązaniu do szerzącej się pandemii COVID-19 jego temat przewodni brzmi Nowa Intymność.
Planet Netherlands to internetowy festiwal filmowy poświęcony ostatnim 20 latom w holenderskiej architekturze – od słynnego Moebius House autorstwa UNStudio z 1998 roku po projekty w ramach programu Almere 2030
Od połowy XX wieku działalność człowieka jest główną przyczyną ocieplenia klimatu. Miejscami, w których występuje kumulacja ludności, a tym samym źródeł emisji dwutlenku węgla są miasta. Dlatego ich rola w ochronie klimatu jest kluczowa.