Architektura MuratorRealizacjeFilharmonia nad Łabą – wkrótce otwarcie! [ZDJĘCIA]

Filharmonia nad Łabą – wkrótce otwarcie! [ZDJĘCIA]

Po niemal 10 latach budowy zakończono realizację Filharmonii nad Łabą w Hamburgu. Jeden z najsłynniejszych budynków współczesnych Niemiec powstał według projektu szwajcarskiego biura Herzog & de Meuron. Uroczyste otwarcie odbędzie się 11 i 12 stycznia 2017 roku.

Filharmonia nad Łabą w Hamburgu
Filharmonia nad Łabą w Hamburgu, widok z zewnątrz. Fot. Sophie Wolter
Filharmonia nad Łabą Herzog & de Meuron
Partner - budowa i eksploatacja:ADAMANTA Grundstücks- Vermietungsgesellschaft mbH & Co. Objekt Elbphilharmonie KG.
Podwykonawca - budowa i eksploatacja:HOCHTIEF Solutions AG
Inwestormiasto Hamburg
Powierzchnia całkowita120000.0 m²
Kubatura485600.0 m³
Koszt inwestycji865,65 mln euro

W październiku 2016 roku zakończyła się realizacja jednej z najgłośniejszych inwestycji w historii współczesnych Niemiec. Filharmonia nad Łabą w Hamburgu zasłynęła nie tylko ze względu na architekturę, za którą odpowiada renomowana szwajcarska pracownia Herzog & de Meuron, lecz także na przedłużającą się budowę i rosnące koszty realizacji – zamiast zakładanych początkowo 186 mln euro, całkowity budżet zamknął się w około 865 milionach.

Jak większość ikonicznych budynków również Filharmonia nad Łabą prowokuje do poszukiwania metafor dla jej nietypowej formy. Otoczona z trzech stron przez wodę nazywana jest statkiem, górą lodową i kryształem. Obiekt powstał nad rzeką Łabą, w zachodniej części hamburskiego HafenCity, w niedalekiej odległości od słynnego Chilehaus i Miasta Spichlerzy, zespołu zabytkowych magazynów, wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Budynek składa się z dwóch części - przysadzistego, ceglanego cokołu i wznoszącej się na wysokość 110 metrów szklanej, krystalicznej bryły o falującej linii dachu.

Budowa filharmonii ruszyła 2 kwietnia 2007 roku. Fundamentem dla nowej konstrukcji stał się magazyn tytoniu, kakao i herbaty, zbudowany w latach 1963-66 w miejscu uszkodzonego w czasie II wojny światowej, a następnie wyburzonego spichlerza z 1875 roku (proj. Johannes Dalmann). Istniejący budynek został „wydrążony” – pozostawiono jedynie jego ceglane elewacje, a do ponad tysiąca istniejących już betonowych podpór dodano 650 kolejnych, by całość mogła udźwignąć nową część, ważącą około 200 tys. ton.

Sercem budynku jest sala koncertowa dla 2100 osób, z rzędami siedzeń rozmieszczonymi wokół centralnie usytuowanej sceny. Maksymalna odległość słuchaczy od dyrygenta wynosi 30 metrów. Wraz z odpowiedzialnym za akustykę sali Yasuhisą Toyotą, architekci zaprojektowali wykończenie sali indywidualnie kształtowanymi płytami gipsowo-włóknowymi. Każdy z 10 tysięcy paneli wykonano zgodnie ze skomplikowanymi obliczeniami 3D, by zapewnić najwyższą jakość dźwięku. Ozdobą imponującego wnętrza są też organy składające się z 4 765 rur, wykonane przez renomowaną firmę Klais z Bonn.

