Architektura MuratorRealizacjeDom Kultury Krzemień / Szczecin

Dom Kultury Krzemień / Szczecin

Budynek – niewątpliwie współczesny i nowoczesny – bardziej inspiruje i otwiera przed użytkownikami możliwości, niż epatuje swoim wyrazem. O nowej realizacji pracowni Grid architekci pisze Marek Sietnicki.

Dom Kultury Krzemień / Szczecin
Dom Kultury Krzemień w Szczecinie, proj. Grid architekci; fot. Maciej Lulko
Dom Kultury KrzemieńSzczecin, ul. Krzemienna 10
AutorzyGrid architekci, architekci Artur Toboła, Agnieszka Zając
Współpraca autorskaarchitekci Paulina Gogacz, Hanna Moskal
Architektura wnętrzGrid architekci
Architektura krajobrazuGrid architekci
KonstrukcjaPB Stalbet
Generalny wykonawcaExpert
InwestorUrząd Miasta Szczecina
Powierzchnia terenu5284.0 m²
Powierzchnia zabudowy893.0 m²
Powierzchnia użytkowa1159.0 m²
Powierzchnia całkowita1345.0 m²
Kubatura7188.0 m³
Projekt2018
Data realizacji (koniec)2020
Koszt inwestycji10 000 000 PLN

Dom Kultury Krzemień w Podjuchach w Szczecinie powstał z inicjatywy mieszkańców, którzy chcieli zaktywizować kulturalnie swoją dzielnicę. Pierwotna, zaakceptowana przez miasto koncepcja zakładała stworzenie centrum aktywności lokalnej i z takimi założeniami w 2017 roku został rozpisany konkurs architektoniczny, który wygrała pracownia Grid architekci. W trakcie pracy nad projektem zmieniono formułę obiektu z centrum aktywności lokalnej na dzielnicowy dom kultury, obecnie działający pod nazwą Dom Kultury Krzemień.

Dzielnica Podjuchy nie należy do najlepszych w Szczecinie. Z jednej strony ma charakter poprzemysłowy, co podkreśla rozciągnięcie jej wzdłuż torów kolejowych, a z drugiej wciąż pobrzmiewają tu echa przedmieścia rozwijającego się intensywnie w latach 30. XX wieku na krawędzi podszczecińskiej Puszczy Bukowej, na wzgórzach z widokiem na rozlewiska Odry. W sąsiedztwie domu kultury znajdują się blokowiska z lat 80. oraz niewielkie hale i warsztaty, ale także kilkanaście modernistycznych willi z lat 30.

Tagi:
Rozbudowa Teatru Polskiego w Szczecinie Jednym z wyzwań podczas modernizacji i rozbudowy Teatru Polskiego w Szczecinie było wykonanie pierwszej w Polsce dociskowej ściany żelbetowej, która stanowiła zabezpieczenie obudowy wykopu, a także pełni funkcję fundamentu obiektu – pisze Romuald Loegler.
Westival Sztuka Architektury 2022 Jedenastego maja rozpoczyna się w Szczecinie Westival Sztuka Architektury 2022. Głównym wydarzeniem tegorocznej edycji jest wystawa „Młoda Polska”, na której zobaczymy jedenaście młodych pracowni architektonicznych wytypowanych przez kuratora Piotra Śmierzewskiego.
Morskie Centrum Nauki / Szczecin Nietypowym elementem budynku jest sferyczne planetarium zlokalizowane w centralnej części holu. Monolityczna konstrukcja została wsparta na dwóch podciągach żelbetowych, dzięki czemu sprawia wrażenie lewitującej kuli. O wyzwaniach związanych z realizacją Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie pisze Piotr Płaskowicki.
Teatr Letni / Szczecin Ze względu na mocno zdegradowaną konstrukcję nie wszystkie historyczne elementy budynku udało się zachować. Pozostawiono m.in. żelbetowy łuk, betonowe kaskady i rzeźby, natomiast zadaszenia i proscenium zaprojektowano od nowa – o wyzwaniach związanych z realizacją piszą Przemysław Kołodziej i Andrzej Kowal.
Morskie Centrum Nauki w Szczecinie projektu Płaskowicki & Partnerzy Dobiega końca budowa Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie według konkursowego projektu biura Płaskowicki & Partnerzy z 2011 roku. Nowa placówka na Łasztowni ma zostać oddana do użytku już w przyszłym roku [ZDJĘCIA Z BUDOWY].
Aula Kopernikańska PUM / Szczecin Aula Kopernikańska PUM ukończona w roku 1972 jest nieodkrytym skarbem architektury czasów PRL. O szczecińskiej realizacji Mariana Rąbka pisze Tomasz Sachanowicz.