Dom z Dwiema Kalenicami w Konstancinie-Jeziornie | |
Autorzy: | Z3Z Architekci, Mateusz Zajkowski, Agnieszka Grądkiewicz, Agata Rakowska |
Powierzchnia użytkowa: | 210 m² |
Realizacja: | 2022 |
Wyzwania projektowe
Autorzy mieli do dyspozycji wąską działkę o znacznym nachyleniu, położoną w bardzo malowniczej okolicy podwarszawskiego Konstancina. Z jednej strony las, z drugiej jeziora. Obowiązujący dla tego obszaru miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego narzucał jednak specyficzne uwarunkowanie. Dla działki, która ma ok. 19 metrów szerokości warunkiem było zastosowanie dachów dwu- lub wielospadowych o dość dużym kącie nachylenia. Dodatkowym utrudnieniem była konieczność zastosowania dachu z kalenicą, która miała być skierowana równolegle do drogi.
Jeśli na działce byłby budowany nieduży dom, o powierzchni ok. 100 m², to zapisy nie byłyby aż tak dużym wyzwaniem, ale pozostałe parametry planu pozwalały na realizację obiektu o powierzchni ponad 200 m² – wspomina Mateusz Zajkowski z pracowni Z3Z Architekci. Dodaje, że dach z kalenicą równoległą do drogi, czyli o długości maksymalnie 13 m, nie byłby wstanie przykryć domu o powierzchni ponad 200 m², dlatego projektanci zaproponowali zastosowanie dwóch kalenic.
Budynek zaplanowano na rzucie zbliżonym do litery L. Jego kształt podyktowany został głównie układem funkcjonalnym. Od frontu dom wypełnia działkę całą swoją szerokością, ale w dalszej części bryła została nieznacznie wycofana, aby zapewnić możliwość dojazdu do garażu i manewrowania przed nim.
Front domu, czyli elewacja od strony ulicy, to jednocześnie elewacja ogrodowa. Architekci zdecydowali się na takie rozwiązanie, bo na tyłach działki znajdował się nieduży domek, który – jak się okazało – miał wspólną ścianę z domem sąsiada.
Z widokiem na dolinę rzeki
Z frontowej części budynku i zlokalizowanego tu tarasu rozpościera się malowniczy widok na stawy i dolinę rzeki: naturalny, chroniony krajobraz, który nigdy nie zostanie zabudowany. Aby zapewnić mieszkańcom prywatność, ta część domu została nieznacznie wyniesiona ponad poziom terenu. Elewacje obiektu wykończono płytą włókno-cementową, płytami HPL oraz tynkiem silikonowym.
Surowe, loftowe wnętrza
Projekt wnętrz również opracował zespół Z3Z Architekci. Inwestorom zależało na surowym, loftowym charakterze. W części dziennej autorzy zaproponowali więc duże, otwarte przestrzenie i pozostawienie betonowych sufitów z efektem odciśniętych desek szalunkowych. Dla kontrastu wprowadzili też dużo naturalnego drewna, a ściany w kuchni wykończyli ceglanymi płytkami. Całość uzupełnia system regałów ze stali i klika prostych, funkcjonalnych mebli.