Architektura MuratorRealizacjeDuńskie origami - wieża widokowa w Aarhus

Duńskie origami - wieża widokowa w Aarhus

Zaprojektowana przez pracownię Dorte Mandrup Arkitekter wieża widokowa powstała w ramach przekształceń postindustrialnych terenów portowych położonych na wschód od centrum Aarhus.

Wieża widokowa w Aarhus
Fot. Torben Eskerod
Wieża widokowa The Salling TowerDok 7, Nikoline Kochs Plads, Aarhus Ø
AutorzyDor te Mandrup Arkitekter A/S
KonstrukcjaSøren Jensen A/S
Inwestormiasto Aarhus / The Salling Funds
Data realizacji (początek)2015

Postindustrialne obszary położone w niedalekiej odległości od centrum Aarhus ulegają w ostatnich latach znacznym przekształceniom. To tutaj powstało słynne osiedle The Iceberg (CEBRA, JDS, SeARCH, Louis Pillard), a tuż obok ogród publiczny Ø Haven, w którym mieszkańcy mogą uprawiać własne grządki. Tutaj również powstanie wielofunkcyjny zespół zaprojektowany przez pracownie Bjarke BIG wspólnie z Gehl Architects, w którego skład wejdzie siedem budynków mieszkalnych, publiczna plaża z basenem, teatr, kawiarnia i promenada.

Najnowszym elementem młodej dzielnicy Aarhus Ø jest wieża widokowa zrealizowana według projektu Dorte Mandrup Arkitekter. Obiekt zaprojektowano jako przestronną klatkę schodową o dwóch poziomach, z których można podziwiać panoramiczne widoki na port i miasto. Nadwieszona nad wodą konstrukcja została wykonana z białej stali. Jej załamująca się, geometryczna sylweta wyraźnie odcina się na tle nieba. Pomimo nowoczesnego wyrazu, wieża nie jest pozbawiona odniesień do bezpośredniego kontekstu – okrągłe otwory okienne wpisują się w portowe otoczenie. Dzięki zainstalowaniu windy, na szczyt dostać się mogą także osoby niepełnosprawne. Nocą obiekt widoczny jest z daleka dzięki podświetleniu lampami LED.

Tagi:
Przebudowa szkoły we Fredensborgu Zrównoważona architektura nie wymaga dużych nakładów finansowych i skomplikowanych technologii. W przypadku szkoły we Fredensborgu wystarczyła niewielka zmiana, by zapewnić dzieciom lepszą przestrzeń do nauki i zabawy.
Green Lighthouse w Kopenhadze Green Lighthouse projektu pracowni Christensen & Co Architecture był pierwszym w Danii budynkiem publicznym neutralnym pod względem emisji CO2. Obiekt zrealizowano dzięki ścisłej współpracy ekspertów z dziedziny inżynierii, architektury i środowiska.
Future Living w Gdyni Do 19 stycznia w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni można oglądać wystawę „Future Living. Duńskie miasta przyszłości”, prezentująca różnego rodzaju rozwiązania współczesnych problemów cywilizacyjnych, jakie udało się dotąd wdrożyć Skandynawom.
Apartamentowiec The Silo w Kopenhadze Rewitalizacja terenów Portu Północnego w Kopenhadze jest obecnie największym projektem urbanistycznym w Skandynawii. Do roku 2025 planuje się tu realizację mieszkań dla 100 tys. osób. W ramach przedsięwzięcia na cele mieszkaniowe przebudowano m.in. silos zbożowy z lat 60. XX wieku. Dziś to dwunastokondygnacyjny apartamentowiec mieszczący na 17 poziomach 38 indywidualnych jednostek mieszkalnych o powierzchni od 106 do 401 m2 i wysokości dochodzącej do 7 m – pisze Maciej Lewandowski.
Miasto dzieci - przedszkole w Kopenhadze Dania od lat króluje w Europie pod względem liczby miejsc w przedszkolach i żłobkach. Słynie też z najbardziej niekonwencjonalnych placówek i metod wychowawczych, stawiając na naukę przez eksperymentowanie i eksplorowanie przyrody, niezależnie od warunków panujących na zewnątrz. Do takich aktywności zachęca między innymi oddane niedawno do użytku największe publiczne przedszkole we Frederiksbergu, dzielnicy Kopenhagi.
Rzeźba w krajobrazie - Centrum Morza Wattowego w Danii Pracownia Dorte Mandrup Arkitekter zaprojektowała rozbudowę Centrum Morza Wattowego w Danii. Powstał oszczędny w formie budynek nawiązujący do lokalnych tradycji budowlanych.