Architektura MuratorRealizacjeVoxel, czyli ekochata na czas kwarantanny

Voxel, czyli ekochata na czas kwarantanny

Voxel to prototyp zaawansowanego ekologicznie budynku, który może stać się schronieniem na przykład podczas kwarantanny. W parku przyrodniczym Collserola zbudowali go studenci z barcelońskiej szkoły architektury IAAC.

Voxel, czyli ekochata na czas kwarantanny
Voxel, fot. © Adrià Goula/serwis prasowy

Celem projektu Voxel, opracowanego przez zespół studentów i badaczy Master in Advanced Ecological Buildings and Biocities (MAEBB) Instytutu Zaawansowanej Architektury Katalonii (IAAC), jest zbadanie możliwości konstrukcyjnych drewna pozyskiwanego w sposób ekologiczny, ze zrównoważonej gospodarki leśnej. Budynek o powierzchni 12 m² powstał z drewna klejonego warstwowo (CLT) w zaledwie pięć miesięcy. Użyto pni sosny Aleppo (Pinus halepensis), które zostały zmielone, wysuszone, przetworzone i sprasowane na miejscu w Valldaura. Materiał pozyskano w odległości mniejszej niż 1 kilometr od placu budowy, co oczywiście ma wpływ na ślad węglowy całej realizacji. W oparciu o zatwierdzony w Collserola plan zrównoważonej gospodarki leśnej, każdego roku w tym znajdującym się w pobliżu Barcelony rezerwacie przyrodniczym pozwala się wyciąć pewną ilość drewna, aby umożliwić wzrost mniejszym drzewom i wprowadzić różnorodność biologiczną.

Czytaj też: Najwyższe budynki z drewna: 5 najwyższych budynków drewnianych na świecie |

Panele zmontowano bez użycia metalu z wykorzystaniem połączeń zakładkowych i drewnianych kołków. Konstrukcja została następnie owinięta warstwą izolacji korkowej i obudowana chroniącymi od deszczu elementami wykonanymi z odpadów powstałych w procesie produkcji CLT. Każdy ścinek parametrycznie dopasowano do całej bryły. Do wykonania zewnętrznej powłoki wykorzystano również przyjazną dla środowiska japońską technologię desek konserwowanych ogniem Shou Sugi Ban.

Voxel: Wolumetryczny Piksel w Valldaura Labs koło Barcelony

Voxel, zwany też Wolumetrycznym Pikselem, znajduje się w pobliżu siedziby Valldaura Labs, kampusu stworzonego przez IAAC, skupiającego się na badaniach i edukacji w zakresie samowystarczalnych siedlisk. Dom przeznaczono dla jednej osoby, tak by zaspokoił jej potrzeby przez 14 dni. Wyposażono go zatem w trzy panele słoneczne i samodzielny akumulator, zaprojektowany specjalnie do zasilania oświetlenia i urządzeń dla jednego mieszkańca. Instalacja zapewnia zbieranie wody deszczowej, jak i recykling wody szarej, a także uzdatnianie wody czarnej w ramach samodzielnego systemu biogazowego. Powstaje w ten sposób energia do gotowania lub ogrzewania. Na dachu znajdują się skrzynki, w których rosną lokalne rośliny i które dodatkowo odprowadzają wodę deszczową do zlokalizowanego niżej zbiornika. Voxel zrealizowano przy udziale 17 studentów i 5 wolontariuszy z 15 różnych krajów, w okresie od kwietnia do sierpnia 2020 roku, w środku pandemii koronawirusa.

Voxel, czyli ekochata na czas kwarantanny
Voxel koło Barcelony; fot. Adrià Goula/serwis prasowy

Pawilon eksperymentalny BUGA Pawilon wsparty jest na lekkiej konstrukcji z włókien szklanych i węglowych, inspirowanej występującymi w przyrodzie strukturami włóknistymi.
Cyfrowa fabrykacja w praktyce: eksperymentalne pawilony z ICD Stuttgarcie i ETH w Zurychu Projektowanie pawilonów to architektoniczne laboratorium w mikroskali, pozwalające na testowanie nowych rozwiązań materiałowych i metod produkcji, zanim na stałe zagoszczą na placu budowy. To działania badawcze i eksperymentalne, dlatego prym wiodą w nich czołowe uczelnie architektoniczne takie jak ICD w Stuttgarcie czy katedra prowadzona przez duet Gramazio i Kohler na ETH w Zurychu.
Drewniane domy modułowe od BXB studio BXB studio Bogusława Barnasia dla firmy FIBOHOME zaprojektowało system modułowych domów drewnianych. Poszczególne moduły można dowolnie konfigurować, tworząc różne typologie obiektów.
Konkurs Drewno w Architekturze 2022: kolejna edycja ogólnopolskiego konkursu studenckiego Wydział Architektury Politechniki Białostockiej ogłasza czwartą edycję konkursu na najlepsze projekty magisterskie, w których ukazano walory drewna. W konkursie tradycyjnie przewidziano nagrody zarówno dla autorów, jak i promotorów prac.
Najwyższy drewniany budynek świata – dom kultury Sara w Szwecji w systemach ALUPROF Najwyższy na świecie drewniano-aluminiowy budynek powstał w północnej Szwecji według projektu biura White Arkitekter. Dwudziestokondygnacyjny budynek Sara Kulturhus w Skellefteå mieści m.in. salę koncertową, spa i hotel, a  wyposażony został w najbardziej zaawansowane systemy aluminiowe ALUPROF.
Biurowiec z drewna w Środzie Śląskiej Coraz bliżej realizacji osiedla Miasteczko Winna Góra w Środzie Śląskiej według konkursowego projektu pracowni Chmielewski + Partners. Spółka Polskie Domy Drewniane rozpoczyna inwestycję od budowy dwukondygnacyjnego biura sprzedaży mieszkań. Obiekt ma być gotowy w tegoroczne wakacje.
Pierwsze w Polsce osiedle z drewna: wyniki konkursu architektonicznego Spółka Polskie Domy Drewniane ogłosiła wyniki konkursu na projekt osiedla „Miasteczko Winna Góra” w Środzie Śląskiej. Ma to być pierwsze osiedle zrealizowane w technologii drewnianej w Polsce. Główną nagrodę zdobyła warszawska pracownia Chmielewski + Partners.
Najwyższe budynki z drewna: 5 najwyższych budynków drewnianych na świecie Najwyższe budynki z drewna spotkamy obecnie w krajach nordyckich. Aż trzy z pięciu najwyższych drewnianych budynków na świecie znajdują się dziś na Półwyspie Skandynawskim.