Przez ponad 100 lat uważano go za najbardziej prestiżowy w mieście, był też najdroższy. Zatrzymywali się w nim wybitni twórcy i politycy – Henryk Sienkiewicz, Helena Modrzejewska, Władysław Sikorski, Beata Tyszkiewicz, Krzysztof Penderecki czy Andrea Bocelli. Grupę stałych bywalców stanowili filmowcy, a wnętrza były scenerią takich produkcji jak: Zaklęte rewiry, Vabank, Ucieczka z kina Wolność, Kroll, Zimna wojna czy Inland Empire Davida Lyncha.
W 2008 roku hotel odkupił od Orbisu Holding Liwa należący do braci Likusów. Metamorfoza rozpoczęła się w 2019 roku. Proces projektowy, nad którym czuwali: architektka Grażyna Grzybek z pracowni APAGBK, Dariusz Maryszewski i Leszek Likus, objął adaptację istniejącej zabytkowej struktury i stworzenie spa w piwnicach.
W majowym wydaniu Architektury-Murator znajdziecie pełen opis wykonanych prac oraz więcej zdjęć prezentujących odnowione wnętrza Grand Hotelu
Polecany artykuł:
Pokoje w Grand Hotelu w Łodzi
Obecnie można tu wynająć jeden ze 153 pokoi o różnych powierzchniach, od 35 do 140 m2. Początkowe prace we wnętrzach miały na celu oczyszczenie ich ze starych warstw malarskich i tapet. W apartamentach, które zlokalizowane są od ulicy Piotrkowskiej, udało się zachować wiele z historycznego wystroju: malowidła, dekoracje ścienne, gzymsy, fragmenty kolumn czy stiuków. W jednym z pokoi został pozostawiony i odsłonięty fragment stalowej konstrukcji – pozostałości po budynku fabrycznym, który w przeszłości był częścią kompleksu.
Trzy główne wnętrza Grand Hotelu w Łodzi
Główna sala – Malinowa – zachowała historyczną nazwę, użyczając ją także restauracji. Niegdyś pomalowana była w kolorze tych owoców, ale obecnie malinowa już nie jest. Podczas prac dotarto bowiem do warstwy o barwie jasnego beżu, która została przywrócona. Świetlik w dachu Malinowej, zamknięty podwieszonymi kasetonami jest teraz przezierny. Dzięki naturalnemu światłu, wpadającemu przez świetlik i przeszkleniu od strony dziedzińca, całkowicie zmienił się charakter tej przestrzeni.
Druga z sal restauracyjnych, Złota, jest mniejsza i nie tak okazała jak Malinowa, ale za to bardzo klimatyczna. Zachowały się w niej w dobrym stanie oryginalne witraże. Ozdobę wnętrza stanowi kamienny kominek, nad którym wisi duże dekoracyjne lustro z podziałami.
Trzecim okazałym wnętrzem hotelu jest wysoki na trzy kondygnacje teatr, do którego prowadzi niezależne wejście od ulicy Traugutta. Obecnie, prócz podstawowej funkcji sali widowiskowej, stał się przestrzenią, w której mogą być organizowane konferencje czy bale.
Unikalność wnętrz Grand Hotelu w Łodzi
Hotel jest współczesny, lecz pozostał w nim niezatarty ślad przeszłości z najlepszych lat. Celem przebudowy było zachowanie wartościowej substancji, wydobycie najcenniejszych detali i nadanie im nowego życia. Dlatego na przykład do wykończenia wnętrz pokojów użyto szlachetnych materiałów – brązu, mosiądzu, parkietów z dębu lub jesionu, a w wystroju łazienek kamienia – oraz indywidualnie projektowanych mebli wykonanych na zamówienie przez rzemieślników z Małopolski od lat współpracujących z inwestorem.