Architektura MuratorRealizacjeDom Wiatrak koło Lubartowa: nowa funkcja w starym młynie

Dom Wiatrak koło Lubartowa: nowa funkcja w starym młynie

Architekci poddali przebudowie stary drewniany wiatrak. Największym wyzwaniem było pogodzenie stosunkowo niewielkich wymiarów młyna z funkcją mieszkalną, która miała spełniać wymagania rodziny z dwójką dzieci – tłumaczą.

Dom Wiatrak koło Lubartowa: nowa funkcja w starym młynie
Dom Wiatrak koło Lubartowa; fot. Rafał Chojnacki Fotografia Architektury
Dom Wiatrakokolice Lubartowa
AutorzyMichał Kucharski, Mateusz Piwowarski (projekt koncepcyjny); Michał Kucharski, Mateusz Piwowarski, Sylwia Ciesielska (projekt budowlany i wykonawczy)
InstalacjeKozmik Projekt
Powierzchnia użytkowa148.0 m²
Projekt2018
Data realizacji (koniec)2020
Wsparcie techniczneArkadiusz Szałyga

Dom Wiatrak to nowa realizacja architektów Michała Kucharskiego, Mateusza Piwowarskiego i Sylwii Ciesielskiej. Budynek stanął w malowniczej okolicy jednej z lubelskich wsi koło Lubartowa. Projekt obiektu stanowi rozwinięcie koncepcji Tomasza Padły i Michała Kucharskiego przygotowanej w ramach konkursu na współczesny dom wiejski, który w 2014 roku praskie wydawnictwo FOIBOS Books zorganizowało dla studentów wydziałów architektury krajów Grupy Wyszehradzkiej i Słowenii. Projekt został dostrzeżony przez inwestora z Lubelszczyzny, który znalazł się w posiadaniu starego wiatraka. Wstępna koncepcja przeszła niezbędne modyfikacje, została dostosowana do wymagań klienta, uwarunkowań technicznych oraz lokalnych – opowiada Michał Kucharski. Jak tłumaczy, największym wyzwaniem było pogodzenie stosunkowo niewielkich wymiarów młyna z funkcją mieszkalną, która miała spełniać wymagania rodziny z dwójką dzieci. Obiekt w rzucie miał zaledwie 6,5 x 6,5 m. Ważnym elementem było również wykorzystanie istniejących elementów. Zależało nam, aby projekt nie był po prostu adaptacją historycznego budynku – mówi „A-m”.

Dom Wiatrak koło Lubartowa: nowa funkcja w starym młynie
Dom Wiatrak koło Lubartowa; fot. Rafał Chojnacki Fotografia Architektury

Architekci wykonali zupełnie nową, żelbetową konstrukcję obiektu. Stare elementy, nadające się do ponownego wykorzystania, zostały oczyszczone i odrestaurowane, a następnie zamontowane na szkielecie. Dolna część ma żelbetowe stropy i ściany. Z niej wyprowadzono cztery słupy, na których opierają się kolejne poziomy budynku. W ścianach zewnętrznych wykorzystano stare belki młyna, tworząc tzw. mur pruski we wnętrzach. Wiatrak zyskał też dwuspadowy dach z drewnianą więźbą o konstrukcji krokwiowo-jętkowej – tłumaczy Kucharski.  Elewacje wykończono w większości nowymi deskami, postarzonymi jednak poprzez opalenie.

Czytaj też: Dom stodoła: nieustający trend w architekturze. Najpiękniejsze domy stodoły w Polsce |

Pomieszczenia mieszkalne autorzy rozplanowali na trzech kondygnacjach nadziemnych i dodatkowej antresoli, ale aby uzyskać większą przestrzeń zaprojektowali również część podziemną. Znalazł się tam garaż, pomieszczenie techniczne i przestronny salon dla gości.

Na parterze usytuowano przestrzeń dzienną z kuchnią i czytelnią, powyżej sypialnie z łazienkami, a na antresoli – miejsce do pracy ze spektakularnym widokiem na okoliczne pola. Oryginalne elementy młyna stanowią też dekorację wnętrz. Otwór pomiędzy najwyższymi kondygnacjami pozwolił na umieszczenie w środku historycznego koła palecznego, które służyło do wprawiania w ruch żaren. Na parterze osadzono zaś oryginalny kozioł z rozebranego wiatraka.

