Architektura MuratorRealizacjeFrom the Garden House projektu KWK Promes

From the Garden House projektu KWK Promes

From the Garden House, czyli najnowsza realizacja  pracowni KWK Promes Roberta Koniecznego, został wkomponowany w istniejący już projekt ogrodu, stając się niejako architektura tła, która funkcjonuje w pełnej symbiozie z naturą. Budynek znalazł się wśród 100 najlepszych domów z całego świata w rankingu portalu architektonicznego Archello, jest jednym z laureatów Nagrody Architektonicznej POLITYKI 2022, a ostatnio zdobył specjalne wyróżnienie w konkursie Architizer A+Awards!

From the Garden House projektu KWK Promes
From the Garden House, proj. KWK Promes; fot. Jakub Certowicz
From The Garden House
AutorzyKWK Promes, architekci Robert Konieczny, Michał Lisiński, Marcin Harnasz, Piotr Tokarski,
KonstrukcjaKornel Szyndler Proeco
Powierzchnia użytkowa1997.0 m²
Projekt2008-2011
Data realizacji (koniec)2021

Projekt „From The Garden House” był dla architektów z KWK Promes niecodziennym doświadczeniem. Właściciel przyszedł do nich z gotowym projektem ogrodu, który był już w zaawansowanej fazie realizacji. Brakowało tylko domu. Coś, co w pierwszym momencie wydawało im się niedorzecznym odwróceniem biegu rzeczy, finalnie okazało się absolutnie logiczne. Właścicielowi zależało, by po zakończeniu budowy i wprowadzeniu się do domu, mógł od razu cieszyć się z w pełni urządzonego ogrodu. Aby uzyskać docelową wielkość, rośliny potrzebują dużo więcej czasu niż trwa realizacja domu, a sadzenie dorodnych, wysokich drzew generuje duże koszty.

From The Garden House, czyli dom w krajobrazie od KWK Promes

Miłośnik przyrody zamienił zupełny ugór w zieloną oazę z jeziorem i malowniczo poprowadzoną drogą do miejsca, gdzie miał się znaleźć budynek. I te krzywizny, po których lubił się poruszać, zainspirowały architektów. Parter domu z częścią dzienną jest ich kontynuacją, miękko wpisując się w otoczenie. Z parterem kontrastuje biała minimalistyczna bryła piętra. Rozległy ogród był dla nas elementem zastanym, na który mieliśmy minimalny wpływ, dlatego potraktowaliśmy go jak element naturalny, którego się nie wybiera. Stąd nazwa projektu, bo z ogrodu ten dom wynika – tłumaczą autorzy.

Czytaj też: Upgrade Centrum Dialogu Przełomy: Robert Konieczny o zmianach na placu Solidarności w Szczecinie [FILM] |

Celem architektów było stworzenie budynku, a w przyszłości kolejnych, planowanych domów wokół, które harmonijnie wtopią się w krajobraz, a przy tym energię czerpać będą z alternatywnych źródeł. Na tym skupili się najbardziej w projekcie, żeby stosować i rozwijać zrównoważone systemy. Chcieli, aby przy zmieniającym się klimacie, zarówno te domy, jak i powstające z nimi zielone tereny, cały czas funkcjonowały jak jeden, samowystarczalny organizm. Mając za punkt wyjścia ogród, stworzyli niejako architekturę tła, która funkcjonuje w pełnej symbiozie z naturą, stając się częścią ekosystemu. Dom splata się z zielenią, pobiera energię z odnawialnych źródeł, ale i oddaje ją do otoczenia.

From The Garden House znalazł się wśród 100 najlepszych domów jednorodzinnych z całego świata w rankingu portalu architektonicznego Archello. Jest też jednym z laureatów Nagrody Architektonicznej POLITYKI 2022, a ostatnio zdobył specjalne wyróżnienie w konkursie Architizer A+Awards!