Górna część budynku mieści też mniejszą i bardziej intymną salę recitalową, przeznaczoną dla 550 osób. W odróżnieniu od dużej sali, reprezentuje ona klasyczny typ „pudełka na buty”, a jej wnętrze wyłożono drewnianymi panelami o falującej powierzchni. Trzecia, najmniejsza przestrzeń koncertowa (tzw. Kaistudio 1), która mieści 170 osób, została zlokalizowana w przestrzeni dawnego spichlerza, gdzie mieści się także kilka innych przestrzeni służących edukacji muzycznej dla osób w każdym wieku. Na wysokości 37 metrów, na szczycie ceglanej konstrukcji znalazła się ogólnodostępna plaza, z której roztaczają się widoki na miasto.

Uroczyste otwarcie Filharmonii nad Łabą odbędzie się w dniach 11 i 12 stycznia, ale już w Nowy Rok zabrzmi specjalny sygnał oznajmiający, że do otwarcia pozostało dokładnie 1 mln sekund.

Siedziba firmy Helvetia projektu Herzog & de Meuron – kalejdoskop szarości Fasady nowego skrzydła siedziby firmy Helvetia w St. Gallen autorstwa pracowni Herzog & de Meuron zwracają uwagę nieregularnością różnorodnie nachylonych powierzchni okiennych. Tę subtelną kompozycję podkreślają zewnętrzne rolety z innowacyjnej tkaniny Soltis Horizon 86 od Serge Ferrari.
Filharmonia w Hamburgu Konstrukcja filharmonii w Hamburgu została wzniesiona na murach powstałego w połowie lat 60. i funkcjonującego do lat 90. ceglanego spichlerza, w którym przechowywano herbatę, kakao i tytoń. Oparto ją na ponad 1700 palach, z czego wykorzystano 1100 istniejących. W celu silniejszego powiązania wnętrza filharmonii w Hamburgu z otoczeniem, projektanci położyli szczególny nacisk na rozrzeźbienie elewacji, zarówno jako całości, jak i w rozwiązaniach szczegółowych. Szklaną fasadę o powierzchni 16 000 m² wykonano z 1100 zestawów szklanych, w większości przypadków o niepowtarzalnej geometrii. Wybrane moduły są wybrzuszone lub wgłębione.
Herzog & de Meuron. Complete Works Cztery wydane do tej pory tomy przedstawiają dorobek szwajcarskiego duetu od początków ich działalności w roku 1978, aż do przełomu XX i XXI wieku, gdy założona przez nich pracownia stała się jednym z najbardziej wpływowych biur świata. Oprócz prezentacji projektów znajdziemy tu opisy, teksty krytyczne, a nawet manifesty teoretyczne Jacquesa Herzoga – recenzja Bartosza i Michała Haduchów.
Rozbudowa Tate Modern w Londynie Nowe skrzydło dobudowano do głównej siedziby muzeum mieszczącej się w dawnej elektrowni Bankside Power Stadion. Elewacja obiektu jest dwuwarstwowa – zasadniczą warstwę stanowią ściany żelbetowe, w których okna wykonano w technologii ściany kurtynowej. Całą konstrukcję okrywa warstwa z cegieł. Ze względu na nietypową formę – elewacje mają pięć różnych stopni nachylenia – szczególnym wyzwaniem był projekt fasady szklanej. Wykorzystano 1700 pakietów w 60 typach różniących się wysokościami.
Stadion w Bordeaux Obiekt powstał w związku z przygotowaniami Francji do mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2016 roku. Jego architektura nawiązuje do miejskiego centrum wystawienniczego Bordeaux Exhibition Centre położonego nad zalewem w płaskim, otwartym krajobrazie. Głównymi elementami stalowej konstrukcji nośnej są 644 słupy o przekroju okrągłym i wysokości dochodzącej do 37 m. Na słupach oparto prostokątne w rzucie, płaskie zadaszenie o spadku 7° w kierunku pola gry i jednolitym białym suficie wykończonym panelami akustycznymi.
Centrum wystawowe w Bazylei projektu Herzog & de Meuron Najciekawsze zagadnienie techniczne: fasada z posrkęcanych pasów półmatowej, anodowanej blachy aluminiowej o grubości trzech milimetrów, która pozprasza przedostające się do środka światło.