Nowoczesny dom jednorodzinny

Drewno z odzysku na elewacji. Dom w Żabiej Woli to pochwała recyklingu

Drewno z odzysku na elewacji. Tu dom obłożono deskami ze starego, rozebranego domu, a na zużyte deski nałożono białe paski z aluminiowej blachy podkreślające otwory okienne. Centralna część salonu i ściana w sypialni na piętrze wykończona jest materiałem odzyskanym z fundamentowych pali z gdańskiej Wyspy Spichrzów. Ten dom to dowód, jak wiele można mieć z recyklingu. Projekt: Piotr Kuczia.

Spis treści

  1. Dom w Żabiej Woli. Projekt: Piotr Kuczia
  2. Dom jako kamuflaż
  3. Parter i piętro przesunięte względem siebie
  4. Olejowane deski z odzysku na elewacji
  5. Ściany można rozsuwać i powiększyć salon
  6. Założenia autorskie
  7. Deski fasadowe z rozbiórki przedwojennego domu

Dom w Żabiej Woli. Projekt: Piotr Kuczia

Dom w Żabiej Woli Żabia Wola, powiat grodziski
Autorzy: architekt Piotr Kuczia
Architektura wnętrz: architekt Piotr Kuczia
Architektura krajobrazu: architekt krajobrazu Kamila Tomasiewicz, architekt Piotr Kuczia
Konstrukcja: MES Arkadiusz Jakubowski
Generalny wykonawca: Arthim Artur Soczewka
Inwestor: prywatny
Powierzchnia terenu: 1000 m²
Powierzchnia zabudowy: 150 m²
Powierzchnia użytkowa: 175 m²
Powierzchnia całkowita: 230 m²
Kubatura: 750 m³
Projekt: 2015

Dom jako kamuflaż

Autor budynku, architekt Piotr Kuczia twierdzi, iż obiekt nie miał być w przestrzeni krzykiem, lecz kamuflażem. I tak jest w istocie, chociaż modernistyczna tektonika domu, dbałość o ducha miejsca i projektowanie w myśl zrównoważonego rozwoju (trzy najważniejsze dziś wyznaczniki współczesności w architekturze) wybijają się na pierwszy rzut oka.

Lampy z duszą. Radosław Nakonowski daje industrialnym perełkom drugie życie
Dom jednorodzinny w Żabiej Woli 1

i

Autor: Marcin Czechowicz Konfiguracja trzech równoważnych brył na działce jest abstrakcją geometryczną. Wolno stojący garaż dopełnia całość kompozycji

Parter i piętro przesunięte względem siebie

Przesunięte względem siebie prostopadłościany parteru i piętra oraz wolno stojąca bryła garażu to modernistyczna, geometryczna abstrakcja. Dynamikę frontowej elewacji nadaje horyzontalne okno ze skośnym glifem, nieznacznie zmieniającym perspektywę. Jednocześnie wyraziste poziome podziały zrównoważono elementami wertykalnymi o zupełnie niegeometrycznym, nastrojowym charakterze.

Okładzinę elewacji stanowią stare deski z odzysku, korespondujące z pionowym rytmem sąsiadujących brzóz. Nowoczesny dom przybrawszy barwy ochronne zlewa się z pejzażem. Przewrotną grę naturalnego materiału z modernistyczną stylistyką podkreślono poprzez dyskretne kontrasty. Na organiczne, zużyte deski nałożono białe paski z aluminiowej blachy podkreślające otwory okienne.

Strefę wejścia obłożono połyskliwymi płytkami ze stali nierdzewnej – ten niematerialny fragment budynku odbija ogród i akcentuje przesunięcie brył obu kondygnacji.

Dom jednorodzinny w Żabiej Woli 3

i

Autor: Marcin Czechowicz Bryły parteru i piętra są względem siebie przesunięte. Otwory okienne podkreślono białymi paskami z aluminiowej blachy

Olejowane deski z odzysku na elewacji

Opakowanie z desek odzyskanych ze starego domu to differentia specifica tej realizacji. Tak wykończona elewacja, naturalnie sezonowana i mająca już za sobą proces starzenia, jest niczym znamię przeszłości. Przed montażem nadszarpnięte przez czas drewno zostało poddane obróbce przez doświadczonego rzemieślnika w celu wydobycia przestrzennej struktury słojów. Deski olejowano, nawiązując do tradycyjnej ludowej impregnacji.

