Dom projektu KWK Promes

From the Garden House, czyli dom w krajobrazie od KWK Promes

2023-07-19 6:18

From the Garden House został wkomponowany w istniejący już projekt ogrodu, stając się niejako architekturą tła, która funkcjonuje w pełnej symbiozie z naturą. Budynek zaprojektowała ceniona pracownia KWK Promes Roberta Koniecznego.

Nazwa obiektu From The Garden House
Autorzy KWK Promes, architekci Robert Konieczny, Michał Lisiński, Marcin Harnasz, Piotr Tokarski,
Konstrukcja Kornel Szyndler Proeco
Powierzchnia użytkowa 1997 m²
Projekt 2008-2011
Data realizacji (koniec) 2021

Projekt „From The Garden House” był dla architektów z KWK Promes niecodziennym doświadczeniem. Właściciel przyszedł do nich z gotowym projektem ogrodu, który był już w zaawansowanej fazie realizacji. Brakowało tylko domu. Coś, co w pierwszym momencie wydawało im się niedorzecznym odwróceniem biegu rzeczy, finalnie okazało się absolutnie logiczne. Właścicielowi zależało, by po zakończeniu budowy i wprowadzeniu się do domu, mógł od razu cieszyć się z w pełni urządzonego ogrodu. Aby uzyskać docelową wielkość, rośliny potrzebują dużo więcej czasu niż trwa realizacja domu, a sadzenie dorodnych, wysokich drzew generuje duże koszty.

From The Garden House: ogród z domem projektu KWK Promes

Miłośnik przyrody zamienił zupełny ugór w zieloną oazę z jeziorem i malowniczo poprowadzoną drogą do miejsca, gdzie miał się znaleźć budynek. I te krzywizny, po których lubił się poruszać, zainspirowały architektów. Parter domu z częścią dzienną jest ich kontynuacją, miękko wpisując się w otoczenie. Z parterem kontrastuje biała minimalistyczna bryła piętra. Rozległy ogród był dla nas elementem zastanym, na który mieliśmy minimalny wpływ, dlatego potraktowaliśmy go jak element naturalny, którego się nie wybiera. Stąd nazwa projektu, bo z ogrodu ten dom wynika – tłumaczą autorzy.

From the Garden House projektu KWK Promes

i

Autor: Archiwum Architektury From the Garden House, proj. KWK Promes; fot. Jakub Certowicz

Celem architektów było stworzenie budynku, a w przyszłości kolejnych, planowanych domów wokół, które harmonijnie wtopią się w krajobraz, a przy tym energię czerpać będą z alternatywnych źródeł. Na tym skupili się najbardziej w projekcie, żeby stosować i rozwijać zrównoważone systemy. Chcieli, aby przy zmieniającym się klimacie, zarówno te domy, jak i powstające z nimi zielone tereny, cały czas funkcjonowały jak jeden, samowystarczalny organizm. Mając za punkt wyjścia ogród, stworzyli niejako architekturę tła, która funkcjonuje w pełnej symbiozie z naturą, stając się częścią ekosystemu. Dom splata się z zielenią, pobiera energię z odnawialnych źródeł, ale i oddaje ją do otoczenia.

From The Garden House znalazł się wśród 100 najlepszych domów jednorodzinnych z całego świata w rankingu portalu architektonicznego Archello. Jest też jednym z laureatów Nagrody Architektonicznej POLITYKI 2022.