From the Garden House projektu KWK Promes
From the Garden House, proj. KWK Promes; fot. Jakub Certowicz
From the Garden House projektu KWK Promes
From the Garden House, proj. KWK Promes; fot. Jakub Certowicz
From the Garden House projektu KWK Promes
From the Garden House, proj. KWK Promes; fot. Jakub Certowicz
From the Garden House projektu KWK Promes
From the Garden House, proj. KWK Promes; fot. Jakub Certowicz
From the Garden House projektu KWK Promes
From the Garden House, proj. KWK Promes; fot. Jakub Certowicz
From the Garden House projektu KWK Promes
From the Garden House, proj. KWK Promes; fot. Jakub Certowicz
By the wind House projektu KWK Promes Zapisy w planie miejscowym wymuszały stworzenie bryły nawiązującej formą do tradycyjnej zabudowy opartej na trójpodziale – podmurówka, parter i dach. Architektom udało się zaprojektować współczesną odsłonę tego klasycznego układu. O swojej najnowszej realizacji, By the wind House, pisze Robert Konieczny.
Dom Kwadrantowy Autorzy Domu Kwadrantowego z KWK Promes wykorzystali motyw kwadrantu, przyrządu służącego do wyznaczania pozycji gwiazd. Dzięki temu część budynku reaguje na słońce i podąża za nim, regulując ilość światła wpadającego do wnętrza – o nowoczesnym i minimalistycznym Domu Kwadrantowym z ruchomym skrzydłem piszą Marcin Szczelina i Tadeáš Goryczka. Publikujemy także wypowiedź autora obiektu Roberta Koniecznego.
Willa pod Skocznią na warszawskim Mokotowie: nowa realizacja 77STUDIO architektury W projekcie Willi pod Skocznią autorzy starali się nawiązać do międzywojennej architektury Mokotowa, w tym domu własnego Romualda Gutta, ale odwołują się też do nieistniejącego już kina Moskwa przy ul. Puławskiej.
Dom z widokiem: nowa realizacja Grupy Verso Na rozległej działce z malowniczym widokiem na krajobraz Wyżyny Śląsko-Krakowskiej architekci z Grupy Verso zrealizowali dom o powierzchni blisko 200 metrów kwadratowych. Niemal połowę przestrzeni zajmują jednak tarasowe podcienia.
Dom nad wzgórzem projektu Autograf Studio Najnowszy projekt krakowskich architektów z Autograf Studio to 500-metrowy dom w jednej z górskich miejscowości na terenie Austrii. Autorzy zaproponowali horyzontalną białą bryłę wkomponowaną w zbocze malowniczego wzniesienia.
Renowacja domu na Dolnym Śląsku Ideą projektu stało się zachowanie specyficznego nastroju miejsca, które utraciło swą podstawę użytkową. Architektowi zależało na podtrzymaniu trwania substancji w zastanym momencie i ekspozycji tej, którą oszczędziły czas i historia – o projekcie pracowni ARÉ Stiasny/Wacławek pisze Grzegorz Stiasny.
Okna dachowe jak obrazy – wymarzony dom z widokiem na park „Park Grabiszyński to nasze ulubione miejsce we Wrocławiu – pozwala poczuć się jak w lesie, choć jesteśmy w centrum miasta. Gdy pojawiła się możliwość zakupu działki graniczącej z tym terenem nie zastanawialiśmy się długo. Zdawaliśmy sobie jednak sprawę, że będzie to wymagający projekt, dlatego o wsparcie poprosiliśmy architektów z biura „Wytwórnia Pracownia Projektowa” – opowiadają inwestorzy domu we Wrocławiu.
V4 Family Houses 2022: najpiękniejsze domy Grupy Wyszehradzkiej na wystawie w Krakowie Do 31 marca można oglądać wystawę „V4 Family Houses 2022”, prezentującą najciekawsze domy jednorodzinne z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Na ekspozycji zobaczymy m.in. realizacje PAG Pracowni Architektury Głowacki, biura jojko+nawrocki architekci, BXB studio i Marty Keller.