Architektura MuratorRealizacjeVoxel, czyli ekochata na czas kwarantanny

Voxel, czyli ekochata na czas kwarantanny

Voxel to prototyp zaawansowanego ekologicznie budynku, który może stać się schronieniem na przykład podczas kwarantanny. W parku przyrodniczym Collserola zbudowali go studenci z barcelońskiej szkoły architektury IAAC.

Voxel, czyli ekochata na czas kwarantanny
Voxel, fot. © Adrià Goula/serwis prasowy

Celem projektu Voxel, opracowanego przez zespół studentów i badaczy Master in Advanced Ecological Buildings and Biocities (MAEBB) Instytutu Zaawansowanej Architektury Katalonii (IAAC), jest zbadanie możliwości konstrukcyjnych drewna pozyskiwanego w sposób ekologiczny, ze zrównoważonej gospodarki leśnej. Budynek o powierzchni 12 m² powstał z drewna klejonego warstwowo (CLT) w zaledwie pięć miesięcy. Użyto pni sosny Aleppo (Pinus halepensis), które zostały zmielone, wysuszone, przetworzone i sprasowane na miejscu w Valldaura. Materiał pozyskano w odległości mniejszej niż 1 kilometr od placu budowy, co oczywiście ma wpływ na ślad węglowy całej realizacji. W oparciu o zatwierdzony w Collserola plan zrównoważonej gospodarki leśnej, każdego roku w tym znajdującym się w pobliżu Barcelony rezerwacie przyrodniczym pozwala się wyciąć pewną ilość drewna, aby umożliwić wzrost mniejszym drzewom i wprowadzić różnorodność biologiczną.

Czytaj też: Najwyższe budynki z drewna: 5 najwyższych budynków drewnianych na świecie |

Panele zmontowano bez użycia metalu z wykorzystaniem połączeń zakładkowych i drewnianych kołków. Konstrukcja została następnie owinięta warstwą izolacji korkowej i obudowana chroniącymi od deszczu elementami wykonanymi z odpadów powstałych w procesie produkcji CLT. Każdy ścinek parametrycznie dopasowano do całej bryły. Do wykonania zewnętrznej powłoki wykorzystano również przyjazną dla środowiska japońską technologię desek konserwowanych ogniem Shou Sugi Ban.

Voxel: Wolumetryczny Piksel w Valldaura Labs koło Barcelony

Voxel, zwany też Wolumetrycznym Pikselem, znajduje się w pobliżu siedziby Valldaura Labs, kampusu stworzonego przez IAAC, skupiającego się na badaniach i edukacji w zakresie samowystarczalnych siedlisk. Dom przeznaczono dla jednej osoby, tak by zaspokoił jej potrzeby przez 14 dni. Wyposażono go zatem w trzy panele słoneczne i samodzielny akumulator, zaprojektowany specjalnie do zasilania oświetlenia i urządzeń dla jednego mieszkańca. Instalacja zapewnia zbieranie wody deszczowej, jak i recykling wody szarej, a także uzdatnianie wody czarnej w ramach samodzielnego systemu biogazowego. Powstaje w ten sposób energia do gotowania lub ogrzewania. Na dachu znajdują się skrzynki, w których rosną lokalne rośliny i które dodatkowo odprowadzają wodę deszczową do zlokalizowanego niżej zbiornika. Voxel zrealizowano przy udziale 17 studentów i 5 wolontariuszy z 15 różnych krajów, w okresie od kwietnia do sierpnia 2020 roku, w środku pandemii koronawirusa.

Voxel, czyli ekochata na czas kwarantanny
Voxel koło Barcelony; fot. Adrià Goula/serwis prasowy

Pawilon eksperymentalny BUGA Pawilon wsparty jest na lekkiej konstrukcji z włókien szklanych i węglowych, inspirowanej występującymi w przyrodzie strukturami włóknistymi.
Cyfrowa fabrykacja w praktyce: eksperymentalne pawilony z ICD Stuttgarcie i ETH w Zurychu Projektowanie pawilonów to architektoniczne laboratorium w mikroskali, pozwalające na testowanie nowych rozwiązań materiałowych i metod produkcji, zanim na stałe zagoszczą na placu budowy. To działania badawcze i eksperymentalne, dlatego prym wiodą w nich czołowe uczelnie architektoniczne takie jak ICD w Stuttgarcie czy katedra prowadzona przez duet Gramazio i Kohler na ETH w Zurychu.
Pierwsze w Polsce osiedle z drewna: trwa konkurs architektoniczny Spółka Polskie Domy Drewniane ogłasza konkurs na projekt osiedla „Miasteczko Winna Góra” w Środzie Śląskiej. Ma to być pierwsze osiedle zrealizowane w technologii drewnianej w Polsce.
Najwyższe budynki z drewna: 5 najwyższych budynków drewnianych na świecie Najwyższe budynki z drewna spotkamy obecnie w krajach nordyckich. Aż trzy z pięciu najwyższych drewnianych budynków na świecie znajdują się dziś na Półwyspie Skandynawskim.
Drewno w salach koncertowych: przegląd realizacji Teatry, opery, filharmonie pomału przygotowują się do ponownego otwarcia po pandemii. Tymczasem, prezentujemy krótki przegląd sal koncertowych, w których zastosowano naturalne drewno. Autorzy wybrali je nie tylko ze względów akustycznych, ale też z uwagi na niezwykłe walory estetyczne. Realizacje Renzo Piano, Ian Ritchie Architects, Manfredi Nicoletti i Luca Nicoletti, Stanton Williams.
Innowacyjna architektura drewniana Budownictwo drewniane to być może ekologiczna architektura przyszłości, alternatywa dla technologii żelbetowej. Dobrze przemyślana konstrukcja z tego materiału daje szansę przeprowadzenia w prosty sposób przebudowy, modernizacji lub rozbiórki. Ma też niewielki ślad węglowy. Nowe możliwości zastosowania drewna w architekturze przedstawiają architekci z warszawskiej pracowni APA Wojciechowski, którzy zaprojektowali niedawno dwa biurowce z jego wykorzystaniem.
Drewno w Architekturze 2019 – wyniki konkursu Rozstrzygnięto drugą edycję ogólnopolskiego konkursu na najlepsze projekty magisterskie, w których ukazane zostały walory drewna. Nagrody przyznano zarówno autorom, jak i promotorom prac.
Drewno w architekturze. Konkurs Wydział Architektury Politechniki Białostockiej czeka na najlepsze magisterskie prace dyplomowe dotyczące drewnianej architektury.