Architektura MuratorRealizacjeVoxel, czyli ekochata na czas kwarantanny

Voxel, czyli ekochata na czas kwarantanny

Voxel to prototyp zaawansowanego ekologicznie budynku, który może stać się schronieniem na przykład podczas kwarantanny. W parku przyrodniczym Collserola zbudowali go studenci z barcelońskiej szkoły architektury IAAC.

Voxel, czyli ekochata na czas kwarantanny
Voxel, fot. © Adrià Goula/serwis prasowy

Celem projektu Voxel, opracowanego przez zespół studentów i badaczy Master in Advanced Ecological Buildings and Biocities (MAEBB) Instytutu Zaawansowanej Architektury Katalonii (IAAC), jest zbadanie możliwości konstrukcyjnych drewna pozyskiwanego w sposób ekologiczny, ze zrównoważonej gospodarki leśnej. Budynek o powierzchni 12 m² powstał z drewna klejonego warstwowo (CLT) w zaledwie pięć miesięcy. Użyto pni sosny Aleppo (Pinus halepensis), które zostały zmielone, wysuszone, przetworzone i sprasowane na miejscu w Valldaura. Materiał pozyskano w odległości mniejszej niż 1 kilometr od placu budowy, co oczywiście ma wpływ na ślad węglowy całej realizacji. W oparciu o zatwierdzony w Collserola plan zrównoważonej gospodarki leśnej, każdego roku w tym znajdującym się w pobliżu Barcelony rezerwacie przyrodniczym pozwala się wyciąć pewną ilość drewna, aby umożliwić wzrost mniejszym drzewom i wprowadzić różnorodność biologiczną.

Czytaj też: Najwyższe budynki z drewna: 5 najwyższych budynków drewnianych na świecie |

Panele zmontowano bez użycia metalu z wykorzystaniem połączeń zakładkowych i drewnianych kołków. Konstrukcja została następnie owinięta warstwą izolacji korkowej i obudowana chroniącymi od deszczu elementami wykonanymi z odpadów powstałych w procesie produkcji CLT. Każdy ścinek parametrycznie dopasowano do całej bryły. Do wykonania zewnętrznej powłoki wykorzystano również przyjazną dla środowiska japońską technologię desek konserwowanych ogniem Shou Sugi Ban.

Voxel, czyli ekochata na czas kwarantanny
Voxel koło Barcelony; fot. Adrià Goula/serwis prasowy

Voxel: Wolumetryczny Piksel w Valldaura Labs koło Barcelony

Voxel, zwany też Wolumetrycznym Pikselem, znajduje się w pobliżu siedziby Valldaura Labs, kampusu stworzonego przez IAAC, skupiającego się na badaniach i edukacji w zakresie samowystarczalnych siedlisk. Dom przeznaczono dla jednej osoby, tak by zaspokoił jej potrzeby przez 14 dni. Wyposażono go zatem w trzy panele słoneczne i samodzielny akumulator, zaprojektowany specjalnie do zasilania oświetlenia i urządzeń dla jednego mieszkańca. Instalacja zapewnia zbieranie wody deszczowej, jak i recykling wody szarej, a także uzdatnianie wody czarnej w ramach samodzielnego systemu biogazowego. Powstaje w ten sposób energia do gotowania lub ogrzewania. Na dachu znajdują się skrzynki, w których rosną lokalne rośliny i które dodatkowo odprowadzają wodę deszczową do zlokalizowanego niżej zbiornika. Voxel zrealizowano przy udziale 17 studentów i 5 wolontariuszy z 15 różnych krajów, w okresie od kwietnia do sierpnia 2020 roku, w środku pandemii koronawirusa.

Pawilon eksperymentalny BUGA Pawilon wsparty jest na lekkiej konstrukcji z włókien szklanych i węglowych, inspirowanej występującymi w przyrodzie strukturami włóknistymi.
Cyfrowa fabrykacja w praktyce: eksperymentalne pawilony z ICD Stuttgarcie i ETH w Zurychu Projektowanie pawilonów to architektoniczne laboratorium w mikroskali, pozwalające na testowanie nowych rozwiązań materiałowych i metod produkcji, zanim na stałe zagoszczą na placu budowy. To działania badawcze i eksperymentalne, dlatego prym wiodą w nich czołowe uczelnie architektoniczne takie jak ICD w Stuttgarcie czy katedra prowadzona przez duet Gramazio i Kohler na ETH w Zurychu.
Najwyższe budynki z drewna: 5 najwyższych budynków drewnianych na świecie Najwyższe budynki z drewna spotkamy obecnie w krajach nordyckich. Aż trzy z pięciu najwyższych drewnianych budynków na świecie znajdują się dziś na Półwyspie Skandynawskim.
Drewno w salach koncertowych: przegląd realizacji Teatry, opery, filharmonie pomału przygotowują się do ponownego otwarcia po pandemii. Tymczasem, prezentujemy krótki przegląd sal koncertowych, w których zastosowano naturalne drewno. Autorzy wybrali je nie tylko ze względów akustycznych, ale też z uwagi na niezwykłe walory estetyczne. Realizacje Renzo Piano, Ian Ritchie Architects, Manfredi Nicoletti i Luca Nicoletti, Stanton Williams.
Innowacyjna architektura drewniana Budownictwo drewniane to być może ekologiczna architektura przyszłości, alternatywa dla technologii żelbetowej. Dobrze przemyślana konstrukcja z tego materiału daje szansę przeprowadzenia w prosty sposób przebudowy, modernizacji lub rozbiórki. Ma też niewielki ślad węglowy. Nowe możliwości zastosowania drewna w architekturze przedstawiają architekci z warszawskiej pracowni APA Wojciechowski, którzy zaprojektowali niedawno dwa biurowce z jego wykorzystaniem.
Drewno w Architekturze 2019 – wyniki konkursu Rozstrzygnięto drugą edycję ogólnopolskiego konkursu na najlepsze projekty magisterskie, w których ukazane zostały walory drewna. Nagrody przyznano zarówno autorom, jak i promotorom prac.
Drewno w architekturze. Konkurs Wydział Architektury Politechniki Białostockiej czeka na najlepsze magisterskie prace dyplomowe dotyczące drewnianej architektury.
Drewno na dużych wysokościach. Wystawa [WIDEO] Timber Rising to wystawa o pnących się wysoko w górę drewnianych budynkach - jednym z ciekawszych architektonicznych zjawisk, który możemy ostatnio zaobserwować w zachodnioeuropejskich metropoliach.