Voxel, czyli ekochata na czas kwarantanny

i

Autor: Archiwum Architektury Voxel, fot. © Adrià Goula/serwis prasowy

Voxel, czyli ekochata na czas kwarantanny

2021-04-02 19:47

Voxel to prototyp zaawansowanego ekologicznie budynku, który może stać się schronieniem na przykład podczas kwarantanny. W parku przyrodniczym Collserola zbudowali go studenci z barcelońskiej szkoły architektury IAAC.

Celem projektu Voxel, opracowanego przez zespół studentów i badaczy Master in Advanced Ecological Buildings and Biocities (MAEBB) Instytutu Zaawansowanej Architektury Katalonii (IAAC), jest zbadanie możliwości konstrukcyjnych drewna pozyskiwanego w sposób ekologiczny, ze zrównoważonej gospodarki leśnej. Budynek o powierzchni 12 m² powstał z drewna klejonego warstwowo (CLT) w zaledwie pięć miesięcy. Użyto pni sosny Aleppo (Pinus halepensis), które zostały zmielone, wysuszone, przetworzone i sprasowane na miejscu w Valldaura. Materiał pozyskano w odległości mniejszej niż 1 kilometr od placu budowy, co oczywiście ma wpływ na ślad węglowy całej realizacji. W oparciu o zatwierdzony w Collserola plan zrównoważonej gospodarki leśnej, każdego roku w tym znajdującym się w pobliżu Barcelony rezerwacie przyrodniczym pozwala się wyciąć pewną ilość drewna, aby umożliwić wzrost mniejszym drzewom i wprowadzić różnorodność biologiczną.

Czytaj też: Najwyższe budynki z drewna: 5 najwyższych budynków drewnianych na świecie |

Panele zmontowano bez użycia metalu z wykorzystaniem połączeń zakładkowych i drewnianych kołków. Konstrukcja została następnie owinięta warstwą izolacji korkowej i obudowana chroniącymi od deszczu elementami wykonanymi z odpadów powstałych w procesie produkcji CLT. Każdy ścinek parametrycznie dopasowano do całej bryły. Do wykonania zewnętrznej powłoki wykorzystano również przyjazną dla środowiska japońską technologię desek konserwowanych ogniem Shou Sugi Ban.

Voxel: Wolumetryczny Piksel w Valldaura Labs koło Barcelony

Voxel, zwany też Wolumetrycznym Pikselem, znajduje się w pobliżu siedziby Valldaura Labs, kampusu stworzonego przez IAAC, skupiającego się na badaniach i edukacji w zakresie samowystarczalnych siedlisk. Dom przeznaczono dla jednej osoby, tak by zaspokoił jej potrzeby przez 14 dni. Wyposażono go zatem w trzy panele słoneczne i samodzielny akumulator, zaprojektowany specjalnie do zasilania oświetlenia i urządzeń dla jednego mieszkańca. Instalacja zapewnia zbieranie wody deszczowej, jak i recykling wody szarej, a także uzdatnianie wody czarnej w ramach samodzielnego systemu biogazowego. Powstaje w ten sposób energia do gotowania lub ogrzewania. Na dachu znajdują się skrzynki, w których rosną lokalne rośliny i które dodatkowo odprowadzają wodę deszczową do zlokalizowanego niżej zbiornika. Voxel zrealizowano przy udziale 17 studentów i 5 wolontariuszy z 15 różnych krajów, w okresie od kwietnia do sierpnia 2020 roku, w środku pandemii koronawirusa.

Voxel, czyli ekochata na czas kwarantanny

i

Autor: Archiwum Architektury Voxel koło Barcelony; fot. Adrià Goula/serwis prasowy

ZAPISZ SIĘ