Dom wtopiony w tło lasu

Dom w Tarnowskich Górach - jak z drewnianych klocków

2023-09-24 8:46

Drewniana bryła jest tak ukształtowana, aby budynek wpisywał się w krajobraz. Od zachodu jednokondygnacyjna – płaska jak pola, od wschodu dwukondygnacyjna – wysoka jak drzewa, dostosowana do sąsiadującej zabudowy. Architekci nie znaleźli w najbliższym otoczeniu inspiracji formalnych, dlatego zdecydowali się wtopić budynek w tło lasu. Projekt pracowni Robota.

Spis treści

  1. Śląska szkoła architektury
  2. Dom jak z drewnianych klocków
  3. Eleganckie pudełko na kolekcję sztuki
  4. Założenia autorskie
Dom jednorodzinny Tarnowskie Góry, Pniowiec
Autorzy: ROBOTA, architekci Aleksander Palka, Jakub Korfanty
Konstrukcja: CONSTE Ireneusz Wolnik
Inwestor: prywatny
Powierzchnia terenu: 1722 m²
Powierzchnia zabudowy: 146 m²
Powierzchnia użytkowa: 135 m²
Powierzchnia całkowita: 328 m²
Kubatura: 349 m³
Projekt: 2016
Realizacja: 2016-2018

Śląska szkoła architektury

Robota to katowicka pracownia założona przez młodych architektów, absolwentów Politechniki Śląskiej, Aleksandra Palkę i Jakuba Korfantego. Tematy opracowywane w biurze są bardzo różnorodne – od adaptacji po projekty nowych obiektów, od domów jednorodzinnych po duże zespoły usługowe. Analiza kolejnych realizacji pokazuje skłonność projektantów do stosowania pragmatycznych rozwiązań, prostych form, dbałości o detal oraz szacunek do kontekstu otoczenia. Uważam, że cechy te pozwalają wpisać styl pracy architektów w nurt tzw. śląskiej szkoły architektury.

Potwierdzeniem tego jest jedna z ich ostatnich realizacji – niewielki dom jednorodzinny dla kolekcjonerów sztuki w Pniowcu, jednej z dzielnic Tarnowskich Gór, w pięknym krajobrazowo kompleksie Lasów Lublinieckich. Obiekt usytuowano wśród niejednolitej zabudowy jednorodzinnej, rozrzuconej wzdłuż strumyka Pniowiec. W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się dom z rozłożystym skośnym dachem, typowy przykład podmiejskiej architektury dworkowej. Architekci nie znaleźli w najbliższym otoczeniu inspiracji formalnych, dlatego zdecydowali się wtopić budynek w tło lasu. Zaprojektowali więc dom złożony ze spiętrzonych prostopadłościennych brył, których płaszczyzny pokryli boazerią z modrzewia syberyjskiego, artykulacją i kolorystyką naśladującą pnie drzew.

Dom w Tarnowskich Górach 03

i

Autor: Tomasz Zakrzewski / archifolio.pl Nawiązania do przyrody widoczne są w detalach: w drewnie na elewacji, odbiciach krajobrazu w oknach

Dom jak z drewnianych klocków

Potrzeby użytkowe młodych inwestorów ograniczały się do strefy dziennej z salonem, kuchnią i biurem oraz strefy nocnej z niewielką sypialnią, garderobą i łazienką. Ten dość skromny program architekci zrealizowali z zegarmistrzowską precyzją w niezwykle racjonalny sposób. Dom jest zbudowany jakby z drewnianych klocków. Większy podłużny, usytuowany wzdłuż trapezowej działki w układzie wschód-zachód, mieści strefę dzienną. Na nim, od strony wschodniej, położono mniejszy, w którym zaplanowano część nocną.

Na niezabudowanym dachu dolnego klocka znajduje się olbrzymi taras, do którego przylega sypialnia. W środek parteru wstawiony jest boks, ukrywający pomieszczenia pomocnicze. Dzieli on otwartą przestrzeń na trzy strefy funkcjonalne – salon z jadalnią, aneks kuchenny oraz strefę wejściową z gabinetem i klatką schodową. Bryła jest tak ukształtowana, aby budynek wpisywał się w krajobraz. Od zachodu jednokondygnacyjna – płaska jak pola, od wschodu dwukondygnacyjna – wysoka jak drzewa, dostosowana do sąsiadującej zabudowy.

