Dom za Dachem w Krakowie. Ma skośny dach, więc obsadzili go rozchodnikami. To projekt pracowni Superhelix

2024-08-05 15:44

Skośny dach podyktowany decyzją o warunkach zabudowy architekci potraktowali jako punkt wyjścia dla idei całego projektu. Zaproponowali megastrukturę schodzącą prawie do samej ziemi, która przy okazji osłania prywatną część domu od ulicy i sąsiadujących zabudowań. Przypominamy materiał A-M z 2018 roku.

Spis treści

  1. Nazwali go Dom za Dachem. Bo jest schowany
  2. Dach musiał być skośny. Superhelix zrobił więc skośny i zielony
  3. Elewacja pokryta deską z cedru kanadyjskiego
  4. Dom w Krakowie. Zdjęcia
Spacer po Galerii PLATO z Robertem Koniecznym
Nazwa obiektu Dom za Dachem
Adres obiektu Kraków
Autorzy Superhelix Pracownia Projektowa, architekt Bartłomiej Drabik
Konstrukcja Marcin Matoga – Konstrukcje Budowlane
Powierzchnia użytkowa 189.0 m²
Data realizacji (koniec) 2018

Nazwali go Dom za Dachem. Bo jest schowany

Zlokalizowany w podmiejskiej strefie Krakowa budynek jest częścią osiedla składającego się z 10 domów jednorodzinnych. W celu zapewnienia prywatności mieszkańcom, od strony drogi dojazdowej oraz północnych sąsiadów obiekt schowany został za połacią dachu schodzącą prawie do samej ziemi, co tłumaczy jego nazwę – Dom za Dachem. Tę część obsadzono rozchodnikami, a na dobrze nasłonecznionej części południowej zamontowano ogniwa fotowoltaiczne.

Dach musiał być skośny. Superhelix zrobił więc skośny i zielony

- Zielony dach posiada spadek 45 stopni. Zdecydowanie łatwiejszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie tradycyjnego zielonego dachu płaskiego, jednak na to nie zezwalały warunki zabudowy – dach musiał być skośny. Takie rozwiązanie było wyzwaniem technicznym i finansowym, ale dzięki temu powierzchnia dachu zielonego znacznie przekroczyła powierzchnię terenu zajętą przez budynek. Można powiedzieć, że oddano naturze z nawiązką to, co jej zabrano – tłumaczy autor obiektu Bartłomiej Drabik z pracowni Superhelix.

Czytaj też:

Dom manifest. Przeciw życiu na pokaz i na kredyt

Dom z cegły. Rudy Dom uznano od razu za hit

Superhelix. Dom z żaglami

Elewacja pokryta deską z cedru kanadyjskiego

Od strony południowej zwraca uwagę konstrukcja z drewna klejonego z ukośnie prowadzonymi elementami oraz podcięciami przy brzegach dachu. Jest ona wyeksponowana nie tylko na zewnątrz, ale przenika też do środka obiektu. Elewacja została pokryta deską z cedru kanadyjskiego, które z czasem nabierze szlachetnej patyny i zmieni swój kolor na srebrno-szary, nie trzeba więc poddawać go kosztownej i czasochłonnej konserwacji. Zielony dach także nie potrzebuje pielęgnacji, nie trzeba go podlewać, a długotrwałe suche okresy nie są mu straszne, gwarantuje to zacieniona północna ekspozycja oraz naturalna retencja wody rozchodników.

Ten dwukondygnacyjny dom o powierzchni 189 m2 zaprojektowano na rzucie prostokąta. Na parterze znalazł się garaż, strefa dzienna i kuchnia. Na tym poziomie zlokalizowano także pokój gościnny, toaletę oraz pomocnicze pomieszczenia gospodarcze. Z kolei na piętrze usytuowana została sypialnia z garderobą i łazienką, dwa pokoje dla dzieci z osobną łazienka oraz bawialnia.

Dom w Krakowie. Zdjęcia