u/u studio

i

Autor: u/u studio

Przestrzeń publiczna

Czeski freestyle: przestrzenie publiczne według U/U Studio

2023-10-09 11:24

Praskie U/U Studio przekształca przestrzenie publiczne czeskich miast, tworząc miejsca, które inspirują do nowych aktywności, a jednocześnie integrują mieszkańców. Prezentujemy ich ostatnie realizacje.

Spis treści

  1. Skatepark Řeporyje: rewolucja w architekturze skateparków
  2. Vltavská Underground: architektura podziemi
  3. 2500 Crates: architektura i ekologia

Praskie U/U Studio w ciągu ostatnich lat stało się jednym z najbardziej innowacyjnych i kreatywnych biur architektonicznych w Europie. Malownicze skwery, zaułki i place ich autorstwa, utrzymane w charakterystycznym, freestyle’owym stylu, zbliżają sportowych (lub nie) użytkowników do designerskiego świata bez barier architektonicznych.

Skatepark Řeporyje: rewolucja w architekturze skateparków

Jedną z ostatnich realizacji U/U Studio jest Skatepark Řeporyje w Pradze (2022). Dzięki inicjatywie mieszkańców dzielnicy powstała przestrzeń dostępną dla wszystkich, choć szczególnie atrakcyjna dla miłośników parkouru czy pumptracku. Skatepark Řeporyje to również doskonały przykład, jak architektura może łączyć funkcjonalność i sztukę.

Park oferuje różnorodne tory i przeszkody, które pozwalają na eksperymentowanie i rozwijanie umiejętności. Ale to nie tylko miejsce do uprawiania sportu – kompozycję dopełniają prace czeskich rzeźbiarzy - Čestmira Suški i Lukáša Raisa. Charakterystyczne są tu betonowe rampy zabarwione na odcienie ziemi, które ułatwiają orientację w przestrzeni.

Vltavská Underground: architektura podziemi

Zupełnie inny charakter ma przestrzeń Vltavská Underground (2022). To ambitne przedsięwzięcie przekształcenia dość niebezpiecznego przejścia podziemnego w miejsce spotkania ze sztuką.

Projekt ten polegał na modernizacji tunelu pod mostem Hlavkuv w Pradze. Powstała plenerowa przestrzeń kulturalna, artystyczna i rekreacyjna, służącą mieszkańcom niezależną od pory roku czy pogody. W ciągu dnia pełni funkcję korytarza dla pieszych i rowerzystów, a wieczorem staje się magicznym miejscem, gdzie odbywają się treningi, wystawy sztuki i inne wydarzenia kulturalne. Strefa wejściowa, znajdująca się bliżej węzła komunikacji miejskiej, została przygotowana na pop-up bar i bistro.

2500 Crates: architektura i ekologia

The last but not least: 2500 Crates (2021) stworzony na festiwal krajobrazu w Karniowie. Ten projekt to hołd dla natury i jednocześnie demonstracja zrównoważonego projektowania przestrzeni.

Organizowany corocznie festiwal jest wyjątkowym wydarzeniem promującym zrównoważony rozwój. Współpracujący z U/U Studio wolontariusze poddali recyklingowi 2500 skrzynek po napojach, wykorzystując je jako moduły w projekcie elementów skateparku. Powstałe w ten sposób meble miejskie po zakończeniu festiwalu zostały wykorzystane w przestrzeni miasta, tworząc miejsca spotkań dla lokalnej społeczności.

U/U Studio to grupa zajawkowiczów w świecie architektury. Tworzą przestrzenie, które są zarówno funkcjonalne, jak i artystycznie efektowne, inspirujące do nowych aktywności, a jednocześnie integrujące mieszkańców.