Zaprojektowana przez pracownię Dorte Mandrup Arkitekter wieża widokowa powstała w ramach przekształceń postindustrialnych terenów portowych położonych na wschód od centrum Aarhus.
Postindustrialne obszary położone w niedalekiej odległości od centrum Aarhus ulegają w ostatnich latach znacznym przekształceniom. To tutaj powstało słynne osiedle The Iceberg (CEBRA, JDS, SeARCH, Louis Pillard), a tuż obok ogród publiczny Ø Haven, w którym mieszkańcy mogą uprawiać własne grządki. Tutaj również powstanie wielofunkcyjny zespół zaprojektowany przez pracownie Bjarke BIG wspólnie z Gehl Architects, w którego skład wejdzie siedem budynków mieszkalnych, publiczna plaża z basenem, teatr, kawiarnia i promenada.
Najnowszym elementem młodej dzielnicy Aarhus Ø jest wieża widokowa zrealizowana według projektu Dorte Mandrup Arkitekter. Obiekt zaprojektowano jako przestronną klatkę schodową o dwóch poziomach, z których można podziwiać panoramiczne widoki na port i miasto. Nadwieszona nad wodą konstrukcja została wykonana z białej stali. Jej załamująca się, geometryczna sylweta wyraźnie odcina się na tle nieba. Pomimo nowoczesnego wyrazu, wieża nie jest pozbawiona odniesień do bezpośredniego kontekstu – okrągłe otwory okienne wpisują się w portowe otoczenie. Dzięki zainstalowaniu windy, na szczyt dostać się mogą także osoby niepełnosprawne. Nocą obiekt widoczny jest z daleka dzięki podświetleniu lampami LED.
Zrównoważona architektura nie wymaga dużych nakładów finansowych i skomplikowanych technologii. W przypadku szkoły we Fredensborgu wystarczyła niewielka zmiana, by zapewnić dzieciom lepszą przestrzeń do nauki i zabawy.
Green Lighthouse projektu pracowni Christensen & Co Architecture był pierwszym w Danii budynkiem publicznym neutralnym pod względem emisji CO2. Obiekt zrealizowano dzięki ścisłej współpracy ekspertów z dziedziny inżynierii, architektury i środowiska.
Do 19 stycznia w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni można oglądać wystawę „Future Living. Duńskie miasta przyszłości”, prezentująca różnego rodzaju rozwiązania współczesnych problemów cywilizacyjnych, jakie udało się dotąd wdrożyć Skandynawom.
Rewitalizacja terenów Portu Północnego w Kopenhadze jest obecnie największym projektem urbanistycznym w Skandynawii. Do roku 2025 planuje się tu realizację mieszkań dla 100 tys. osób. W ramach przedsięwzięcia na cele mieszkaniowe przebudowano m.in. silos zbożowy z lat 60. XX wieku. Dziś to dwunastokondygnacyjny apartamentowiec mieszczący na 17 poziomach 38 indywidualnych jednostek mieszkalnych o powierzchni od 106 do 401 m2 i wysokości dochodzącej do 7 m – pisze Maciej Lewandowski.
Dania od lat króluje w Europie pod względem liczby miejsc w przedszkolach i żłobkach. Słynie też z najbardziej niekonwencjonalnych placówek i metod wychowawczych, stawiając na naukę przez eksperymentowanie i eksplorowanie przyrody, niezależnie od warunków panujących na zewnątrz. Do takich aktywności zachęca między innymi oddane niedawno do użytku największe publiczne przedszkole we Frederiksbergu, dzielnicy Kopenhagi.
Pracownia Dorte Mandrup Arkitekter zaprojektowała rozbudowę Centrum Morza Wattowego w Danii. Powstał oszczędny w formie budynek nawiązujący do lokalnych tradycji budowlanych.