Dyżurka z widokiem na rzekę

i

Autor: Archiwum Architektury Fot.  Jannes Linders, dzięki uprzejmości pracowni Benthem Crouwel Architects

Dyżurka z widokiem na rzekę

2015-10-16 17:53

Holenderska pracownia Benthem Crouwel Architects zaprojektowała budynek socjalny dla kierowców autobusów miejskich na terenie największego węzła transportowego w Amsterdamie. Przez panoramiczne okno widać stąd nie tylko teren dworca, ale też rzekę Ij i północną zabudowę miasta.  

Nazwa obiektuBudynek socjalny przy przystanku autobusowym Amsterdam Centraal
Adres obiektuAmsterdam Holandia
AutorzyBenthem Crouwel Architects, Joost Vos, Saartje van der Made, Peter Alberts
KonstrukcjaVersteeg Utrecht BV
InwestorGmina Amsterdam
Projekt2014
Data realizacji (koniec)2015

Benthem Crouwel Architects należy do najbardziej rozpoznawalnych biur architektonicznych w Holandii. Na koncie ma tak prestiżowe realizacje jak choćby oddane do użytku w 2012 roku nowe skrzydło Stedelijk Museum w Amsterdamie czy rozbudowę Teatru Miejskiego w Amstelveen z 2013 roku. Ich ostatni projekt to dyżurka dla kierowców autobusów na terenie stacji Amsterdam Centraal – ogromnego węzła przesiadkowego, łączącego dworzec kolejowy z przystankami metra, tramwajów i autobusów, z którego każdego dnia korzysta ponad 150 tysięcy pasażerów.

Budynek dla kierowców powstał na zlecenie władz miasta w zaledwie trzy miesiące. Architekci zaproponowali dwukondygnacyjną bryłę w kształcie spłaszczonego walca. Na parterze znalazły się toalety oraz przestrzeń magazynowa, powyżej zaplanowano niewielką stołówkę z zapleczem kuchennym i panoramicznym widokiem na stanowiska autobusów, rzekę i północną część Amsterdamu. Zarówno elewacje, jak i wnętrze obiektu wykończono dwuskładnikową powłoką Polyurea na bazie żywicy polimocznikowej. Materiał ten, charakteryzujący się wysoką odpornością na ścieranie, dużą trwałością i doskonałą elastycznością, był nanoszony metodą natryskową.