Dom inspirowany wiatrakiem

i

Autor: Archiwum Architektury Fan-cy house – dom inspirowany wiatrakiem; proj. 3DPROJEKT

Dom wiatrak

2019-02-28 13:57

Łódzka pracownia 3DPROJEKT stworzyła koncepcję domu, który kształtem przypomina wiatrak. W efekcie powstał trójskrzydłowy rzut, w którym każda z części budynku, dzienna, nocna i garażowa, została wpisana w formę wydłużonego trapezu.

Na jednym z łódzkich osiedli powstał dom inspirowany wiatrakiem autorstwa pracowni 3DPROJEKT. Zadaniem architektów było z jednej strony dopasowanie do sąsiednich budynków mieszkalnych o tradycyjnych, diagonalnych dachach, a z drugiej – stworzenie nieszablonowej bryły. Inspiracją stał się kształt działki, przypominający trapez, a także sama idea wyraźnego wydzielenia stref funkcjonalnych. W efekcie powstał trójskrzydłowy rzut inspirowany wiatrakiem, w którym każda z części domu, dzienna, nocna i garażowa, została wpisana w kształt wydłużonego trapezu o krawędziach równoległych do boków działki.

Szukając zależności przestrzennych, powieliliśmy geometryczny kształt rzutu każdego skrzydła również w trzecim wymiarze, wieńcząc poszczególne elewacje domu skośnymi gzymsami. Ukształtowana w ten sposób kalenica dodała całej bryle dynamizmu – mówi architekt Mariusz Wojtczak. Ze względu na skomplikowaną bryłę domu postawiono na nietypowe rozwiązania konstrukcyjne, takie jak m.in. wielkoformatowe prefabrykaty keramzytobetonowe. Każda ściana została dostarczona na budowę jako gotowy element z zintegrowanym zbrojeniem, przygotowanymi otworami oraz rozprowadzeniem instalacji elektrycznej.

Czytaj też: Dom po Drodze projektu KWK Promes |

Nowoczesna technologia i wykorzystanie dwunastocentymetrowych ścian konstrukcyjnych umożliwiło stworzenie oszczędnej i wytrzymałej bryły o doskonałych parametrach termicznych. Do pokrycia fasady budynku wykorzystaliśmy rdzewiejącą blachę korten – stal o podwyższonej wytrzymałości na warunki atmosferyczne, zmieniającą swój kolor stopniowo pokrywając się rudym nalotem. Materiał został użyty także na wrotach garażowych, zlicowanych z zewnętrzną płaszczyzną fasady, w rezultacie tworząc na elewacji rdzawy prostokąt, przypominający ślad po brakującym czwartym skrzydle. W tym miejscu zaprojektowaliśmy obszerną, reprezentacyjną strefę wejściową, stanowiącą oś obrotu całego założenia kompozycyjnego – mówi architektka Izabela Markowska. W efekcie powstał geometryczny i ekstrawagancki dom, przypominający kształtem wiatrak.