Dom w Tarnowskich Górach 02

i

Autor: Tomasz Zakrzewski / archifolio.pl Prosta bryła wysokością nawiązuje do tradycyjnego budynku na sąsiedniej działce. Betonowa wiata zastępuje typowy garaż

Eleganckie pudełko na kolekcję sztuki

Przeszklenia rozmieszczone zostały w taki sposób, żeby budynek i otoczenie prowadziły swoisty dialog. W salonie z okna o powierzchni całej ściany rozciąga się widok na zachód, na łąki i drzewa w oddali. Duże okno w kuchni pozwala wyjrzeć na bliski las. Okna sypialni otwierają się na dwie strony – wschodnią i zachodnią. Wszystkie ujmują krajobraz w różne kadry, które współgrają z kolekcją wiszącą na ścianach. Przeszklenia usytuowane są w takich miejscach, że perforują bryłę budynku na przestrzał. Nieotynkowane żelbetowe stropy i białe ściany tworzą surowe, neutralne tło dla dzieł sztuki.

Dom w Tarnowskich Górach 08

i

Autor: Tomasz Zakrzewski / archifolio.pl Taras dachowy przylegający do sypialni również pokrywają sosnowe deski

W domu dla kolekcjonerów zaprojektowanym przez Aleksandra Palkę i Jakuba Korfantego odczytuję podświadome cytaty z klasyków – na przykład z ascetycznych budynków Miesa van der Rohe lub z organicznej architektury Alvara Aalto. Projekt pracowni Robota jest inteligentną reinterpretacją modernistycznych kanonów, w wyniku której powstał budynek autentycznie nowoczesny, funkcjonalny, szanujący otoczenie i przy tym wszystkim będący eleganckim pudełkiem na kolekcję sztuki.

Dom w Tarnowskich Górach 09

i

Autor: Tomasz Zakrzewski / archifolio.pl Zbudowana z trzech płaszczyzn wiata garażowa może być traktowana jak ogrodowa rzeźba. Panoramiczne okna na przestrzał budynku sprawiają, że staje się przezierny

Założenia autorskie

Dom znajduje się wśród rozrzedzonej zabudowy jednorodzinnej, od strony wschodniej sąsiadując z granicą lasu. Na działce, w części centralnej przeznaczonej pod zabudowę, zaprojektowano budynek na planie prostokąta o wymiarach 15,14 m na 9,66 m. Obiekt ma dwie kondygnacje – pierwszą zajmuje strefa dzienna z kuchnią, biurem i salonem, a drugą przeznaczono na strefę nocną z pojedynczą sypialnią, garderobą, łazienką i tarasem. Taki układ funkcjonalny znalazł swoje odzwierciedlenie w nietypowym kształcie budynku – wydłużonej horyzontalnie literze L. Forma ta została obrana nieprzypadkowo, uzupełnia bowiem styk otwartego płaskiego terenu łąk z granicą lasu. Jednokondygnacyjna część budynku przechodzi w dwukondygnacyjną, poprzedzoną bardzo dużym tarasem.

Dom w Tarnowskich Górach 10

i

Autor: Tomasz Zakrzewski / archifolio.pl Elewacja z dużym oknem w części kuchenno-jadalnej

Dom ma przemyślany układ przeszkleń. Sypialnia została otwarta z jednej strony na łąki i horyzont, a z drugiej – na ścianę lasu. Okna usytuowane na przestrzał zaprojektowano na całą szerokość i wysokość pomieszczenia. Ponadto zastosowano tu nietypowe rozwiązanie, pozwalające wsunąć całą płaszczyznę okna tarasowego w ścianę. Również otwarcia w dolnej kondygnacji zlokalizowano w miejscach odpowiednio kadrujących przestrzeń na zewnątrz. Elewacja południowa, granicząca z jaskrawozielonym domem katalogowym ma tylko jedno okno skierowane na ogród sąsiada. Pomimo wciąż rozrastającej się okolicznej zabudowy, z wnętrz budynku widzimy jedynie las i łąki.

JAKUB KORFANTY, ALEKSANDER PALKA

Przeszklenia rozmieszczone zostały w bardzo przemyślany sposób. Ujmują krajobraz w różne kadry, które współgrają z kolekcją wiszącą na ścianach

A House in Tarnowskie Góry

Located in a loosely built up suburb of Tarnowskie Góry, a medium-sized city in southern Poland, the house occupies a site between meadows and woods. It is composed of two blocks: an elongated one-storied mass containing the living/dining room, kitchen, and the entrance zone with an office, and a smaller block erected on its eastern end, containing one bedroom, bathroom and a dressing room. The remaining roof area of the ground floor serves as a large terrace. The house is harmonized with the lay of the landscape – two-storied by the woods, low and flat by the meadow. Windows are placed in a way allowing to open views onto the surroundings and they often face each other on both sides of the house, thus framing the views like paintings.