Architektura MuratorRealizacjeDom Kultury Krzemień / Szczecin

Dom Kultury Krzemień / Szczecin

Budynek – niewątpliwie współczesny i nowoczesny – bardziej inspiruje i otwiera przed użytkownikami możliwości, niż epatuje swoim wyrazem. O nowej realizacji pracowni Grid architekci pisze Marek Sietnicki.

Dom Kultury Krzemień / Szczecin
Dom Kultury Krzemień w Szczecinie, proj. Grid architekci; fot. Maciej Lulko
Dom Kultury KrzemieńSzczecin, ul. Krzemienna 10
AutorzyGrid architekci, architekci Artur Toboła, Agnieszka Zając
Współpraca autorskaarchitekci Paulina Gogacz, Hanna Moskal
Architektura wnętrzGrid architekci
Architektura krajobrazuGrid architekci
KonstrukcjaPB Stalbet
Generalny wykonawcaExpert
InwestorUrząd Miasta Szczecina
Powierzchnia terenu5284.0 m²
Powierzchnia zabudowy893.0 m²
Powierzchnia użytkowa1159.0 m²
Powierzchnia całkowita1345.0 m²
Kubatura7188.0 m³
Projekt2018
Data realizacji (koniec)2020
Koszt inwestycji10 000 000 PLN

Dom Kultury Krzemień w Podjuchach w Szczecinie powstał z inicjatywy mieszkańców, którzy chcieli zaktywizować kulturalnie swoją dzielnicę. Pierwotna, zaakceptowana przez miasto koncepcja zakładała stworzenie centrum aktywności lokalnej i z takimi założeniami w 2017 roku został rozpisany konkurs architektoniczny, który wygrała pracownia Grid architekci. W trakcie pracy nad projektem zmieniono formułę obiektu z centrum aktywności lokalnej na dzielnicowy dom kultury, obecnie działający pod nazwą Dom Kultury Krzemień.

Dzielnica Podjuchy nie należy do najlepszych w Szczecinie. Z jednej strony ma charakter poprzemysłowy, co podkreśla rozciągnięcie jej wzdłuż torów kolejowych, a z drugiej wciąż pobrzmiewają tu echa przedmieścia rozwijającego się intensywnie w latach 30. XX wieku na krawędzi podszczecińskiej Puszczy Bukowej, na wzgórzach z widokiem na rozlewiska Odry. W sąsiedztwie domu kultury znajdują się blokowiska z lat 80. oraz niewielkie hale i warsztaty, ale także kilkanaście modernistycznych willi z lat 30.

Tagi:
Siedziba firmy Prime Construction w Szczecinie Budynek wydaje się prosty i oczywisty w swoich rozwiązaniach. Całość sprawia wrażenie, że jest dokładnie tak, jak powinno być – o projekcie pracowni Orłowski, Szymański-Architekci pisze Marek Sietnicki.
Morskie centrum w Szczecinie Nieregularna forma obiektu, przypominająca bryłę statku, dynamizuje przestrzeń poprzez różne kierunki i kąty skosów ścian tworzących elewację – o projekcie autorstwa pracowni Piotr Płaskowicki Architekt pisze Jacek Droszcz.
Teatr Letni w Szczecinie Konstrukcja jest dynamiczna, ekspresyjna, śmiała i lekka. Wyróżnia się bardzo na tle podobnych obiektów zrealizowanych w ostatnich latach w Polsce – realizację projektu pracowni Flanagan Lawrence komentuje Dariusz Herman.
Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie Biblioteka jako przestrzeń uwolniona ze ściśle zdefiniowanych funkcji i determinującej substancji ma być miejscem twórczej wymiany myśli – o realizacji Kokoprojekt pisze Katarzyna Gucałło.
Teatr Letni w Szczecinie po modernizacji: nowy amfiteatr na nowe czasy Zakończyła się przebudowa Teatru Letniego w Szczecinie. Zależało nam na stworzeniu najlepszego amfiteatru pod względami akustycznymi oraz technologicznymi w Europie, a być może i poza nią. Gwarantujący wysoką jakość dźwięku, naturalnie wentylowany amfiteatr wpisuje się w nowy, postcovidowy model funkcjonowania obiektów kultury – tłumaczy architekt Jason Flanagan z londyńskiego biura Flanagan Lawrence, które odpowiada za modernizację.
Rozbudowa Teatru Polskiego w Szczecinie Jednym z wyzwań podczas modernizacji i rozbudowy Teatru Polskiego w Szczecinie było wykonanie pierwszej w Polsce dociskowej ściany żelbetowej, która stanowiła zabezpieczenie obudowy wykopu, a także pełni funkcję fundamentu obiektu – pisze Romuald Loegler.