Filozofię recyklingu zastosowano przy doborze wielu elementów budynku. Wtórnie pozyskano szkło na zadaszenie tarasu. We wnętrzu wiele drewnianych elementów wystroju wykonanych jest z wiekowego drewna. Centralna część salonu oraz ściana w sypialni na piętrze obłożona jest materiałem odzyskanym z fundamentowych pali z gdańskiej Wyspy Spichrzów. Detale i układ wnętrz są bardzo proste. Jasna podłoga, sufit, meble i pozostałe ściany stanowią neutralne tło dla wyrazistych elementów drewnianych.

Dom jednorodzinny w Żabiej Woli 4

i

Autor: Marcin Czechowicz Wnęka horyzontalnego okna w upalne dni ogranicza emisję słońca. Skośny glif podkreśla podziały elewacji oraz kadruje widok na ogród

Ściany można rozsuwać i powiększyć salon

Właściciel domu, wyciągając wnioski ze swoich poprzednich inwestycji, nie chciał przesadnego dizajnu ani nadmiaru niewykorzystanej powierzchni. Ten pragmatyzm przełożył się na wielofunkcyjność i optymalizację przestrzeni. W domu tym korytarze sprowadzone są do minimum, zaś rzut parteru jest elastyczny - po rozsunięciu ścian przestrzeń salonu powiększa się o gabinet i pokój gościnny.

Jedyną ekstrawagancję stanowi wysunięty z bryły budynku aneks na schody wyeksponowany we wnętrzu, niczym trójwymiarowy obraz. Stalowa rzeźba schodów, podkreślona światłem z okien zlokalizowanych na obu jej końcach wykonana została w wyrazistej przemysłowej konstrukcji.

Dom jest w dużej mierze pasywny - świadczy o tym solidna izolacja ścian zewnętrznych i brak północnych okien na rzecz dużej ilości słońca od południa. Zrezygnowano natomiast z rekuperacji, mając na względzie specyficzną lokalizację budynku.

Dom jednorodzinny w Żabiej Woli 10

i

Autor: Marcin Czechowicz Kolorystyka drewna na elewacjach zlewa się z pejzażem

W tym nienarzucającym się domu pragmatyzm i ekologiczne myślenie równoważą się z poetycką współczesną kreacją. W wielowątkowej treści ukrytej w niewielkiej kubaturze znajdziemy też wymiar uniwersalny. Obiekt stanowi przykład jak budować indywidualnie przy niewielkich nakładach dzięki oszczędzaniu istniejących zasobów. Uniknięto przy tym ekologicznego zadęcia, kładąc nacisk na indywidualne potrzeby użytkownika.

Taki prosty i mądry sposób budowania nie jest dziś standardem, ale w kontekście dyskusji na temat świadomie powściągliwego stylu życia, wrażliwości i szacunku do środowiska ma ogromny potencjał.

Dom jednorodzinny w Żabiej Woli 11

i

Autor: Marcin Czechowicz Podobnie jak w przypadku drewnianej okładziny elewacji, na tarasie zastosowano recykling wykonując jego zadaszenie z tafli szkła z odzysku

Założenia autorskie

Dla mieszkańców domu nie była to pierwsza własna inwestycja. Wcześniej przebudowali dla siebie już dwa mieszkania, za każdym razem zatrudniając do aranżacji architektów. Wnioski, jakie wyciągnęli z tych doświadczeń były jednoznaczne: nie dizajn ma dyktować rozwiązania, lecz codzienne potrzeby, zamiłowania i rozsądek. Skromniej, prościej, ekonomiczniej. Żaden fajerwerk wzorniczych pomysłów, żadna ideologicznie motywowana maszyna do oszczędzania energii. Po prostu racjonalny dom, nie za drogi w budowie i możliwie oszczędny w eksploatacji.

