Nowoczesna willa

Dom betOnowy, czyli cacko z dziurką na leśnej działce koło Słupcy

W tym domu niemal wszystko jest betonowe: ściany, posadzki, podjazdy i zadaszenia, w których zaprojektowano owalne otwory zmiękczające ortogonalność bryły.

Dom betOnowy
Autorzy: PL.architekci, architekci Bartłomiej Bajon, Katarzyna Cynka-Bajon
Zespół projektowy: Joanna Sypniewska, Agnieszka Jurenko
Architektura wnętrz: PL.architekci
Architektura krajobrazu: PL.architekci
Konstrukcja: Mikołaj Kujath
Powierzchnia terenu: 15 200 m²
Powierzchnia zabudowy: 499 m²
Powierzchnia użytkowa: 355 m²
Projekt: 2016–2018
Realizacja: 2017–2022

Dom betOnowy to jedna z najnowszych realizacji poznańskiej pracowni PL.architekci. Został zaprojektowany dla czteroosobowej rodziny na malowniczej leśnej działce koło Słupcy. Inwestorom zależało na obiekcie parterowym, wykończonym szlachetnymi materiałami, które będą dobrze znosić upływ czasu. Wybór padł na surowy beton. Wykonano z niego cały budynek, od ścian i zadaszeń, po posadzki. Dla kontrastu część elewacji pokryto drewnianymi listwami.

Dom jako tło dla drzew

Od samego początku zależało nam, by dom był tłem dla drzew i jak najbardziej żył z nimi w dobrej relacji – opowiada Bartłomiej Bajon, prowadzący biuro PL.architekci. Ze względu na program użytkowy, budynek podzielono na trzy części: strefę dzienną, nocną i garażową. Wszystkie zamknięte są ramami żelbetowymi tworzącymi funkcjonalne zadaszenia i połączone dużym, przeszklonym holem.

Długie wsporniki zadaszeń wysunięte mocno poza bryłę domu wchodzą w interakcję z lasem – dodaje architekt. Dodatkowo w każdym zadaszeniu zaprojektowano owalne otwory, doświetlające przestrzeń i tworzące na elewacjach efektowną grę światła i cienia.

We wnętrzach beton i naturalne drewno

Obiekt dysponuje powierzchnią ponad 350 m². We wnętrzach również dominuje beton i naturalne drewno. Pionowe listwy z elewacji płynnie przechodzą w okładziny meblarskie, którymi wykończono ściany. Całość uzupełnia utrzymane głównie w szarościach wyposażenie i dodatki, w tym eleganckie tkaniny o różnej fakturze. Dom betOnowy znalazł się wśród czterech realizacji nominowanych do tegorocznej edycji konkursu o Nagrodę Architektoniczną Województwa Wielkopolskiego w kategorii budynków jednorodzinnych.

Lampy z duszą. Radosław Nakonowski daje industrialnym perełkom drugie życie