Architektura MuratorRealizacjeNajwyższe budynki z drewna: 5 najwyższych budynków drewnianych na świecie

Najwyższe budynki z drewna: 5 najwyższych budynków drewnianych na świecie

Najwyższe budynki z drewna spotkamy obecnie w krajach nordyckich. Aż trzy z pięciu najwyższych drewnianych budynków na świecie znajdują się dziś na Półwyspie Skandynawskim.

Najwyższe budynki z drewna: 5 najwyższych budynków drewnianych na świecie
Jednym z najwyższych budynków z drewna na świecie jest HoHo Wien; fot. cetus Baudevelopment u Michael Baumgartner KiTO

Najwyższe budynki z drewna: TOP 5

Aby budynek mógł być zakwalifikowany jako drewniany, konstrukcja nośna, podobnie jak większość jego komponentów, musi być wykonana z drewna. Rozwój technologii, by wspomnieć tylko wyroby oparte o wióry (LSL i PSL), belki i słupy glulam, drewno klejone krzyżowo (CLT), drewno łączone mechanicznie (NLT) czy drewno konstrukcyjne (KVH), pozwala obecnie na realizcję coraz wyższych i coraz bardziej wyrafinowanych konstrukcji drewnianych. Drewno jest przy tym materiałem odnawialnym o znacznie mniejszym negatywnym oddziaływaniu na środowisko niż beton i stal.  - To aktualnie jedna z najbardziej stabilnych i bezpiecznych alternatyw dla powszechnie stosowanych materiałów budowlanych. Drewno po odpowiedniej obróbce technologicznej pozwala na wznoszenie wielokondygnacyjnych budynków, w tym obiektów użyteczności publicznej, jak szkoły, biurowce czy muzea. Co istotne, budynki drewniane są też ekologiczne, ze względu m.in. na niższe zużycie wody przy obróbce materiału, a sam proces budowy jest znacznie szybszy. Dlatego na świecie i coraz mocniej w Polsce trwa dynamiczny rozwój technologii drewnianej. My już w przyszłym roku chcemy ruszyć z budową pierwszych wielokondygnacyjnych osiedli – mówi Tomasz Szlązak, prezes zarządu Polskich Domów Drewnianych, państwowej spółki powołanej w celu realizacji budynków mieszkalnych i usługowych z drewna. Wcześniej powstaną prawdopodobne dwa drewniane biurowce zaprojektowane przez pracownię APA Wojciechowski Architekci dla prywatnych inwestorów w Wieliczce i Gdańsku. Oba będą mieć ok. 12 metrów wysokości i drewnianą konstrukcję z drewna klejonego i CLT. A jak wyglądają obecni rekordziści pod względem wysokości? Prezentujemy 5 najwyższych budynków drewnianych na świecie.

Mjøstårnet: najwyższy budynek z drewna

Najwyższy aktualnie wieżowiec drewniany na świecie znajduje się w mieście Brumunddal w Norwegii i nazywa się Mjøstårnet – mierzy 85,4 metra i ma 18 pięter. Został zaprojektowany przez pracownię Voll Arkitekter i wykonany w technologii drewna klejonego krzyżowo (CLT). Wyzwanie stanowiła nie tylko kwestia wysokości, ale również nowatorski sposób instalowania elementów na budowie. Łącznie do budowy wykorzystano ponad 3500 m³ drewna (to ok 14 000 drzew). Konstrukcja nośna z Glulamu – ponad 1400 m³, trzony wind oraz schodów z profili CLT – ponad 450 m³, konstrukcja pergoli – ponad 100 m³, oraz balkony z profili CLT – ponad 85 m³. W łączeniach wszystkich elementów za pomocą stalowych mocowań użyto dodatkowo 120 ton stali.

Najwyższe budynki z drewna: 5 najwyższych budynków drewnianych na świecie
Wieżowiec Mjøstårnet w Brumunddal w Norwegii, proj. Voll Arkitekter. Obecnie najwyższy budynek z drewna na świecie

HoHo Wien – drugi z najwyższych budynków drewnianych na świecie

24-piętrowa wieża HoHo Wien pod Wiedniem to drugi co do wielkości drewniany obiekt na świecie. Została oddana do użytku na początku czerwca 2019 roku i ma wysokość 84 metrów. Fasada budynku ma betonowy rdzeń, ale jest wykonana w 75% z drewna. Szacuje się, że dzięki zastosowaniu tego materiału zaoszczędzono ok. 2,8 tys. ton dwutlenku węgla w porównaniu z konstrukcją betonową. Dodatkowo, jak zapowiada dyrektor zarządzająca budynkiem, Caroline Palfy, drewno wykorzystane w projekcie odnowi się w austriackich lasach w ciągu zaledwie godziny i 17 minut.