Dom Wiatrak koło Lubartowa: nowa funkcja w starym młynie
Dom Wiatrak koło Lubartowa; fot. Rafał Chojnacki Fotografia Architektury
Dom Wiatrak koło Lubartowa: nowa funkcja w starym młynie
Dom Wiatrak koło Lubartowa; fot. Rafał Chojnacki Fotografia Architektury
Dom Wiatrak koło Lubartowa: nowa funkcja w starym młynie
Dom Wiatrak koło Lubartowa; fot. Rafał Chojnacki Fotografia Architektury
Dom w zagrodzie – projekt pracowni NA NO WO architekci Dom w zagrodzie od NA NOWO architekci to projekt obejmujący odbudowę i adaptację opuszczonych zabudowań gospodarczych – przedwojennej stodoły oraz ruin dawnego budynku mieszkalnego. Znajdują się one na rozległej działce położonej w jednej z zabytkowych dolnośląskich wsi. Jej historia sięga średniowiecza, a cała wieś objęta jest strefą ochrony konserwatorskiej.
Dom wiatrak Łódzka pracownia 3DPROJEKT stworzyła koncepcję domu, który kształtem przypomina wiatrak. W efekcie powstał trójskrzydłowy rzut, w którym każda z części budynku, dzienna, nocna i garażowa, została wpisana w formę wydłużonego trapezu.
Autor: Piotr Prus
Willa pod Skocznią na warszawskim Mokotowie: nowa realizacja 77STUDIO architektury W projekcie Willi pod Skocznią autorzy starali się nawiązać do międzywojennej architektury Mokotowa, w tym domu własnego Romualda Gutta, ale odwołują się też do nieistniejącego już kina Moskwa przy ul. Puławskiej.
Dom z widokiem: nowa realizacja Grupy Verso Na rozległej działce z malowniczym widokiem na krajobraz Wyżyny Śląsko-Krakowskiej architekci z Grupy Verso zrealizowali dom o powierzchni blisko 200 metrów kwadratowych. Niemal połowę przestrzeni zajmują jednak tarasowe podcienia.
Dom nad wzgórzem projektu Autograf Studio Najnowszy projekt krakowskich architektów z Autograf Studio to 500-metrowy dom w jednej z górskich miejscowości na terenie Austrii. Autorzy zaproponowali horyzontalną białą bryłę wkomponowaną w zbocze malowniczego wzniesienia.
Renowacja domu na Dolnym Śląsku Ideą projektu stało się zachowanie specyficznego nastroju miejsca, które utraciło swą podstawę użytkową. Architektowi zależało na podtrzymaniu trwania substancji w zastanym momencie i ekspozycji tej, którą oszczędziły czas i historia – o projekcie pracowni ARÉ Stiasny/Wacławek pisze Grzegorz Stiasny.
Okna dachowe jak obrazy – wymarzony dom z widokiem na park „Park Grabiszyński to nasze ulubione miejsce we Wrocławiu – pozwala poczuć się jak w lesie, choć jesteśmy w centrum miasta. Gdy pojawiła się możliwość zakupu działki graniczącej z tym terenem nie zastanawialiśmy się długo. Zdawaliśmy sobie jednak sprawę, że będzie to wymagający projekt, dlatego o wsparcie poprosiliśmy architektów z biura „Wytwórnia Pracownia Projektowa” – opowiadają inwestorzy domu we Wrocławiu.
V4 Family Houses 2022: najpiękniejsze domy Grupy Wyszehradzkiej na wystawie w Krakowie Do 31 marca można oglądać wystawę „V4 Family Houses 2022”, prezentującą najciekawsze domy jednorodzinne z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Na ekspozycji zobaczymy m.in. realizacje PAG Pracowni Architektury Głowacki, biura jojko+nawrocki architekci, BXB studio i Marty Keller.