Architektura MuratorRealizacjeDom POZ_1 projektu pracowni PL.architekci

Dom POZ_1 projektu pracowni PL.architekci

Przystępując do projektowania domu dla sześcioosobowej rodziny, architekci stanęli przed dość typowym wyzwaniem. Starali się w maksymalnym stopniu wykorzystać atrakcyjną lokalizację działki, a jednocześnie odseparować obiekt od chaotycznej zabudowy w sąsiedztwie.

Dom POZ_1 projektu pracowni PL.architekci
Dom POZ_1 w Poznaniu, proj. PL.architekci; fot. Anna B. Gregorczyk
Dom POZ_1Poznań
AutorzyPL.architekci, Bartłomiej Bajon, Katarzyna Cynka
Powierzchnia użytkowa353.0 m²
Projekt2012-2015
Data realizacji (początek)2013
Data realizacji (koniec)2018

Najnowsza realizacja pracowni PL.architekci to dom jednorodzinny w Poznaniu, położony w sąsiedztwie terenów objętych ochroną krajobrazową, a jednocześnie w pobliżu chaotycznej zabudowy podmiejskiej. Obiekt planowany dla sześcioosobowej rodziny miał być wyraźnie podzielony na strefy dla każdego z mieszkańców, z centralnie usytuowanym salonem i kuchnią. Inwestorom zależało przy tym, by część dla dzieci była odseparowana od przestrzeni dziennej i nocnej rodziców. Autorzy zaproponowali więc budynek, który z jednej strony otwiera się na najbardziej atrakcyjny krajobraz, z drugiej poprzez pełną ścianę ogrodzeniową odcina od pobliskiej zabudowy. Wrażenie, że wnętrza się przenikają, potęguje ten sam, biały kolor posadzki – w domu z żywicy, na tarasie z betonu. Motywem przewodnim jest jednak drewno. Pionowe lamele na elewacji nawiązują do rytmu pni drzew pobliskiego lasu – tłumaczą architekci. Drewno pojawia się też we wnętrzach, w formie fornirowanych dębem paneli ściennych i frontów niektórych mebli. Powierzchnia użytkowa budynku wynosi 353 m2.

Dom POZ_1 jest jedną z pięciu realizacji nominowanych do tegorocznej Nagrody Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro. Laureata poznany 17 października.

Dom w zagrodzie – projekt pracowni NA NO WO architekci Dom w zagrodzie od NA NOWO architekci to projekt obejmujący odbudowę i adaptację opuszczonych zabudowań gospodarczych – przedwojennej stodoły oraz ruin dawnego budynku mieszkalnego. Znajdują się one na rozległej działce położonej w jednej z zabytkowych dolnośląskich wsi. Jej historia sięga średniowiecza, a cała wieś objęta jest strefą ochrony konserwatorskiej.
Dom 40i4: nowa realizacja Autograf Studio Tuż przy granicy z Czechami, w malowniczej okolicy jednej z miejscowości Beskidu Śląskiego, powstaje Dom 40i4 projektu krakowskiej pracowni Autograf Studio. Nadwieszona nad terenem podłużna bryła mierzyć będzie 40 metrów długości i 4 metry szerokości.
Mały Dom 2020. Zgłoszenia Redaktorzy magazynu „Volume Zero” zapraszają do udziału w konkursie na projekt małego domu odpowiadającego na wielkie wyzwania współczesnych czasów.
Dom ze starej stodoły projektu Wrzeszcz Architekci Architekci wykorzystali cegłę ze starej poniemieckiej stodoły, tworząc współczesny dom dla młodej rodziny z dwójką dzieci inspirowany tradycyjnym budownictwem Wielkopolski.
Zet Dom w warszawskim Wawrze Wśród heterogenicznej zabudowy willowej dzielnicy Warszawy powstał neomodernistyczny dom obłożony białym klinkierem. Za projekt obiektu odpowiada pracownia Paweł Lis Architekci.
Dom na skarpie w Płocku Dom na skarpie to jedna z ostatnich realizacji warszawskiej pracowni MAG Architekci. Wkomponowany w zbocze budynek, otwiera się dużym przeszkleniem na malowniczy krajobraz starorzecza Wisły.