Najwyższe budynki z drewna: 5 najwyższych budynków drewnianych na świecie
Wieżowiec HoHo Wien, proj. Rüdiger Lainer + Partner Architekten, Richard Woschitz, Ronald Mischek – drugi pod względem wysokości drewniany budynek na świecie; fot. cetus Baudevelopment u kito at

Brock Commons Tallwood House: trzeci najwyższy wieżowiec z drewna

53-metrowy Brock Commons Tallwood House w kanadyjskim Vancouver to trzeci najwyższy budynek z drewna na świecie. Obiekt projektu Acton Ostry Architects pełni funkcję akademika Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej. Ma 18 pięter, a jego konstrukcja jest oparta na betonowej podstawie obejmującej parter i pierwsze piętro. Dach został wykonany z ram stalowych. Budynek jest odporny na trzęsienia ziemi i wiatr – struktura z drewna klejonego to wiele połączeń pomiędzy elementami, co okazuje się bardzo pomocne w płynnym przenoszeniu wszelkich ruchów sejsmicznych. Co istotne, wieża została wykonana z prefabrykatów, co pozwoliło na zakończenie budowy 70 dni po dostarczeniu komponentów na miejsce.

Treet: czwarty najwyższy budynek drewniany

Zanim powstał aktualny lider rankingu, czyli Mjøstårnet, najwyższym budynkiem wykonanym jedynie z drewna był Treet w norweskim Bergen. Został ukończony w 2015 roku, cztery lata po rozpoczęciu procesu projektowania. Ten 14-piętrowy budynek mieści 64 mieszkania i ma wysokość 52,8 metra. Został zbudowany w oparciu o modułowy szkielet drewniany. Część fasady budynku jest pokryta szkłem i metalem.

Czytaj też: Drewno w salach koncertowych: przegląd realizacji |

Najwyższe budynki z drewna: 5 najwyższych budynków drewnianych na świecie
Drewniany wieżowiec Treet w Bergen, proj. Artec Prosjekt Team; fot. Sparrow (麻雀) / CC BY-SA 4.0

Kajstaden: piąty pod względem wysokości budynek z drewna

Ostatnie miejsce w rankingu przypada  Szwecji. Najwyższy w kraju budynek z drewna to 8,5-kondygnacyjny Kajstaden, który powstał pod koniec 2019 roku w miejscowości Västerås. Rob Marsh, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju z pracowni C.F. Møller odpowiedzialnej za projekt, oszacował całkowitą oszczędność dwutlenku węgla wynikającą z zastosowania drewna zamiast betonu na 550 ton w całym okresie użytkowania budynku.

Najwyższe budynki z drewna: Francuzi walczą o miejsce w rankingu

Jeszcze nieukończony wieżowiec Hyperion autorstwa Jean-Paula Viguiera to najwyższa drewniana wieża mieszkalna we Francji. Ma aż 16 pięter i składa się z trzech brył ze 176 mieszkaniami, licznymi biurami i sklepami. Trzon wieży oraz trzy pierwsze poziomy wykonane będą z betonu, natomiast ściany – z klejonego drewna. Zakończenie budowy planowane jest na wiosnę 2021 roku. - Inny projekt we Francji, który został ukończony w ubiegłym roku to kompleks mieszkaniowy Sensations Housing autorstwa KOZ Architectes, nominowany do Międzynarodowej Nagrody Architektury Drewnianej 2020. Jest to największy jak dotąd projekt mieszkaniowy wykonany w całości z drewna we Francji o wysokości od 8 do 11 pięter. Jest zbudowany z zastosowaniem słupów i belek z drewna klejonego, z konstrukcyjnymi ścianami CLT i ściankami szczelinowymi – dodaje Tomasz Szlązak.

Autor: (Red.)
Zespół szkół średnich w Klaus Zbudowany z drewna kompleks jest pierwszą placówką oświatową w Austrii, która spełnia surowe wytyczne dotyczące domów pasywnych. Projekt zespołu opracowało biuro Dietrich | Untertrifaller Architects.
Wieżowiec Mjøstårnet / Norwegia Konstrukcja nośna budynku została wykonana z profili z drewna klejonego warstwowo – Glulam oraz krzyżowo – CLT, łączonych przy pomocy specjalnych, stalowych mocowań. O nowej realizacji Voll Arkitekter pisze Radosław Stach.
Współczesna architektura drewniana i tradycyjne budownictwo Podlasia - rekonstrukcja pawilonu wystawowego Pawilon wystawowy nawiązujący do tradycyjnej architektury Podlasia powstał z inicjatywy Galerii Arsenał w 2013 roku. Lekka struktura zostanie zrekonstruowana w ramach pierwszej edycji Festiwalu Architektury Drewnianej w Szczytach-Dzięciołowie
Tynki gliniane w architekturze współczesnej i tradycyjnej Stowarzyszenie Wędrowni Architekci z Poznania promuje współczesną architekturę drewnianą, szachulcową i zgodną z ideami zrównoważonego rozwoju. Jednym z wciąż niedocenianych we współczesnym budownictwie rozwiązań jest stosowanie tynków naturalnych.
Współczesna architektura drewniana. Kaplica ciszy Luterańska kaplica Kamppi, nazywana także Kaplicą Ciszy, to niewielki drewniany obiekt zbudowany w centrum Helsinek według projektu pracowni architektonicznej K2S. Współczesna drewniana architektura kontrastuje z zabudową miejskiego placu
Architektura drewniana Karpat. Wystawa na Politechnice Łódzkiej Koło Naukowe Studentów Architektury Politechniki Łódzkiej IX PIĘTRO przedstawia rezultaty badań nad architekturą drewnianą Karpat Wschodnich. Wystawa Huculszczyzna 2013 prezentowana będzie do 6 stycznia