Dom jednorodzinny w Żabiej Woli 12

i

Autor: Marcin Czechowicz Wysunięty z bryły budynku aneks na schody

Zaczęliśmy więc od optymalizacji powierzchni. Każdy metr kwadratowy staraliśmy się jak najlepiej wykorzystać, umożliwiając wielofunkcyjność przestrzeni lub wciągając wizualnie elementy komunikacyjne do przestrzeni mieszkalnej – na przykład minimalistyczne schody. Zamiast skomplikowanych systemów techniczno-instalacyjnych, priorytet otrzymały przemyślane (i przeliczone) rozwiązania low-tech. W efekcie powstało całkiem zwykłe pudło.

Dom jednorodzinny w Żabiej Woli 13

i

Autor: Marcin Czechowicz Aluminiowa konstrukcja zaprojektowana dla znalezionych z odzysku szyb

Deski fasadowe z rozbiórki przedwojennego domu

Jedyną mini „ekstrawagancją” było zastosowanie materiałów z odzysku: całe deskowanie fasad i wszystkie drewniane elementy wykończeniowe wnętrz miały już swoje jedno życie. My daliśmy im ponowną szansę. Deski fasadowe pochodzą z rozbiórki przedwojennego domu. Jeszcze ciekawszą przeszłość ma drewno wykorzystane do budowy schodów, niektórych mebli i wykończenia ścian wewnątrz. Wcześniej przez setki lat tkwiło w ziemi jako pale fundamentowe. Z odzysku pochodzi nawet przeszklenie tarasu: konstrukcja zadaszenia została zaprojektowana pod znalezione na allegro stare szyby.

Przyznaję, że punktem wyjścia do zastosowania materiałów z recyklingu nie była ochrona zasobów, lecz świadomość, że w ten sposób dom nabierze bardzo indywidualnego charakteru. Jego elewacja będzie niepowtarzalna jak odcisk palca, a swoimi rytmami i kolorystką idealnie wpisze się w atrakcyjną, zadrzewioną działkę na skraju lasu.

PIOTR KUCZIA

Dom jednorodzinny w Żabiej Woli 14

i

Autor: Marcin Czechowicz Proste wnętrze salonu z przeszklonym wyjściem na taras. Ściany i fragment sufitu obłożono kilkusetletnim drewnem
Dom jednorodzinny w Żabiej Woli 15

i

Autor: Marcin Czechowicz Schody na piętro zlokalizowano w osobnym aneksie wyraźnie czytelnym w przestrzeni wnętrza, jak i na tylnej elewacji domu
Dom jednorodzinny w Żabiej Woli 16

i

Autor: Marcin Czechowicz Monochromatyczne meble, jasny sufit, podłoga i ściany stanowią neutralne tło dla wyeksponowanych we wnętrzu elementów drewnianych. Po rozsunięciu ścian integralną częścią salonu staje się gabinet i pokój gościnny

Projekt wygrał LONDON INTERNATIONAL CREATIVE COMPETITION oraz otrzymał wyróżnienie w INTERNATIONAL DESIGN AWARD w Los Angeles

Dom jednorodzinny w Żabiej Woli 5

i

Autor: archiwum pracowni Sytuacja. Oznaczenia: 1 – dom jednorodzinny; 2 – garaż
Dom jednorodzinny w Żabiej Woli 6

i

Autor: archiwum pracowni Rzut parteru. Oznaczenia: 1 – garderoba; 2 – spiżarnia; 3 – kuchnia brudna; 4 – kuchnia z jadalnią; 5 – kuchnia z jadalnią; 6 – pracownia; 7 – pokój gościnny
Dom jednorodzinny w Żabiej Woli 7

i

Autor: archiwum pracowni Rzut pierwszego piętra. Oznaczenia: 1 – sypialnia rodziców; 2 – sypialnia dziecka; 3 – garderoba dziecka; 4 – pralnia; 5 – garderoba rodziców
Dom jednorodzinny w Żabiej Woli 8

i

Autor: archiwum pracowni Przekrój A-A
Dom jednorodzinny w Żabiej Woli 9

i

Autor: archiwum pracowni Przekrój B-B
Architektura Murator Google News
Autor:
Architektura-murator. Podcast 30/30
Szymon Wojciechowski - Architektura jako biznes